Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Mandaty skarbowe wzrosną. To nowy bat na przedsiębiorców

77
Podziel się:

Od 1 maja maksymalna kwota mandatów skarbowych drastycznie wzrośnie. Przedsiębiorcy mają się czego bać, wystarczy mały błąd. Co więcej, mandat jest wręczany bez konieczności skierowania sprawy do sądu. Ministerstwo Finansów twierdzi, że to "uproszczenie".

Mandaty skarbowe wzrosną. To nowy bat na przedsiębiorców
Ta kwota może przerażać. Mandat od skarbówki nawet 14 tys. zł (Adobe Stock)

Zamiast 5 tys. zł, skarbówka będzie mogła nałożyć kwotę rzędu 14 tys. zł mandatu skarbowego i to bez postępowania sądowego. Eksperci alarmują, a Ministerstwo Finansów informuje o "uproszczeniu" i "korzystnym rozwiązaniu".

"Od 1 maja 2021 r. w kodeksie karnym skarbowym zaczną obowiązywać zmiany, które uproszczą i przyśpieszą postępowania mandatowe. Sprawca, który zgodzi się na przyjęcie mandatu za wykroczenie skarbowe, uniknie postępowania sądowego" - podaje resort.

Przekonuje też, że "podwyższone grzywny będą stosowane tylko za najpoważniejsze wykroczenia skarbowe np. związane z przemytem". Jednak przedsiębiorcy i eksperci wskazują na wiele problemów, które rodzą nowe przepisy. Właściciele firm mają się czego bać.

- Warto podkreślić, że skutkiem wprowadzonych zmian jest nie tyle wzrost kar za wykroczenie skarbowe, co możliwość nałożenia wyższej kary poprzez mandat karny bez konieczności skierowania sprawy do rozpatrzenia przez sąd karny - powiedział w rozmowie z money.pl Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Zobacz także: Ukryty podatek dla wszystkich. "Najbardziej zjadliwy"

Mandat bez sprawy w sądzie

"Karę grzywny w drodze mandatu karnego można nałożyć jedynie, gdy osoba sprawcy i okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości. Finansowe organy postępowania przygotowawczego (np. urzędy skarbowe) nakładają kary grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe w granicach ustawowych" - zapewnia resort finansów.

- Warunkiem nałożenia kary grzywny w drodze mandatu karnego jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia skarbowego zgody na przyjęcie mandatu. Oznacza to, że sprawca może nie przyjąć mandatu i jego sprawa będzie wówczas załatwiana na drodze postępowania sądowego - wyjaśnia Jakub Nagórski, zastępca dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów.

Wysokość kar

"Zmiana art. 48 § 2 Kodeksu karnego skarbowego (Kks) spowoduje podwyższenie wysokości górnej granicy kary grzywny za wykroczenie skarbowe, jaka może być nałożona w drodze mandatu karnego" - podaje ministerstwo.

Zgodnie z tym, od 1 maja 2021 r. minimalny mandat skarbowy będzie wynosił 280 zł, a maksymalny - 14 tys. zł (pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia).

- Zmiana wysokości górnej granicy kary grzywny za wykroczenie skarbowe nie będzie miała wpływu na wysokość mandatów za drobne wykroczenia skarbowe. Podwyższona stawka nie będzie stosowana np. w przypadku złożenia zeznania PIT po terminie - zapewnia Jakub Nagórski.

- Wyższych mandatów mogą spodziewać się natomiast przemytnicy czy handlarze nielegalnymi wyrobami akcyzowymi oraz przemytnicy gotówki przez granicę Unii Europejskiej, którzy wbrew obowiązkowi nie zgłaszają jej przewozu przez granicę w kwocie powyżej równowartości 10 tys. euro - dodaje.

W przypadku popełnienia wykroczenia skarbowego można skorzystać z instytucji tzw. czynnego żalu, czyli zawiadomienia właściwego organu ścigania o popełnieniu czynu zabronionego. Dobrowolne przyznanie się do naruszenia przepisów podatkowych np. do niezłożenia w terminie deklaracji podatkowej oraz zapłata zobowiązań podatkowych, pozwoli uniknąć mandatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
przedsiębiorcy
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(77)
wyborca
2 lata temu
a co z lekarzami i inna elita ich tez to obowiazuje
podatnik
2 lata temu
Kiedy przysłowiowa skarbówka spyta rekina przemysłu farmaceutycznego , jednego z najbogatszych mieszkańców PRL'u bis - Jerzego Staraka, do lipca 1990 tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa - jak wynika z dokumentów IPN, do których dotarł "Dziennik". Starak spotykał się z funkcjonariuszami SB w latach 80. Bezpieka zarejestrowała go jako tajnego współpracownika i nadała mu pseudonim „SJ” jak zdobył majątek? i dlaczego jako potentat nie prowadzi badań na szczepionką na SARS-CoV-2 ,skoro stać go na posiadłość nad Jeziorem Drużno k/Elbląga!
Temida
2 lata temu
A tak przypadkowo skarbówka by się nie zabrała do szarej strefy ,tam są miliardy rocznie i to w setkach od lat .Wszyscy wiedzą a prawo chroni oszustów,złodziei i pisowców różnej maści .Urzędnicy skarbowi i inni sami korzystają z szarej strefy to czemu by mieli ich karać jak mają taniej prawda.
Bat
2 lata temu
A kiedy bat na urzędniczą bezkarność?
ciekawa
2 lata temu
Co jeszcze ukradnie PIS ???
...
Następna strona