Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Księgowanie przelewów. Jak działa system bankowy?

1
Podziel się:

Jeśli wykonujemy przelew elektroniczny, bardzo ważny jest moment, w którym wykonujemy taki przelew. Od tego zależy, kiedy będzie on zrealizowany, a środki trafią do odbiorcy.

Przelewy między kontami w tym samym banku realizowane są w czasie rzeczywistym
Przelewy między kontami w tym samym banku realizowane są w czasie rzeczywistym (Shutterstock.com)

Czas realizacji przelewu zależy od rodzaju przelewu, ale i od pewnych reguł, które stosują poszczególne banki. Jeśli poznamy te zależności, będziemy wiedzieć, kiedy przelew będzie zrealizowany, a pieniądze trafią do odbiorcy.

Jak banki realizują przelewy?

Każdy bank ma inne zasady, według których jest realizowane księgowanie przelewów. Chodzi tu o zasady dotyczące tak wychodzenia przelewu z banku, a także przelewów przychodzących, które są wtedy księgowane na konta odbiorców.

Jeśli będziemy śledząc rynek bankowy, okaże się, że praktycznie wszystkie banki w ciągu dnia mają najczęściej trzy księgowania przelewów, które do banku docierają i tyle samo razy przelewy wychodzące. W każdym banku godziny realizacji tych transakcji są za każdym razem jednakowe. Dobrze jest więc sprawdzić w swoim banku, kiedy przelewy są realizowane, a także kiedy takie transakcje wykonywane są w banku odbiorcy lub nadawcy (w zależności od potrzeby). Pierwsza sesja wychodząca realizowana jest z samego rana. Wtedy wychodzą przelewy złożone w nocy i nad ranem. Przy okazji księgowane są przelewy przychodzące. Ostatnie przelewy księguje się późno po południu.

Kiedy księgowane są przelewy?

Wiedza o tym, kiedy realizowane są przelewy, jest bardzo ważna, gdy chcemy, by pieniądze znalazły się u odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Wtedy trzeba sprawdzić, kiedy wychodzą przelewy z naszego banku, a kiedy są one księgowane w banku odbiorcy.

Jeśli przelew będzie zlecony z samego rana lub jeszcze w nocy, to wyjdzie w pierwszej sesji wychodzącej. Oczywiście, jeśli mamy wystarczające środki na koncie. Jeśli zrealizujemy przelew po południu, to niewielka jest szansa, że pieniądze trafią do odbiorcy tego samego dnia. Dlatego warto sprawdzić dokładnie, kiedy realizowane są przelewy wychodzące i przychodzące, nie tylko w naszym banku, ale i banku odbiorcy.

System bankowy i przelewy

Żeby zrozumieć skąd biorą się różnice w księgowaniu przelewów, trzeba poznać zasadę działania systemu bankowego w zakresie przelewów. Banki wykorzystują specjalny międzybankowy i międzynarodowy system. Umożliwia on realizację przelewów w dni robocze. Bank składa w systemie zlecenie, że pieniądze powinny wyjść z rachunku. Takie zlecenie trafia do międzynarodowego systemu bankowego. Ma trzy sesje w ciągu dnia, w których są oznaczane przelewy wychodzące i przychodzące.

Jeśli przelew bankowy nadajemy w piątek wieczorem, to będzie on zrealizowany w poniedziałek rano (wyjdzie z banku w poniedziałek rano). To, kiedy będzie zasięgowy na koncie odbiorcy, zależy od banku odbiorcy. Oczywiście jeśli przelew nadawany jest w trybie zwyczajnym. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy przelew jest zlecony w weekend. Wtedy przelew będzie zrealizowany w banku, w którym mamy rachunek dopiero w poniedziałek rano i tego samego dnia (do końca dnia) będą zaksięgowane na koncie odbiorcy w innym banku. Przelewy między kontami w tym samym banku są realizowane w czasie rzeczywistym (nawet w weekendy). W przypadku przelewów między bankami, żeby mieć pewność, że pieniądze dotrą do odbiorców jeszcze tego samego dnia, jest przelew ekspresowy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
jola
3 lata temu
To jest nonsens!!! Wynika z tego ,że najpierw powinniśmy zapoznać się z poszczególnymi bankami jak realizują przelewy?????!!!! Przed laty kiedy uczono mnie księgowości i rachunkowości nie było takich "idiotycznych" przepisów- dzień wysłania przelewu / nawet jeśli było to tuz przed 24/ a nie jak teraz, że każdy bank inne ma przepisy w tym zakresie!!!!