Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kodeks pracy do zmiany. "Przepisy powinny być jasne"

25
Podziel się:

Przepisy kodeksu pracy powinny być jasne i zrozumiałe zarówno dla pracowników jak i pracodawców - uważa Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć. W piątek opracowywanie nowego kodeksu rozpocznie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy.

Kodeks pracy do zmiany. "Przepisy powinny być jasne"
(WP)

W ubiegłym tygodniu premier Beata Szydło powołała na przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Marcina Zielenieckiego.

Celem komisji jest m.in. wypracowanie projektów kodeksów: indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. W skład gremium wchodzi 14 ekspertów z dziedziny prawa pracy, między innymi: prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk, prof. dr hab. Leszek Mitrus, prof. dr hab. Łukasz Pisarczyk i dr hab. Anna Musiała.

Roman Giedrojć w rozmowie z PAP uznał, że obecny kodeks jest zbyt skomplikowany i niejasny. - Korekty wymagają zwłaszcza te przepisy prawa pracy, które ułatwiają, poprzez ich skomplikowanie, możliwość dowolnej interpretacji i obchodzenie prawa - powiedział.

Zwrócił uwagę, że pracodawcy często wykorzystują zawiłości kodeksu pracy. - Wielu pracodawców, tłumacząc się z popełnionych naruszeń prawa, wskazuje na nieczytelne, zbyt skomplikowane i nieprzystające do dzisiejszego rynku pracy przepisy - wyjaśniał szef PiP.

Według Giedrojcia, członkowie komisji kodyfikacyjnej powinni pochylić się między innymi nad przepisami dotyczącymi czasu pracy i bezpieczeństwa oraz higieny pracy. - Obecne rozwiązania kodeksu pracy, które dotyczą BHP, odnoszą się do wszystkich firm, niezależnie od ich wielkości. W efekcie mikroprzedsiębiorstwa muszą spełniać te same normy, co wielkie korporacje - wyliczał.

- Uważam też, że częściową ochroną kodeksową należy objąć osoby świadczące pracę nieetatową, które powinny mieć np. zagwarantowane dobowe i tygodniowe normy wypoczynku - zaznaczył Główny Inspektor Pracy.

Wiceminister Zieleniecki zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że pierwsze spotkanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy będzie miało charakter organizacyjny. - Będziemy chcieli rozmawiać przede wszystkich o kwestiach organizacyjnych, technicznych, o zasadach współpracy. Będziemy chcieli wyznaczyć sobie pewien harmonogram prac, tak aby podzielić się problematyką, jaką będziemy się zajmować - mówił.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy będzie pracować w dwóch zespołach: zespole do spraw opracowania projektu ustawy - kodeks pracy oraz w zespole do spraw opracowania projektu ustawy - kodeks zbiorowego prawa pracy. Kadencja komisji ma trwać 18 miesięcy.

wiadomości
kadry
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
ja315
6 lat temu
podstawowa zmiana jaka powinna nastąpić w kodeksie pracy powinna być taka , że najniższa płaca nie powinna obejmować dodatku stażowego ja k dodatków przewidzianych z zakładowym regulaminie wynagradzania. Staż pracy został wypracowany i nikt nie ma prawa tego kwestionować , tak samo dodatki wynikające z ustaleń powinny obowiązywać wszystkich równo a nie wybiórczo. Jak można traktować pracownika doświadczonego z wykształceniem na równi z pracownikiem bez wykształcenia i stażu pracy.
Łysek
6 lat temu
Coś kombinują ...
narod
6 lat temu
Natychmiast zatrzymać !! Uwaga! skandal ! hańba ! Rząd właśnie ma zamiar akceptowac umowe CETA (między UE a Kanadą) bardzo niebezpiecznej dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw i dla naszego rolnictwa. Zdrajca Polski minister Morawiecki, były prezes oddziału zagranicznego banku w Bratysławie prawdopodobnie zgodzi się na tymczasowe stosowanie CETA, czyli kolejne przywileje dla międzynarodowych korporacji ! dlaczego media milczą w tak waznych sprawach dla kraju ? kopiuj i przeslij dalej
wazzi
6 lat temu
To że kodeks pracy jest zły to wszystkim wiadomo, najlepiej go w ogóle zawiesić. Ale już strach sie bać tego nowego kodeksu. Bo bedzie on w stylu ustaw o zakazie handlu. Napisany przez oszalałych pisowców , ultrakatoli i leni związkowych. Pracodawców zawsze bedzie mniej niż pracowników a zgodnie z polityką pisu obiecuje się tym grupom społecznym które dają więcej głosów więc ten nowy kodeks to będzie zarżnięcie przedsiębiorczości w kraju.
Uc
6 lat temu
Dopóki się nie pogoni takich profesorów doktorów, dopóki będzie prawo pracy tak zagmatwane jak jest obecnie!
...
Następna strona