Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest nowelizacja ustawy o rachunkowości

0
Podziel się:

Dzięki nowelizacji przedsiębiorcy, którzy zawieszą działalność będą zwolnieni ze wszystkich obowiązków dokumentacyjnych i sprawozdawczych.

Jest nowelizacja ustawy o rachunkowości
(Agnieszka Pastuszak - Maksim/Dreamstime.com)

Sejm znowelizował ustawę o rachunkowości. Ogranicza ona obowiązki tych przedsiębiorców, którzy chcą zawiesić działalność gospodarczą.

Zgodnie z nowelizacją przedsiębiorca, który chce zawiesić działalność gospodarczą, będzie zwolniony ze wszystkich dokumentacyjnych i sprawozdawczych obowiązków, które nie są konieczne dla ustalenia jego zobowiązań wobec państwa lub osób prywatnych.

Będzie on zwolniony z obowiązków: prowadzenia ksiąg rachunkowych, sporządzania, badania, składania w sądzie rejestrowym oraz składania do publikacji sprawozdania finansowego oraz sporządzania i składania sprawozdania z działalności. Zwolnienie to dotyczyć ma tylko pełnego roku obrotowego, w którym trwa stan zawieszenia.

Obecnie w spółkach kapitałowych zwyczajne zgromadzenie wspólników odbywa się nawet gdy działalność gospodarcza spółki w całym poprzedzającym roku obrotowym była zawieszona. Po wejściu w życie ustawy nie będzie to konieczne pod warunkiem, że w okresie tym nie miało miejsca żadne zdarzenie gospodarcze, które skutkowałoby obowiązkiem zamknięcia ksiąg i sporządzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności jednostki.

W głosowaniu wzięło udział 410 posłów i wszyscy opowiedzieli się za przyjęciem ustawy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t77993.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/zmiany;w;vat;pozorne;ulatwienia;dla;samochodow;firmowych,152,0,783768.html) Zmiany w VAT: Pozorne ułatwienia dla samochodów firmowych Nadal trzeba informować urząd o badaniach technicznych samochodów typu pick-up. Nie jest to potrzebne dla celów VAT, ale jest dla PIT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t40511.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/unia;chce;ujednolicic;podatek;cit,226,0,776930.html) Unia chce ujednolicić podatek CIT Komisja Europejska wraca do pomysłu porzuconego przez Traktat z Lizbony.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t21184.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/nip;wkrotce;zniknie;choc;nie;do;konca,210,0,772050.html) NIP wkrótce zniknie. Choć nie do końca Po 1 stycznia 2012 r. firmy i płatnicy VAT-u będą wciąż posługiwać się numerem NIP.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)