Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Karta podatkowa. Kiedy można się w ten sposób rozliczać?

0
Podziel się:

Podatnik może płacić fiskusowi zawsze tyle samo i nie składać rocznego zeznania do urzędu skarbowego.

Karta podatkowa. Kiedy można się w ten sposób rozliczać?
(vizafoto - Fotolia.com)

Przedsiębiorcy, którzy są opodatkowani w formie karty podatkowej co miesiąc muszą płacić fiskusowi taką samą kwotę, niezależnie od dochodu. Z drugiej strony - oddadzą pieniądze do urzędu skarbowego nawet, jeśli nie zarobią ani grosza. Żeby skorzystać z karty, trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Taki sposób opodatkowania mogą wybrać prowadzący działalność wskazaną w jednej z dwunastu części załącznika 3 do ustawy, a więc przede wszystkim:

 • usługową w zakresie handlu detalicznego żywnością i artykułami nieżywnościowymi,
 • gastronomiczną,
 • transportową,
 • rozrywkową,
 • edukacyjną,
 • sprzedaży posiłków domowych,
 • wolnych zawodów w zakresie ochrony zdrowia i usług weterynaryjnych,

Jak wybrać kartę podatkową?

Podatnicy, którzy chcą co miesiąc rozliczać się z fiskusem w kwocie niezależnej od dochodu i prowadzą jedną ze wspomnianych wyżej działalności, muszą również spełnić inne warunki:

 • złożyć wniosek PIT-16 o zastosowanie tej formy opodatkowania,
 • nie korzystać z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, z wyjątkiem usług specjalistycznych,
 • nie prowadzić innej pozarolniczej działalności gospodarczej,
 • małżonek podatnika nie może prowadzić działalności w tym samym zakresie,
 • nie wytwarzać wyrobów opodatkowanych na podstawie odrębnych przepisów, na przykład podatkiem akcyzowym,
 • funkcjonować na terytorium RP.
 • Podatek należy płacić do 7. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Natomiast za grudzień przedsiębiorca musi się rozliczyć do 28 dnia tego miesiąca. _ Kartowicze nie muszą również prowadzić rozbudowanej księgowości, na przykład w postaci ksiąg rachunkowych . _

Wniosek do 20 stycznia

O tym, że podatnik chce korzystać z karty podatkowej musi poinformować właściwego naczelnika urzędu skarbowego (ze względu na miejsce prowadzonej działalności - znajdziesz go tutaj)
, wypełniając wniosek PIT-16. Nieprzekraczalnym terminem jest 20 stycznia. Jeśli przedsiębiorca zrobi to wcześniej, to przez cały rok będzie płacił podatek w tej formie. W kolejnym roku nie musi swojego wyboru potwierdzać - dopiero gdy zdecyduje się na inną formę, musi poinformować o tym urząd skarbowy.

Co z przedsiębiorcami, którzy swoją działalność rozpoczynają w trakcie roku? Oni również mogą skorzystać z karty podatkowej, ale muszą to zaznaczyć we wniosku rejestracyjnym CEIDG-1 (o tym, jak wypełnić ten wniosek więcej przeczytasz tutaj)
.

Wysokość podatku

Stawki karty podatkowej, w przeciwieństwie do pozostałych form opodatkowania dochodów (więcej o nich przeczytasz tutaj)
są określane kwotowo, a nie procentowo. Ich wysokość jest co roku waloryzowana, a ustala ją indywidualnie naczelnik urzędu skarbowego, biorąc pod uwagę trzy kryteria:

 • rodzaj prowadzonej działalności,
 • liczbę zatrudnianych pracowników,
 • liczbę mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza.

Im większe miasto i liczba pracowników, tym wyższa będzie stawka podatku. Podstawą do wyznaczenia kwoty podatku jest coroczne obwieszczenie ministra finansów.

Przykładowe miesięczne stawki karty podatkowej w 2014 roku w zależności od rodzaju działalności, zatrudnienia i miejscowości
Rodzaj działalności Liczba pracowników Liczba mieszkańców miejscowości
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
do 5000 5000 - 50000 ponad 50000
usługi ślusarskie 0 365 zł 427 zł 469 zł
1 633 zł 684 zł 789 zł
2 808 zł 930 zł 1 056 zł
3 1 013 zł 1 161 zł 1 290 zł
usługi zegarmistrzowskie 0 181 zł 220 zł 244 zł
1 405 zł 450 zł 505 zł
2 530 zł 582 zł 621 zł
3 608 zł 674 zł 748 zł

Od podanych w tabeli kwot podatnik może również odliczyć dużą część składki zdrowotnej (7,75 procent podstawy wymiaru), przez co danina dla fiskusa będzie jeszcze niższa. Zestawienie zapłaconych i odliczanych kwot składki zdrowotnej przedsiębiorca musi złożyć na formularzu PIT-16A do końca stycznia roku następnego (w 2015 roku będzie to 2 lutego, ponieważ ostatni dzień stycznia przypada w sobotę).

Czytaj więcej w Money.pl
Masz własną firmę? Możesz płacić 3 procent podatku Sprawdź, która forma opodatkowania będzie odpowiednia dla twojej działalności.
Tak zapłacisz nawet dwa razy niższy podatek Zamiast 18 możesz oddawać fiskusowi tylko 8,5 procent. Zobacz, co musisz zrobić.
Podatki przedsiębiorcy. Co robisz źle? Sprawdź, na co uważać przy odprowadzaniu podatku dochodowego i jak uniknąć najczęstszych błędów.
zakładam firmę
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)