Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korekta płac przy chorobie zawodowej

0
Podziel się:

Wysokość wypłaty za czas choroby może się zmienić, jeśli okaże się, że była to choroba zawodowa lub wypadek przy pracy.

Korekta płac przy chorobie zawodowej
(Dan Zen/CC/Flickr)

*Jeśli pracownik dostał wynagrodzenie za czas choroby, a potem okazało się, że nieobecność była spowodowana chorobą zawodową albo wypadkiem przy pracy, trzeba wprowadzić kilka korekt. Zmianie może ulec m.in. wysokość świadczenia. *

Wypłacone pracownikowi wynagrodzenie za okres choroby należy wtedy zaklasyfikować jako zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia wypadkowego.

Korekta RSA

Za miesiąc, w którym wypłacono wynagrodzenie za czas choroby w raporcie ZUS RSA wykazano kod świadczenie/przerwa 331. Należy więc sporządzić imienny raport korygujący ZUS RSA, w którym wykazuje się prawidłowy kod świadczenia/przerwy 314.

Gdy wypłacone wynagrodzenie jest niższe od należnego zasiłku

W przypadku gdy należny zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego jest wyższy od wypłaconego wynagrodzenia, to za miesiąc, w którym wypłacono wyrównanie zasiłku w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RSA (z kodem 318) wykazuje się kwotę wypłaconego wyrównania oraz pozostałe dane (okres niezdolności do pracy liczbę dni zasiłkowych - jak w raporcie RSA z kodem 331.

Korekta RCA

Zmiana kwalifikacji wypłaconego wynagrodzenia na zasiłek powoduje również konieczność złożenia korekty raportu ZUS RCA, ponieważ wynagrodzenie za czas choroby stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, a zasiłek nie. Tym samym płatnik powinien złożyć korektę raportu ZUS RCA i wykazać składkę na ubezpieczenie zdrowotne od prawidłowej podstawy wymiaru.

Płatnik składek jest również zobowiązany do złożenia korekty deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Autor jest specjalistą w zakresie ubezpieczeń społecznych.

| Podstawa prawna: |
| --- |
| * art. 41 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2007r. nr 11, poz.74 ze zm.). |

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)