Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Formularz VAT UE. Zobacz jak wypełnić oraz kto, gdzie i kiedy go składa

0
Podziel się:

Za brak tego dokumentu grozi grzywna nawet w wysokości ponad 30 tysięcy złotych.

Formularz VAT UE. Zobacz jak wypełnić oraz kto, gdzie i kiedy go składa

Podatnicy VAT, którzy zawierają transakcje kupna lub sprzedaży z kontrahentami, mającymi siedzibę w innym kraju Unii Europejskiej oraz ci, świadczący za granicą usługi muszą poinformować o tym urząd skarbowy za pomocą formularza VAT UE. Jeśli tego nie zrobią lub spóźnią się z dostarczeniem dokumentu, mogą zostać ukarani grzywną do 30 tysięcy złotych. Zobacz, jak poprawnie wypełnić ten dokument.

Przedsiębiorcy handlujący z zagranicznymi kontrahentami, mającymi siedzibę w jednym z krajów Unii mają obowiązek posługiwać się tak zwanym _ europejskim NIP-em _, czyli identyfikatorem o takiej samej nazwie jak dokument, mianowicie VAT UE. Nadaje go naczelnik odpowiedniego urzędu skarbowego nie tylko podatnikom VAT, ale również tym, którzy korzystają na przykład z przedmiotowego zwolnienia z podatku od towarów i usług, jednak kupili od zagranicznego kontrahenta towary na kwotę większą niż 50 tysięcy złotych. Więcej na temat tego, kto musi taki identyfikator posiadać, przeczytasz w naszym poradniku.

Objęci obowiązkiem przedsiębiorcy muszą również co miesiąc składać do właściwego urzędu skarbowego informację na temat wszystkich wewnątrzwspólnotowych transakcji. Mają na to czas do 15. dnia miesiąca, następującego po tym, którego informacja dotyczy. Jeśli więc podatnik składa formularz za listopad, to ostateczny termin mija 15 grudnia. Niektórzy mogą informować urząd skarbowy co kwartał. Ten przywilej mają jednak tylko ci przedsiębiorcy, których:

  • całkowita wartość transakcji dostaw wewnątrzwspólnotowych (bez VAT) nie przekroczyła w danym kwartale kwoty 250 tysięcy złotych;
  • całkowita wartość transakcji zakupów wewnątrzwspólnotowych (bez VAT) nie przekroczyła w danym kwartale kwoty 50 tysięcy złotych.

Spóźnienie lub niezłożenie dokumentu jest zagrożone karą grzywny w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia. W 2014 roku jest to więc przedział pomiędzy 168 a 33600 złotych. Dokładna wysokość kary zależy od sytuacji majątkowej, rodzinnej i zarobkowej podatnika. W przypadku błędów w dokumencie, _ skarbówka _ wezwie do jego korekty.

* *Instrukcja wypełniania formularza VAT UE (kliknij, aby pobrać)

Na wstępie podatnik powinien wypełnić pola 1, 4 (lub 5) i 6. Wpisuje w nich swój identyfikator podatkowy oraz okres, którego dotyczy dokument - miesiąc lub kwartał i rok.

Część A

Należy wpisać adres urzędu skarbowego właściwego dla terenu, na którym przedsiębiorca prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Jeśli obszar podlega pod więcej niż jeden urząd, to dokument adresowany jest do oddziału właściwego dla siedziby firmy (lub zamieszkania - w przypadku osoby fizycznej).

Część B

Podatnik wybiera odpowiednią dla siebie opcję. Jeśli jest osobą fizyczną (lub wspólnikiem w spółce cywilnej), to w pozycji 9 wpisuje swoje imię, nazwisko i datę urodzenia. Osoby prawne natomiast podają w niej REGON i pełną nazwę.

Część C, D i E

Podstawa informacji VAT UE. Podatnik wymienia w nich wszystkie transakcje wewnątrzwspólnotowej dostawy (część C) i nabycia (część D) towarów oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy usług (część E). Każda transakcja musi być opisana za pomocą następujących elementów: kodu kraju kontrahenta, jego identyfikatora VAT UE, kwoty transakcji oraz informacji o transakcji trójstronnej (ostatni element nie dotyczy świadczenia usług).

Transakcja trójstronna ma miejsce wtedy, gdy jest zawierana pomiędzy trzema przedsiębiorcami, mającymi siedzibę w różnych krajach Unii. Przebiega ona w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym formalne transakcje dotyczące tego towaru są dokonywane osobno między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności.

Część F

Jeśli transakcji było tak dużo, że nie mieszczą się w przewidzianych do tego rubrykach, należy do formularza dołączyć załączniki - VAT UE/A (gdy miejsca zabrakło dla dostawy towarów), VAT UE/B (dla nabycia towarów) lub VAT UE/C (dla świadczenia usług). W części F podatnik wskazuje liczbę załączników.

Część G

W ostatniej części podatnik (lub przedstawiciel firmy) podaje swoje dane, uzupełnia datę wypełnienia informacji oraz podpisuje się.

Czytaj więcej w Money.pl
Zwrot VAT-u. Bez tego go nie dostaniesz Zobacz, kiedy możesz otrzymać zwrot VAT-u dwa razy szybciej niż zwykle.
Kupujesz od Google? Nie zapomnij o tym Sprawdź, na co zwracają uwagę urzędy skarbowe i co trzeba zrobić, jeśli cię przyłapią.
Kupujesz auto? Fiskus tylko na to czeka Jeśli nie złożysz odpowiedniej deklaracji, możesz dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych kary.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)