Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy mandat można wliczyć w koszty?

0
Podziel się:

Najczęstszym przykładem popełnianych przez przedsiębiorców wykroczeń, jest nadmierna prędkość w kierowaniu samochodem służbowym.

Czy mandat można wliczyć w koszty?
(Amaxim/Dreamstime)

Najczęstszym przykładem popełnianych przez przedsiębiorców wykroczeń, jest nadmierna prędkość w kierowaniu samochodem służbowym, skutkująca ukaraniem kierowcy mandatem drogowym. Nawet jeśli jest on skutkiem pośpiechu związanego z ważnym spotkaniem biznesowym, nie włączymy go jednak do kosztów uzyskania przychodu.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą starają się jak najwięcej ponoszonych przez nich wydatków zaliczać do kosztów podatkowych. Nic w tym dziwnego, ze względu na możliwość zoptymalizowania obciążenia podatkowego.

Należy jednak pamiętać, że wydatki, które mogą zostać zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodu zostały uregulowane przepisami prawa podatkowego. W myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodu mogą zostać uznane wydatki związane w sposób bezpośredni lub pośredni z prowadzoną działalnością gospodarczą, ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątek stanowią jednak koszty wymienione w katalogu pozycji wyłączonych z możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych zawartego w wyżej wymienionej ustawie (art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, art. 16 ust. 1 ustawy o CIT).

Analizując powyższą definicję kosztu uzyskania przychodu stwierdzić należy, że nie ma przekonujących przesłanek pozwalających na zaliczenie mandatów drogowych otrzymanych przez przedsiębiorców w związku z odbywanymi podróżami służbowymi, do kosztów podatkowych. Teoretycznie można wykazać pośredni związek poniesionej kary finansowej z przychodem. Przedsiębiorca spieszył się przecież na spotkanie biznesowe, które zaowocuje w przyszłości powstaniem przychodu.

Pamiętać jednak trzeba, że ustawodawca wyłączył kary i grzywny orzeczone w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym i w sprawach o wykroczenia z kosztów uzyskania przychodów (por. np. art. 23 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT). Bez znaczenia jest tu próba umotywowania przyczyn przekroczenia przepisów ruchu drogowego za pomocą poczynienia odpowiednich założeń, zakładających że przedsiębiorca spieszył się na spotkanie biznesowe warunkujące przyszłe źródło przychodów, lub inne ważne dla jednostki gospodarczej sprawy.

Czytaj więcej na temat rozliczania kosztów
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t78930.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/zakup;opon;mozna;rozliczyc;w;kosztach;podatkowych,49,0,921649.html) Zakup opon można rozliczyć w kosztach podatkowych Zależy to jednak od tego, kiedy zakup ten został dokonany oraz do jakiego auta opony są nabywane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t97664.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/wydatki;na;szkolenie;bhp;a;koszty;podatkowe,244,0,917748.html) Wydatki na szkolenie BHP a koszty podatkowe Ich bezpośredni związek z prowadzeniem działalności gospodarczej nie jest oczywisty, dlatego interpretacja przepisów może sprawiać problemy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t30741.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kiedy;poczestunek;mozna;zaliczyc;do;kosztow,33,0,908833.html) Kiedy poczęstunek można zaliczyć do kosztów? Wydatki na poczęstunek serwowany w siedzibie firmy są inaczej traktowane niż rachunki za zaproszenie kontrahenta do restauracji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)