Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
Karolina Wysota
|

Dni wolne od pracy 2015. Zaplanuj długi weekend

0
Podziel się:

Nie czekaj aż uprzedzą cię koledzy z pracy i zaplanuj urlop z korzyścią. Zobacz jak wypadają dni wolne od pracy w roku 2015.

Dni wolne od pracy 2015. Zaplanuj długi weekend
(spxChrome/iStockphoto)

Gospodarka kontra zdrowie pracowników, czyli długie weekendy 2015. W przyszłym roku Polacy mogą liczyć na 9 dodatkowych dni wolnych od pracy. Money.pl przygotował weekendowy kalendarz. Sprawdź i korzystnie zaplanuj urlop wypoczynkowy.

Poza weekendami dodatkowe dni wolne gwarantuje ustawa z dnia 18 maja 1951 roku. Są to święta narodowe, państwowe, ale również kościelne: Nowy Rok, Święto Trzech Króli, pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 i 3 maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, dwa dni świąt Bożego Narodzenia.

Dni wolne od pracy w 2015 roku
Źródło: Money.pl
data święto
1 stycznia Nowy rok
6 stycznia Trzech Króli
5 kwietnia Wielkanoc
6 kwietnia Poniedziałek Wielkanocny
1 maja Święto Pracy
3 maja Święto Konstytucji 3 Maja
24 maja Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
4 czerwca Boże Ciało
15 sierpnia Wniebowzięcie NMP, Dzień Wojska Polskiego
1 listopada Wszystkich Świętych
11 listopada Dzień Niepodległości
25 grudnia Boże Narodzenie: 1 dzień świąt
26 grudnia Boże Narodzenie: 2 dzień świąt

W przyszłym roku można zaplanować 7 długich weekendów. Wystarczy wziąć dodatkowo kilka dni urlopu wypoczynkowego, aby na wolnym odpoczywać pełne dwa tygodnie. Pierwsza okazja na długi urlop nadarzy się już na początku roku: Nowy rok wypada w czwartek, a święto Trzech Króli we wtorek. 5 dni urlopu gwarantuje 11 dni odpoczynku.

Kolejny długi weekend to Wielkanoc w kwietniu oraz _ majówka _ w maju. Bez dodatkowego urlopu wypoczynkowego w obu przypadkach gwarantowane są trzy dni odpoczynku. Niedługo później, bo już na początku czerwca, a dokładnie 6 w czwartek wypada Boże Ciało. Z wykorzystaniem jednego dnia urlopu można zdublować weekend. Następne święto, tym razem narodowe wypada 11 listopada (środa) - Dzień Niepodległości. W tym przypadku można zaplanować tygodniowy urlop, ale konieczne będą 4 dni urlopu lub 2 dni. Z kolei w Bożonarodzeniowe dodatkowy dzień wolnego zyskamy 25 grudnia, bo wypada w piątek.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku, jeżeli święto od pracy wypada w sobotę pracownikowi należy się dodatkowy dzień wolny. W przyszłym roku taka sytuacja będzie miała miejsce dwukrotnie, w przypadku świąt: Wniebowzięcia NMP i drugiego dnia Bożego Narodzenia. Odbiór tego dnia wolnego należy ustalić z pracodawcą.

Długo czy krótko?

Długie weekendy to przede wszystkim okazja do odpoczynku i regeneracji organizmu. Zgodnie z kodeksem pracy raz w roku pracownik powinien odpoczywać przez pełne 2 tygodnie. Za sprawą długich weekendów można wypoczywać nie tylko długo, ale również często. Czy tego typu przerwy w pracy są dobrym rozwiązaniem dla pracowników?

-_ Zaleca się dłuższy odpoczynek _ - radzi Joanna Jaros, psycholog i psychoterapeuta z Centrum Psychoterapii Poznawczo Behawioralnej we Wrocławiu i Centrum Psychoterapii i Psychologii MariaMed w Lubinie. - _ Nie jesteśmy w stanie przejść z trybu pracy do trybu relaksu w ciągu 2-3 dni. Jest to zbyt krótki okres, aby w pełni odpocząć i oderwać myśli od pracy, dlatego jeżeli jest to możliwe, warto przedłużyć weekend. __ Pojedyncze dni wolne w pracy mogą być dobrą przerwą w zabieganym tygodniu. To właściwy czas na złapanie krótkiego oddechu i zadbanie o swoje potrzeby: sen, aktywność fizyczna, relacje z rodziną, czy przyjaciółmi _.

Jak się okazuje, każdy odpoczynek, bez względu czy trwa on długo czy krótko jest wskazany ze względów zdrowotnych. Dlatego, gdy nadarzy się ku temu okazja, warto wydłużyć weekend, nawet o ten jeden dzień.

Długie weekendy a gospodarka

#

W przyszłym roku Polaków czekają aż 252 dni pracy i 113 dni wolnego. W tym 104 dni to weekendy, a 9 to dni ustawowo wolne od pracy, czyli święta. W porównaniu do tego roku Polacy będą pracowali o dwa dni dłużej. Dużo słyszy się o tym, że od liczby dni wolnych zależy stan polskiej gospodarki. Czy rzeczywiście urlopy pracowników mają aż tak negatywny wpływ na PKB?

- _ Dni wolne mają negatywny skutek na polską gospodarkę, jednak w bardzo niewielkim stopniu _ - ocenia dr Małgorzata Straczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji _ Lewiatan _. _ - Należy zachować zdrowy rozsądek i nie wyolbrzymiać problemy, tym bardziej, że dni wolne są każdego roku, tylko raz ich jest mniej a raz więcej. Jednak ta różnica nie ma wielkiego znaczenia dla samego PKB. _

Ekonomistka zwraca szczególną uwagę na to, że nie wszyscy pracownicy będą mogli pójść na urlop w tym samym czasie. - _ Okres długich weekendów to przede wszystkim problem organizacji pracy, ponieważ większość pracowników planuje urlopy w tym samym czasie. Trzeba jednak przyznać, że nie wszyscy będą mogli skorzystać z takiej okazji i za sprawą kilku dni urlopu wypoczynkowego wydłużyć weekend świąteczny. _

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)