Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Blue chip, czyli spółka giełdowa ciesząca się zaufaniem. Jak inwestować?

0
Podziel się:

Blue chip to pojęcie związane z giełdą. Dotyczy ono bardzo dużych spółek giełdowych, których kurs ulega niewielkim zmianom.

Określenie blue chips nawiązuje do pokera – pod tą nazwą kryją się najbardziej wartościowe spółki
Określenie blue chips nawiązuje do pokera – pod tą nazwą kryją się najbardziej wartościowe spółki (pixabay.com / CC0)

Blue chip to spółka giełdowa, której kurs podlega tylko niewielkim zmianom. Inwestowanie w taką spółkę jest obarczone wyjątkowo małym ryzykiem. Spółka zaliczana do grona blue chips ma bardzo dobrą kapitalizację, przez co jest dobrym sposobem na lokowanie pieniędzy. Firma, którą nazywamy blue chipem, zwykle jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, przez co nie ma problemu z regulowaniem płatności i zobowiązań. Spółka blue chip zwykle ma bardzo długi staż giełdowy. Czasem pojęciem blue chip nazywa się lokatę o bardzo niskim stopniu ryzyka.

Pochodzenie określenia blue chip

A skąd wzięła się nazwa blue chip? Warto tutaj sięgnąć do dość popularnej gry hazardowej – do pokera. Człon "chip" używany w nazwie blue chip to angielskie określenie żetonu, używanego do gry w pokera. Najczęściej grając w pokera, używa się trzech kolorów żetonów: białego, czerwonego i niebieskiego. Te niebieskie mają zwykle najwyższą wartość i są najlepsze, właśnie ze względu na tę sporą wartość. I właśnie stąd swoją nazwę czerpię blue chip, gdyż określa spółki o bardzo dużej wartości.

Jeśli chodzi o firmy zagraniczne, to do blue chipów na pewno zaliczymy takie marki jak Apple, IBP, czy Coca-Cola. W Polsce będą to przede wszystkim spółki należące do giełdowego indeksu WIG-20. Ich przykładem może być np. CD Project albo bank PKO BP czy PKN ORLEN lub PZU.

Jak inwestować w blue chipy?

Ponieważ blue chipy są firmami o stabilnej sytuacji finansowej, to przez to inwestowanie w akcje takich spółek jest bardzo proste. Polega on na tym, żeby kupić tyle akcji, ile możemy i poczekać na wzrost ich wartości. W przypadku spółek o bardzo dużej kapitalizacji (wartości), ze stabilną pozycją najlepszym sposobem inwestowania jest po prostu poczekanie na wzrost wartości takiej spółki.

Jeśli inwestuje się w blue chip, niewielkie jest ryzyko straty. To wszystko powoduje, że nawet największy sceptyk zdecydowałby się na inwestycję w taką spółkę. W przypadku blue chips bardzo często mamy też do czynienia z dywidendami, czyli wzrostem wartości związanym z zyskownością uzyskiwaną przez firmę. W związku z tym akcjonariusz takiej spółki otrzymuje wynagrodzenie związane ze wzrostem wartości dywidendy każdej takiej spółki. To dodatkowe korzyści z posiadania akcji dużych spółek, zwanych blue chips.

Termin "bluechip" został użyty po raz pierwszy przez Olivera Gingolda, pracownika Dow Jones w 1923 dla akcji, które miały wartość minimum 200 dolarów. Porównał to właśnie do wartości niebieskich żetonów w kasynie.

Blue chip a cow chip – czym się różnią?

Przeciwieństwem blue chipów są cow chipy, czyli spółki, które nie cieszą się dużym zaufaniem inwestorów. To takie firmy, które np. traciły sporo na wartości podczas kilku kolejnych sesji, znane są ze skandali związanych z ich działalnością. Ogólnie rzecz biorąc, mimo tego, że mają stabilną pozycję finansową, to jednak wzbudzają niepokój u inwestorów ze względu na to, że stanowią spore ryzyko.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)