Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nadpłacony ZUS. Jakie komplikacje?

0
Podziel się:

Wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek płatnik może złożyć nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania zawiadomienia.

Nadpłacony ZUS. Jakie komplikacje?
(Redbaron/Dreamstime.com)

Jeżeli za dany miesiąc płatnik opłaci składki na ubezpieczenia w wysokości wyższej, niż powinien, i nie ma zaległości w ZUS za wcześniejsze okresy, na jego koncie powstanie nadpłata składek.

Nienależnie opłacone składki podlegają zaliczeniu przez ZUS z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku – na poczet przyszłych składek, chyba że płatnik składek złoży wniosek o zwrot składek.

ZUS poinformuje płatnika o nadpłacie

ZUS zawiadamia płatnika składek o kwocie nienależnie opłaconych składek, które zgodnie z ust. 6a mogą być zwrócone, chyba że nie stanowią więcej niż 5 proc. najniższego wynagrodzenia. Wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek płatnik może złożyć po stwierdzeniu, że składki zostały nienależnie opłacone, jednak nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania tego zawiadomienia.

Należy jednak zaznaczyć, że obowiązujące przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie określają terminu, w jakim ZUS powinien informować płatnika o kwocie powstałej nadpłaty. Wobec tego płatnik wiedząc, że ma nadpłatę, którą chciałby jak najszybciej otrzymać, powinien wystąpić o zwrot nadpłaconej kwoty. We wniosku (który nie jest dokumentem sformalizowanym) podaje swoje dane identyfikacyjne (NIP, REGON).

Ważne terminy

Nienależnie opłacone składki ZUS zwraca płatnikowi w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku. Gdy nadpłatę składek stwierdzi ZUS, wniosek o zwrot powinien być złożony w ciągu 7 dni od otrzymania przez płatnika zawiadomienia o istniejącej nadpłacie. Jeżeli natomiast zostanie ona stwierdzona przez płatnika, może on wystąpić ze stosownym wnioskiem w każdym czasie od momentu stwierdzenia nadpłaty. Powinien jednak pamiętać, aby roszczenie o zwrot nadpłaconych składek nie uległo przedawnieniu. Zwrotu nienależnie opłaconych składek nie można bowiem dochodzić, jeżeli od daty ich opłacenia upłynęło 10 lat.


Podstawa prawna:

  • art. 24 ust. 6a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t77993.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/kiedy;przedsiebiorca;nie;musi;placic;skladek;zus,110,0,828014.html) Kiedy przedsiębiorca nie musi płacić składek ZUS Przepisy ubezpieczeniowe przewidują sytuacje, w których prowadzenie pozarolniczej działalności nie rodzi dla przedsiębiorców tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t112759.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/ryczalt;dla;spolecznego;inspektora;pracy;skladki;trzeba;placic,5,0,838149.html) Ryczałt dla społecznego inspektora pracy. Składki trzeba płacić Społeczny inspektor pracy, będący pracownikiem danego zakładu - na wniosek organizacji związkowej - może otrzymać wynagrodzenie w formie ryczałtu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/poczatkujacy;przedsiebiorcy;beda;zwolnieni;ze;skladek,242,0,832498.html) Początkujący przedsiębiorcy będą zwolnieni ze składek? Do Sejmu trafił projekt ustawy, który ma zachęcić bezrobotnych do otwierania własnych firm.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)