Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak założyć firmę szkoleniową?

1
Podziel się:

Firma szkoleniowa zajmuje się organizacją różnego rodzaju szkoleń twardych i miękkich. Chęć doszkalania pracowników sprawia, że rynek szkoleniowy szybko się rozwija.

Firmy szkoleniowej nie można prowadzić w formie spółki partnerskiej
Firmy szkoleniowej nie można prowadzić w formie spółki partnerskiej (pixabay/ CC0 Public Domain)

Wiele firm przeznacza spore środki na swoich pracowników. Inwestuje w szkolenia motywujące albo opierające się na samorozwoju. To wszystko powoduje, że rynek szkoleniowy szybko rośnie. W związku z tym może to być szansa na ciekawy biznes. Dowiedz się, jak założyć firmę szkoleniową.

Firma szkoleniowa – charakterystyka

Firma szkoleniowa zajmuje się organizacją wszelkiego rodzaju szkoleń dla osób dorosłych, pracujących lub poszukujących pracy. Zalicza się je do pozostałej działalności oświatowej.

Firma szkoleniowa może realizować szkolenia:

  • miękkie,
  • twarde.

Szkolenia miękkie to szkolenia, które uczą np. umiejętności poszukiwania pracy albo radzenia sobie z trudnym klientem. W przypadku* szkoleń twardych* poznaje się zagadnienia, dające konkretne umiejętności zawodowe. Konieczność przeprowadzenia takich szkoleń pojawia się przede wszystkim w sytuacji, gdy na rynek wchodzą nowe regulacje.

Szkolenia online i pomysł na biznes

Popularne są szkolenia online. Wykorzystuje się wtedy platformę e-learningową, która jest zamieszczana na stronie internetowej firmy. Za odpowiednią opłatą osoba zainteresowana szkoleniem otrzymuje dostęp do bazy. Może wtedy obejrzeć, odsłuchać albo pobrać* materiały szkoleniowe*. Takie szkolenie może zakończyć się testem, który pozwala ocenić poziom zdobytej wiedzy.

Jak założyć firmę szkoleniową?

Rynek szkoleniowy tylko w wyjątkowych sytuacjach jest regulowany. Chodzi tu np. o szkolenia dotyczące środków ochrony roślin. Taka działalność wymaga wpisu do rejestru, który prowadzi inspektor ochrony roślin i nasiennictwa. Regulacjami objęte jest też szkolenie podyplomowe pielęgniarek i położnych, jak i prowadzenie ośrodka szkolenia kierowców.

W określonych wypadkach firma szkoleniowa musi być wpisana do rejestru wojewódzkich urzędów pracy. Będzie to obowiązek, jeśli firma ubiega się o możliwość szkoleń dla osób bezrobotnych, które są finansowane z:

  • Funduszu Pracy,
  • Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
  • funduszy pomocowych Unii Europejskiej.

Większość szkoleń nie jest regulowana. Nie potrzeba więc zdobywać koncesji, czy licencji.

Żeby świadczyć np. kursy zawodowe, trzeba będzie uzyskać akredytację kuratora oświaty, który jest właściwy dla lokalizacji usługi.

Czy firma szkoleniowa może wydać certyfikat ukończenia szkolenia?

Firma szkoleniowa nie zawsze może wydać certyfikat poświadczający zdobycie konkretnej wiedzy. Czasem wymaga to zatwierdzenia przez określone stowarzyszenie, które zrzesza przedstawicieli branży.

Firma szkoleniowa może być prowadzona w dowolnej formie oprócz spółki partnerskiej.

Żeby założyć firmę szkoleniową, trzeba dokonać wpisu do rejestru CEiDG lub KRS (w przypadku spółki). Podstawowym kodem PKD firmy szkoleniowej będzie 85.59B, czyli pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Firma szkoleniowa z VAT czy bez VAT?

Jeśli firma szkoleniowa uzyskała akredytację zgodnie z przepisami o systemie oświaty, to usługi objęte taką akredytacją będą zwolnione z podatku VAT.

Warto wiedzieć, że konkurencja w branży szkoleniowej jest ogromna. Ważne więc będzie umiejętne prowadzenie działań marketingowych i reklamowych.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
malik
5 lata temu
Prawda jest taka, że klienci patrzą na certyfikaty dlatego warto już na początku zadbać o certyfikat Rzetelna Firma.