Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korupcja w firmach. Polska siódma w Europie

0
Podziel się:

Gorszy wynik odnotowano m.in. w Rosji. Lepiej wypadli Ukraińcy i Rumuni. Z badania wynika, że w 19 proc. polskich firm dochodziło do nadużyć.

Korupcja w firmach. Polska siódma w Europie
(Igor Burchenkov/Dreamstime.com)

*Tak wynika z* badania Ernst & Young na temat korupcji w biznesie. Gorszy wynik odnotowano m.in.: w Rosji. Lepiej wypadli Ukraińcy i Rumuni. Z badania wynika, że w 19 proc. polskich firm dochodziło do nadużyć. Odmiennego zdania było 36 proc. badanych, pozostali nie znali odpowiedzi lub uchylili się od jej udzielenia.

Jak wskazali autorzy badania, 73 proc. kadry zarządzającej w Polsce twierdzi, że nie będzie oferować łapówek lub fałszować wyników finansowych. Ale równocześnie _ 13 proc. kierowników wyższego szczebla i 22 proc. pozostałych pracowników uważa, że uzasadnione jest oferowanie łapówek w zamian za nawiązanie bądź utrzymanie relacji biznesowych, a 7 proc. kierowników wyższego szczebla popiera fałszowanie wyników finansowych, jeśli te działania pomogłyby firmie. Połowa zaś uważa, że zarządy będą "szły na skróty", aby osiągać zamierzone cele _ - napisano w raporcie E&Y.

- _ Zaledwie połowa ankietowanych była świadoma, że w ich spółkach istnieją procedury antykorupcyjne i kodeks etyczny. Jeszcze mniej, bo tylko 39 proc. respondentów wie o istnieniu określonych kar za łamanie tych procedur, a 24 proc. spotkało się z przypadkami ukarania pracowników dopuszczających się zachowań korupcyjnych _ - skomentował partner Ernst & Young w dziale Zarządzania Ryzykiem Nadużyć Mariusz Witalis.

Ekspert E&Y stwierdził, że wyniki badania dotyczące Polski nie dziwią. - _ Spowolnienie gospodarcze poluzowało hamulce moralne w wielu firmach. Gdy dodamy do tego istotne cięcia budżetów przeznaczonych na funkcje kontrolne, rosnącą presję na poprawę wyników oraz poczucie bezkarności ze względu na postrzeganą słabą skuteczność wykrywania nadużyć, uzyskujemy wyjaśnienie, dlaczego są nieetyczne zachowania _ - stwierdził Witalis.

Według badania Polska zajmuje siódme miejsce w Europie pod względem przypadków korupcji, które występują w firmach. Z raportu E&Y wynika, że 71 proc. respondentów chce mocniejszej kontroli państwa i zwalczania łapownictwa. Według 23 proc. prokuratorzy w Polsce nie chcą zajmować się korupcją, a 56 proc. uznało, że śledztwa prowadzone są za wolno. - _ Wiele firm mówi, że organy ścigania rzeczywiście zajmują się tematami korupcji, ale nie są efektywne. Trwa to długo, a wyroki nie są wydawane _ - podsumował Witalis.

Minister do spraw walki z korupcją Julia Pitera oceniła, że aby prokuratorzy funkcjonowali sprawniej powinni się wyspecjalizować w określonych dziedzinach. - _ Korupcja to ciągle ten sam paragraf, ale towarzyszy różnej aktywności, dlatego prokuratorzy powinni być wyspecjalizowani w konkretnych dziedzinach prawa. To zapewne znacznie usprawniłoby prokuraturę _ - stwierdziła Pitera.

Jej zdaniem sprawy są często umarzane _ z powodu niskiej szkodliwości społecznej, szczególnie w małych ośrodkach _. - _ Mamy tego świadomość i mam nadzieję, że prokurator generalny ma również tą świadomość _ - podkreśliła.

Według niej nasze prawo jest jednym z najostrzejszych w Europie. - _ Mamy podpisane międzynarodowe konwencje antykorupcyjne przeciw praniu brudnych pieniędzy, a w kodeks karnym wpisano dość precyzyjną kwalifikacją korupcji _ - dodała Pitera.

W jej opinii raport E&Y daje też powody do zadowolenia. - _ Jednym z nich jest znaczny wzrost liczby osób starania przedsiębiorców, aby było przejrzyście. Coraz więcej osób zwraca uwagę na kodeks etyki, a 60 proc. ankietowanych wskazuje, że nie chce kooperować z firmą, która ma jakieś intencje korupcyjne _ - powiedziała minister.

Pitera zwróciła też uwagę, że rośnie liczba obywateli, którzy chcą zwiększyć nadzór nad przedsiębiorstwami, aby nie dochodziło do korupcji. - _ To pozytywna wiadomość, że dwukrotnie wzrósł odsetek osób, które przewiązują uwagę do nadzoru, który ma podstawowe znaczenie prewencyjne _ - stwierdziła.

Europejskie Badanie Nadużyć Gospodarczych zostało przeprowadzone przez firmę doradczą Ernst & Young w styczniu i lutym 2011 r. w 25 krajach Europy. Uczestniczyło w nim 2 365 osób, w tym 108 z Polski. Respondenci pochodzili z firm zatrudniających ponad 1000 pracowników, spółek notowanych na giełdzie lub należących do międzynarodowej korporacji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t12799.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polskie;firmy;sa;gotowe;dawac;lapowki,254,0,836862.html) Polskie firmy są gotowe dawać łapówki Co trzeci przedstawiciel dużej firmy w Polsce jest gotów wręczyć łapówkę dla utrzymania klienta bądź zdobycia nowego kontraktu. 75 procent pracowników uważa, że korupcja w ich otoczeniu gospodarczym jest powszechna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t20254.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/antykorupcyjna;ankieta;dla;kandydatow;po,176,0,816560.html) Antykorupcyjna ankieta dla kandydatów PO Eliminowanie przypadków politycznego nepotyzmu i obrona przed pomówieniami. To cel ankiety według Julii Pitery.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t46897.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;kontra;pitera;dorobek;rowny;zeru,150,0,802710.html) SLD kontra Pitera. "Dorobek równy zeru" SLD zarzuca pełnomocnik rządu ds. korupcji Julii Piterze brak osiągnięć.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)