Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kończą się unijne pieniądze

0
Podziel się:

W przyszłym roku zakończą się niektóre programy dla przedsiębiorców.

Kończą się unijne pieniądze
(Rex Roof/CC/Flickr)

Wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski powiedział, że przyszły rok będzie ostatnim, kiedy przedsiębiorcy będą mogli aplikować o dofinansowanie z niektórych unijnych programów dostępnych na lata 2007-2013.

_ - Część pieniędzy dla przedsiębiorców skończy się już w 2010 roku. Jest jednak część instrumentów, z których pieniądze się nie wyczerpią i one będą dostępne jeszcze w 2011 r., a nawet w 2012 r. _ - powiedział Pawłowski. Wyjaśnił, że zależy to głównie od programu.

_ - Jeżeli jakiś przedsiębiorca będzie chciał skorzystać z działania 4.4 programu Innowacyjna Gospodarka (który dotyczy dofinansowania inwestycji o dużym potencjale innowacyjnym ), to 2010 jest rokiem ostatnim. Ale jeżeli liczy na działanie 4.5 tego samego programu (wsparcie dla inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki ), to spokojnie może aplikować w 2011, a może nawet w 2012 r. _ - powiedział Pawłowski.

Na realizację projektów unijnych polski rząd planuje przeznaczyć w tym roku 16,8 mld zł. Do tej pory wydano 16,6 mld zł.
Dodał, że podobnie jest z regionalnymi programami operacyjnymi - pieniądze na część grantów skończą się już w przyszłym roku.

Na lata 2007-2013 Bruksela przyznała Polsce na realizację polityki spójności ponad *67 mld euro. *Pieniądze te mogą być wydawane do 2015 roku.

Największym programem unijnym jest program operacyjny Infrastruktura i Środowisko przeznaczony na realizację dużych inwestycji infrastrukturalnych z budżetem 27,9 mld euro. Pozostałe programy operacyjne to: m.in. Kapitał Ludzki (9,7 mld euro), Innowacyjna Gospodarka (8,3 mld euro) i Rozwój Polski Wschodniej (2,3 mld euro).

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)