Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Druk VAT-R. Jakie dane należy podać w formularzu?

0
Podziel się:

Druk VAT-R to formularz, który składa się po to, by zarejestrować lub zaktualizować dane dotyczące podatku VAT. Składając VAT-R, przedsiębiorca dokonuje rejestracji jako czynny podatnik VAT.

Formularz VAT-R dotyczy rejestracji przedsiębiorcy jako czynnego podatnika VAT
Formularz VAT-R dotyczy rejestracji przedsiębiorcy jako czynnego podatnika VAT (WP.PL)

Druk VAT-R to dokument zgłoszeniowy aktualizacyjny wykorzystywany dla potrzeb podatku VAT. Przedsiębiorca, który zgłosi się w ramach druku VAT-R może używać statusu podatnika czynnego VAT. Jednocześnie ten sam dokument pozwala na rejestrowanie przedsiębiorców, którzy chcą być zwolnieni z VAT, a także tych, którzy będą realizować transakcje wewnątrzwspólnotowe VAT-UE.

Rejestracja do VAT

Druk VAT-R można wypełnić ręcznie. Sporym ułatwieniem może być skorzystanie z gotowego kreatora takiego dokumentu lub interaktywnego wniosku, który można wypełnić na komputerze, a potem wydrukować i przesłać do urzędu.

Wypełnianie formularza zaczynamy od wpisania swojego numeru NIP. W kolejnym kroku określamy urząd skarbowym, do którego kierujemy zgłoszenie. Później trzeba zaznaczyć, czy dopiero zgłaszamy się do rejestru VAT, czy może aktualizujemy swoje dane.

Trzeba pamiętać, że rejestracji do VAT należy dokonać jeszcze zanim wykonamy pierwszą transakcję opodatkowaną podatkiem VAT. Ten obowiązek dotyczy też tych podatników, którzy byli wstępnie zwolnieni z podatku VAT. W ich przypadku rejestracja musi być dokonana przed dniem, w którym przedsiębiorca stracił zwolnienie.

W sytuacji, gdy zmieniają się dane wcześniej wpisane do zgłoszenia rejestracyjnego, trzeba je zaktualizować w ciągu 7 dni od daty zmiany.

Druk VAT-R – jak wypełnić?

Wypełniając VAT-R, trzeba zwrócić uwagę na to, by poprawnie wypełnić dane podatnika. Osoba fizyczna wpisuje adres zamieszkania, jeśli nie jest to osoba fizyczna, to musi podać adres siedziby. Dane, które wpiszemy w zgłoszeniu VAT-R, będą musiały być tymi samymi danymi, które znajdą się na fakturze.

W części C formularza mamy trzy osobne kategorie. Pierwsza z nich określa okoliczności, które wpływają na powstanie obowiązku podatkowego, druga związana jest z informacjami o składaniu deklaracji, a trzecia z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi. W przypadku okoliczności związanych z powstaniem obowiązku podatkowego należy zaznaczyć odpowiednią kratkę. Pozycję 27 zaznaczy podmiot, który nie jest osobą prawną albo fizyczną, która wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą. Pozycja 28 przeznaczona jest dla podatników, którzy prowadzą działalność poza Polską. Pozycję 29 powinien zaznaczyć ten podatnik, który nie może być zwolniony z podatku VAT, bo ma zbyt wysokie obroty, dokonuje importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo sprzedaje wyroby z metali szlachetnych lub handluje towarami objętymi podatkiem akcyzowym (za wyjątkiem energii elektrycznej i tytoniu), handluje terenami budowlanymi, świadczy usługi prawnicze lub doradcze.

Pozycję 30 w druku VAT-R zaznaczy tzw. mały przedsiębiorca. Trzeba pamiętać, że nie musi on dokonywać rejestracji jako podatnik VAT.

Warto wiedzieć, że w tej części podatnik ma prawo wyboru więcej niż jednego kwadratu. Najważniejsze by wybrane elementy nie wykluczały się nawzajem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)