Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec z niepotrzebnymi wezwaniami do urzędu?

0
Podziel się:

Projekt zmian w Ordynacji podatkowej ma skłonić urzędników do żądania od podatników w pierwszej kolejności pisemnych wyjaśnień w toczących się sprawach. Wezwanie do osobistego stawienia się w urzędzie ma być stosowane tylko wtedy, gdy jest to niezbędne dla przebiegu postępowania.

Koniec z niepotrzebnymi wezwaniami do urzędu?
(Pryzmat/Dreamstime)

Nowelizacja, którą zajmie się dziś Sejm, zmienia konstrukcję przepisu dotyczącego sposobów zyskania od podatników wyjaśnień. Priorytet nadany będzie pisemnym wyjaśnieniom, a organ podatkowy, jeśli mimo wszystko zdecyduje się na wezwanie osobiste, ma zadbać, by było ono dla podatnika _ jak najmniej uciążliwe _.

Zmiany te mają, w założeniu projektodawcy, czyli komisji _ Przyjazne Państwo _, obniżyć uciążliwość postępowania podatkowego, a zarazem zwiększyć zaufanie do organów władzy administracyjnej.

Nowe rozwiązanie spotkało się z pozytywnym przyjęciem organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Jednak, jak argumentuje w opinii do ustawy Krajowa Izba Gospodarcza: _ Zmiana ta, choć może w niektórych przypadkach okazać się skuteczna, nie wpłynie jednak w sposób zasadniczy na zachowanie urzędników _. Taka ocena wynika przede wszystkim z faktu, że trudno uzasadnić, że wezwanie osobiste nie było _ konieczne _.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)