Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Kiedy umowa zlecenia staje się kosztem?

0
Podziel się:

Wynagrodzenia księguje się w miesiącu, którego one dotyczą. Przy umowach cywilnoprawnych sytuacja wygląda inaczej.

Kiedy umowa zlecenia staje się kosztem?
(pkline/iStockphoto)

Pracodawca rozlicza wynagrodzenia ze stosunku pracy w miesiącu, za który sa one należne - nawet jeśli ich wypłata nastąpiła w miesiącu następnym.

Warunkiem takiego rozliczenia jest wypłacenie ich lub pozostawienie do dyspozycji pracownikom w terminie.

Tak samo zalicza sie w koszty świadczenia pieniężne dla pracowników, oraz opłacone składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracodawcę, a także składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Inna sytuacja występuje w przypadku umów zleceń. Jako działalność wykonywana osobiście nie zaliczają się one do kosztów wynagrodzeń z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oznacza to, że w zakresie wynagrodzeń wypłacanych z tytułu zawartych umów zleceń zastosowanie znajdzie metoda kasowa zaliczania do kosztów.

Będa więc one zaliczane w koszty uzyskania przychodów w miesiącu, w którym następuje faktyczna ich zapłata, a nie w miesiącu, którego dotyczą. Nie ma tu znaczenia terminowość dokonywanych wypłat.

Jak wyjaśnia w interpretacji prawa podatkowego dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, _ ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku świadczeń związanych z wypłatą wynagrodzenia z tytułu zawartych umów zleceń, zawęża prawo do ujęcia w poczet kosztów uzyskania przychodów, uznając jedynie świadczenia, które posiadają status wypłaconych, dokonanych lub postawionych do dyspozycji. _

_ Tym samym nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, wynagrodzeń pracowników tymczasowych z tytułu zawartych umów zleceń w miesiącu za który są należne, o ile nie zostaną w tym samym miesiącu wypłacone, dokonane lub postawione do dyspozycji tymczasowych pracowników. _

Tego rodzaju świadczenia mieszczą się bowiem w źródle określonym w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (działalność wykonywana osobiście).

praca
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)