Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Lockdown. Resort rozwoju ma kolejne pomysły na pomoc poszkodowanym przedsiębiorcom

22
Podziel się:

Nie zanosi się, aby w najbliższych tygodniach rządzący znieśli zasady ograniczające działalność przedsiębiorców. Przeciwnie, w piątek minister zdrowia ogłosił lockdown w kolejnym województwie. Dlatego też Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad kolejnymi formami wsparcia m.in. dla gastronomii.

Lockdown. Resort rozwoju ma kolejne pomysły na pomoc poszkodowanym przedsiębiorcom
Lockdown w Polsce. MRPiT planuje kolejne formy pomocy dla przedsiębiorców, w tym m.in. dla gastronomii. (money.pl, Rafał Parczewski)

Do województwa warmińsko-mazurskiego wkrótce dołączy pomorskie. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w piątek, że to ostatnie województwo ma zaciągnąć hamulec ręczny, a na jego terenie od 13 marca wprowadzony zostanie całkowity lockdown decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Niższa stawka VAT dla gastronomii

Dlatego też Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad kolejnymi formami wsparcia przedsiębiorców dotkniętych restrykcjami związanymi z koronawirusem. Jednym z takich pomysłów ma być obniżenie stawki VAT na usługi gastronomiczne.

- W ministerstwie przygotowaliśmy projekt ustawy obniżającej czasowo stawkę podatku VAT dla usług gastronomicznych do poziomu 5 proc. Ta propozycja znajduje się już na stole Rady Ministrów - powiedziała w piątek wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Rozwiązanie to miałoby działać do końca 2021 roku.

Zobacz także: Gigantyczny dług państwa. Co będzie po pandemii?

Gastronomia jest jednym z tych sektorów, które najmocniej i najdłużej trzymają restrykcje. Od 24 października restauracje, bary i puby mogą działać tylko na wynos i w dostawie. Restrykcje, które miały być wprowadzone początkowo na dwa tygodnie, w praktyce działają już piąty miesiąc.

Tarcza branżowa ma być rozszerzona

Innym rozwiązaniem ma być rozszerzenie szóstej odsłony tzw. tarczy antykryzysowej, która nazywana też "tarczą branżową". To dlatego, że pomoc w niej zapisana nie jest skierowana do wszystkich przedsiębiorców, lecz do tych, których działalność wstrzymały restrykcje.

W praktyce jednak kolejne branże zgłaszają rozczarowanie faktem, że tzw. tarcza branżowa pomija ich biznesy. Przed kilkoma tygodniami opisywaliśmy przypadek właściciela księgarni, który mocno odczuwa skutki koronakryzysu, jednak pomoc z tarczy 6.0 mu się nie należy, ponieważ nadal może prowadzić swoje przedsiębiorstwo bez ograniczeń.

Dlatego też tarcza ma zostać rozszerzona. - Rozmawiamy na temat poszerzenia wykazu branż o nowe kody PKD w ramach obowiązywania "tarczy branżowej". Szczególnie dotyczy to małych i średnich firm, które mają problemy w związku z wprowadzaniem regionalnych lockdownów - tłumaczyła Olga Semeniuk.

Zastrzegła jednak natychmiast, że województwo warmińsko-mazurskie - póki co - nie otrzyma osobnej odsłony tarczy. Wiceminister rozwoju dodała, że trwają rozmowy o różnych możliwościach wsparcia, więc "to może jeszcze ulec zmianie". Jednocześnie w jej ocenie jest zbyt wcześnie, aby rozmawiać o luzowaniu obostrzeń.

Tzw. tarcza branżowa ma zostać wydłużona. Po zmianach ma obowiązywać do końca marca.

Umorzenie pomocy z tzw. tarczy finansowej 1.0

To nie koniec pomysłów, które ujawniła Olga Semeniuk. Kolejnym z nich ma być dalsze umorzenie pomocy z tzw. tarczy finansowej 1.0. Resort pracuje nad tym rozwiązaniem wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju.

- Spodziewam się, że w kwietniu będą dostępne, przygotowane przez PFR, informacje dotyczące umorzenia pomocy uzyskanej przez firmy w ramach tarczy 1.0. Natomiast w maju zostanie przedstawiony mechanizm i procedury - tłumaczyła wiceminister.

W ocenie Semeniuk PFR będzie chciał doprowadzić do tego, żeby branże najbardziej dotknięte przez pandemię, które otrzymały wsparcie w ramach tarczy, mogły skorzystać ze 100-procentowych umorzeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(22)
Winko
2 lata temu
Gastronomia stawka VAT 8% na 5% na prawdę super pomysł - branża wstanie z kolan! Żenujące te pomysły!
Miodzio
2 lata temu
Dla wup nie jestesmy przedsiębiorca i nie ma tarczy, dla kuratorium jesteśmy przedsiębiorca i też nie ma wsparcia akcji marketingowej o patronat. Brawo!!!!! A w US płaci się:)
asxcz
2 lata temu
super, 500 pracowników ministerstwa rozwoju wymyśliło po pół roku 5% vatu, gratulacje!
Szalony Antek
2 lata temu
PISi pomysł na pomoc w pandemii to okraść i zniszczyć do reszty podatników,Polskę i własnych wyborców z tym że ci ostatni nie mają o niczym pojęcia choć wszystko wiedzą najlepiej. To wspaniały pomysł i jest realizowany z wielką determinacją
głoswolnywoln...
2 lata temu
Jedyny dobry pomysł to brak tych antypolskich, antyobywatelskich chorych obostrzeń!
...
Następna strona