Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kredyty dla firm jesienią staną się bardziej popularne. Oto prognozy NBP

0
Podziel się:

Niewielki wzrost popytu dał już się odczuć w drugim kwartale tego roku - podsumowuje polski bank centralny.

Kredyty dla firm jesienią staną się bardziej popularne. Oto prognozy NBP
(Pixabay.com/Domena publiczna)

Banki spodziewają się w trzecim kwartale tego roku wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne, a także kredyty dla małych i średnich firm, wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

W III kwartale br. banki nie przewidują istotnych zmian kryteriów polityki kredytowej (z wyjątkiem łagodzenia polityki kredytowej w segmencie długoterminowych kredytów dla MSP) oraz oczekują wzrostu popytu na kredyty dla przedsiębiorstw.

NBP podał, że banki odczuły niewielki wzrost popytu na kredyty w II kwartale - większy ze strony dużych przedsiębiorstw niż małych i średnich. Popyt na kredyty długoterminowe siódmy kwartał z rzędu był wspierany przez zwiększone zapotrzebowanie na finansowanie inwestycji, ale w mniejszym stopniu niż w poprzednich okresach.

"W II kwartale 2015 r. ankietowane banki w niewielkim stopniu złagodziły kryteria i warunki udzielania kredytów dla przedsiębiorstw. Złagodzenie warunków kredytowych dotyczyło głównie marż kredytowych dla kredytów obarczonych większym ryzykiem oraz pozaodsetkowych kosztów kredytu. Z drugiej strony, marże dla pozostałych kredytów zostały zaostrzone przez banki po raz pierwszy od sześciu kwartałów" - czytamy w raporcie.

Ankietowane banki uzasadniały złagodzenie polityki kredytowej głównie decyzjami RPP w zakresie polityki pieniężnej oraz poprawą jakości portfela kredytowego, podano także.

Banki zapowiadają również brak zmian polityki kredytowej oraz oczekują wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe w trzecim kwartale. W poprzednim kwartale banki istotnie złagodziły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Jednocześnie, niektóre warunki udzielania kredytów mieszkaniowych zostały zaostrzone, choć w małej skali.

NBP podał, że w opinii banków popyt na kredyty mieszkaniowe w II kwartale istotnie się zmniejszył, co było zgodne z ich oczekiwaniami. Do głównych przyczyn spadku popytu banki zaliczyły prognozy odnośnie do sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz wykorzystanie przez klientów alternatywnych źródeł finansowania.

Trzeci kwartał - w ocenie banków - przyniesie także wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne, a niektóre z nich deklarują łagodzenie polityki kredytowej. W drugim kwartale doszło do niewielkiego złagodzenia kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych.

"Trzeci kwartał z rzędu obniżeniu marży kredytowej towarzyszyło podwyższenie pozaodsetkowych kosztów kredytów. Spowodowane jest to niskim poziomem stóp procentowych NBP wpływającym bezpośrednio na poziom oprocentowania i dążeniem banków do utrzymania dotychczasowej zyskowności na tym rodzaju kredytów. Do złagodzenia kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych przyczynił się niższy niż oczekiwany przez banki popyt oraz wzrost presji konkurencyjnej" - czytamy dalej.

Informacje zostały zestawione na podstawie ankiety, którą na przełomie czerwca i lipca br. wypełniło 25 banków, o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 86 proc.

Tani kredyt? Ostrożnie, to może nie potrwać długo

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)