Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miliard złotych na dofinansowanie przetwórstwa rolnego

0
Podziel się:

Na unijną pomoc mogą liczyć mikro i małe firmy. Dofinansowanie można otrzymać np. na zakup maszyn, inwestycje budowlane, czy zakup pojazdów.

Miliard złotych na dofinansowanie przetwórstwa rolnego
(JoostJB/CC/Flickr)

Od dziś Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa *rozpoczyna przyjmowanie wniosków na dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.*

Chodzi o działanie _ zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej. _ Jest to jeden z najważniejszych działów unijnej pomocy dla rolnictwa, skierowany do grup producentów rolnych, mikroprzedsiębiorstw i małych firm.

Do wykorzystania w tegorocznym naborze jest około 977 mln zł.
O wsparcie mogą też ubiegać się większe przedsiębiorstwa, które jednak zatrudniają mniej niż 750 pracowników lub osiągają dochód roczny niższy niż 200 milionów euro. Firmy te mogą dostać środki tylko na inwestycje modernizacyjne związane z wytwarzaniem żywności, jej przechowywaniem lub handlem hurtowym produktami rolnymi.

W pierwszej kolejności o pieniądze mogą wnioskować grupy producentów rolnych, organizacje producentów owoców i warzyw oraz utworzone przez nich spółki lub spółdzielnie.

Jest to dodatkowe ułatwienie dla tych grup rolników w uzyskaniu pieniędzy. Agencja przyjmuje bowiem wnioski tylko do momentu, gdy zapotrzebowanie na środki przekroczy 120 proc. limitu przyznanego na dane województwo, ale nie dłużej niż do końca roku. Wnioski należy składać w oddziałach regionalnych ARiMR.

Pozostali przedsiębiorcy mogą składać wnioski dopiero od 9 września. Wcześniejsze dostarczenie wniosku przez te osoby spowoduje automatyczne odrzucenie wniosku - ostrzega Agencja.

Dofinansowanie można otrzymać np. na zakup maszyn lub urządzeń służących do przetwarzania produktów rolnych i ich magazynowania, na inwestycje budowlane, na zakup specjalistycznych pojazdów do transportu produktów rolnych np. chłodni i izoterm oraz na pokrycie kosztów poniesionych na wdrażanie systemów zarządzania jakością.

Kwota dofinansowania może wynieść od 100 tys. zł do 20 mln zł. Dofinansowanie z ARiMR może pokryć od 25 do 50 procent poniesionych przez przedsiębiorcę tzw. kosztów kwalifikowanych.

Na najwyższą dotację (50 proc.) mogą liczyć grupy producenckie i właściciele _ mikroprzedsiębiorstw _ oraz małych i średnich firm, zajmujący się przetwórstwem roślin na cele energetyczne. Najmniej (25 proc.) mogą dostać przedsiębiorstwa największe. Agencja wypłaca dofinansowanie po zrealizowaniu przez przedsiębiorcę inwestycji.

unia
zarządzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)