Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koniec podatku liniowego. Kowalczyk: nie będzie uprzywilejowania najbogatszych

117
Podziel się:

Założenia jednolitej daniny, w tym planowana skala podatkowa będą przedstawione do połowy listopada.

Koniec podatku liniowego. Kowalczyk: nie będzie uprzywilejowania najbogatszych
(Maciej Luczniewski/REPORTER)

Wprowadzenie jednolitego podatku będzie oznaczało likwidację liniowego 19-proc. PIT dla prowadzących działalność gospodarczą. Nie ma powodu, by prezes spółki zarabiający milion rocznie płacił 19 proc., a ktoś zarabiający wielokrotnie mniej - 60 proc. - mówi minister Henryk Kowalczyk.

- Jest decyzja polityczna, by nie było takiego uprzywilejowania najbogatszych - podkreśla w wywiadzie dla PAP Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, odpowiedzialny za prace nad jedną daniną. Jak dodaje, założenia jednolitej daniny, w tym planowana skala podatkowa będą przedstawione do połowy listopada.

Według wstępnych założeń minimalna stawka jednego podatku ma wynosić 19,5 proc., czyli tyle, ile wynosi składka na ZUS, a maksymalna około 40 proc. Stawek ma być kilka - cztery lub pięć. Minimalna - 19,5 proc., a maksymalna - około 40 proc., łącznie z ZUS-em.

Obciążenia z tytułu ZUS dla drobnych przedsiębiorców spadną z obecnych 1200 zł do ok. 500 zł. ZUS będzie płacony od dochodów, ale na początek od wysokości płacy minimalnej.

Kowalczyk dodaje, że osoby zarabiające od 120 tys. zł brutto rocznie teraz płacą znacznie mniej.

- W tej chwili od tego progu zaczyna się uprzywilejowanie. Podatnicy przestają płacić składkę na ZUS, a my nie chcemy, żeby to uprzywilejowanie pozostało, chcemy to wyrównać. Jednak maksymalne obciążenie będzie wynosić ok. 40 proc., podczas gdy obecnie maksymalne obciążenie to ok. 60 proc. Dotyczy ono grupy, która płaci 32-proc. PIT, a do tego składkę ZUS, rentową, wszystkie dodatki - wyjaśnił Kowalczyk.

Na razie nie ma decyzji, kto będzie ściągał jedną daninę - ZUS czy skarbówka. - Ale już zaczynają się spory dotyczącego tego, kto ma ściągać ten podatek, wynikające z obawy przed zwolnieniami, pragnę uspokoić - pracy wystarczy dla każdego - wskazuje Kowalczyk.

Co z podatkiem handlowym?

Henryk Kowalczyk mówi też, że "w tej chwili nie zapadła jeszcze decyzja", czy rząd zaproponuje nowy wariant podatku handlowego, którego uchwaloną wersję zakwestionowała Bruksela. Przyznał, że jest zatem możliwe, że nie będzie projektu nowej wersji tego podatku, rząd będzie natomiast czekał na werdykt TSUE ws. podatku handlowego, a do tego czasu jego obowiązywanie będzie zawieszone.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(117)
Michał
7 lat temu
A było obiecane, że nikomu nie zabiorą na 500+, obniżenie wieku itp. Obiecanki cacanki.
zzz
7 lat temu
Jak rozumiem to jest ten genialny plan Morawieckiego mający ułatwić życie przedsiębiorcom i ruszyć gospodarkę? Polega na tym, że zabierzemy tym najbardziej przedsiębiorczym, którzy jeszcze daj ą pracę i rozwalimy na boki. Wszak tego co się dorobił trzeba ukarać. Swoją drogą wszyscy posłowie zarabiają powyżej 10tys. Oni też zapłacą 40% czy ich to ominie? A może to jest powód dla, którego PiS tak bardzo chce podwyższyć 2x pensje polityków? Będzie tak jak w latach 90, ogromny wzrost szarej strefy. Czyli pracownikom będzie się płacić pod stołem w branżach gdzie to możliwe, bo jest obrót gotówkowy a tam gdzie to niemożliwe zwyczajnie przedsiębiorcy się wyniosą za granicę a majątki poprzepisują na rodziny tak, że im będziecie mogli skoczyć. Skończy się tak, że tylko państwo straci a wy sami wylecicie z hukiem bo nie dość, że się kasiora na kupowanie wyborców skończy to jeszcze opozycja dostanie amunicję w postaci "patrzcie jak PiS zadłużył kraj 2x bardziej niż my" Tak jest zawsze jak zamiast naprawiać państwo i robić je tańszym, to dopie dala się coraz bardziej podatnikom by potem kupować ich głosy.
Kk
7 lat temu
Zarabiam dużo ok 300000 rocznie płace 19 , ale mam ponad milion kredytu , trochę na firmę , ale większość na prywatnie. Jak spłacę te kredyty jak dowalą takie podatki?. Jak tak robią to niech zaliczą jako wydatek całość kredytów, a nie tylko odsetki i to te na firmę. Grozi mi bankructwo... Zatrudniam 4 osoby i wszyscy zapierdzielamy równo.
Wojowniczy Żó...
7 lat temu
Patrzę i uwierzyć nie mogę jak widzę tą niekompetencję rządu. Zabrakło już na 500+? Powiem Wam co będzie. Wszystkie zawody IT - adminsitratorzy, konsultanci, programiści, graficy, managerowie, itd... wyjadą z kraju. Reszta przedsiębiorców założy firmy za granicą. Wyście się chyba z czymś na głowy pozamieniali z tymi reformami. Cytuję następnie tak: "W tej chwili od tego progu zaczyna się uprzywilejowanie. Podatnicy przestają płacić składkę na ZUS, a my nie chcemy, żeby to uprzywilejowanie pozostało, chcemy to wyrównać." ZUS to składka na emeryturę, a Wy chcecie to traktować jak podatek? Jakie kurwa uprzywilejowanie? Te pieniądze są podatników, a nie Wasze i mają (w teorii) być zwrócone podatnikowi w trakcie emerytury. Może zróbcie jeszcze podatek od podatku. Z matematyką to Wy pewnie jesteście na bakier, ale przypominam wam, że jak Kowalski zarabiający 2000 zł płaci 18% podatku i Nowak zarabiający 10000zł płaci 18% to Nowak płaci większe podatki od Kowalskiego. Tak ciężko to zrozumieć? Brawo władzo! Moje torby już spakowane. Świetna lekcja patriotyzmu. Oby tak dalej.
Pat
7 lat temu
Pora przenieść działalność do Czech. Nikt o zdrowych zmysłach nie da się tu okradać więc życzę powodzenia w dalszym rozdawnictwie.
...
Następna strona