Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niższy CIT dla małych firm. Senat zgłosił poprawki do ustawy

7
Podziel się:

Zaakceptowane w czwartek trzy poprawki komisji budżetu i finansów publicznych to wnioski redakcyjne. Senatorowi odrzucili natomiast merytoryczną poprawkę opozycji, która przewidywała wprowadzenie 15 proc. stawki PIT dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność.

Niższy CIT dla małych firm. Senat zgłosił poprawki do ustawy
(Jacek Bereźnicki)

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy obniżającej CIT do 15 proc. dla najmniejszych firm, ale nie zgodził się na taką samą obniżkę PIT dla prowadzących działalność gospodarczą.

Zaakceptowane w czwartek trzy poprawki komisji budżetu i finansów publicznych to wnioski redakcyjne. Senatorowi odrzucili natomiast merytoryczną poprawkę opozycji, która przewidywała wprowadzenie 15 proc. stawki PIT dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność. Zdaniem autorów poprawki, jej przyjęcie zrównałoby wysokość rozliczeń ponad 2 mln osób prowadzących własny biznes z wysokością obciążeń podatkowych małych spółek, które będą mogły korzystać z 15 proc. CIT-u. Argumentowano też, że dzięki temu system podatkowy byłby prostszy.

Według ministerstwa finansów nie skomplikuje systemu podatkowego. Wiceminister finansów Wiesław Janczyk mówił podczas debaty w Senacie nad nowelizacją, że choć przewiduje ona obniżenie stawki podatku, doprowadzi też do zwiększenia dochodów budżetu. Bo o ile przychody budżetowe z powodu obniżenia stawki mają zmniejszyć się rocznie o 270 mln zł, to przewidziane w ustawie "mechanizmy uszczelniające" system podatkowy mają doprowadzić do ich wzrostu o 277 mln zł.

Wyjaśniał, że państwo stać dziś tylko na obniżenie CIT-u do 15 proc. dla najmniejszych firm, ale i tak "jest to milowy krok". - Podstawowe nasze zadanie to utrzymanie dyscypliny finansów publicznych - przekonywał. Dodał, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, a objęte PIT, mają różne możliwości wyboru form opodatkowania.

Celem nowelizacji, którą Sejm 22 lipca br. poparł niemal jednogłośnie, jest obniżenie stawki CIT dla małych podatników z 19 proc. do 15 proc. Obniżona stawka ma obejmować firmy - płatników CIT, których przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie. Według rządu takich podatników jest w Polsce 393 tys.

Rząd liczy, że w perspektywie długookresowej nowela powinna przyczynić się do przyspieszenia tempa rozwoju gospodarczego Polski oraz stworzenia sprzyjających warunków do zwiększenia przedsiębiorczości Polaków, w tym zwłaszcza młodych i dobrze wykształconych.

W ramach mechanizmów "uszczelniających" ustawa wprowadza przepis, który przewiduje ograniczenie stosowania, określonych w ustawie, preferencyjnych zasad opodatkowania transakcji wymiany udziałów. W myśl ustawy zasad tych nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów wymiany udziałów jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Ustawa zakłada też, że preferencyjną stawką podatku nie zostaną objęte podatkowe grupy kapitałowe. Doprecyzowano także przypadki, w których dochód podatnika podlegającego ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu uznaje się za uzyskany na terytorium Polski.

CIR tłumaczyło po przyjęciu projektu noweli przez rząd, że wprowadzenie preferencyjnego opodatkowania w CIT z pominięciem PIT bierze pod uwagę obowiązujące zasady opodatkowania dochodów (przychodów) osiąganych z działalności gospodarczej przez osoby fizyczne. Wskazało, że mogą one korzystać z opodatkowania na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej: 18 proc. i 32 proc. lub liniowo 19 proc. albo według uproszczonych, zryczałtowanych form opodatkowania, tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej. "Podatnicy CIT nie mają takiego wyboru" - zaznaczyło.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Wojtek
8 lat temu
Dali 500+ dla dzieci (drobnym maczkiem: ... nie dla wszystkich...), dali mniejszy podatek dla firm (drobnym maczkiem: ... nie dla wszystkich...), dali sprawiedliwego Prezydenta (drobnym maczkiem: ... nie dla wszystkich...), dali prawo i sprawiedliwość (drobnym maczkiem: ... nie dla wszystkich...)
microszkop
8 lat temu
Mnie cały czas zastanawia dlaczego ja muszę płacić ZUS i PiT z własnej pracy a władza płaci to wszystko innym z mojej kasy?
nikc
8 lat temu
CAłkowita lipa, dochód po opodatkowaniu właściciel chcąc wypłacić musi znowu opodatkować dywidendę 19% nie wiem gdzie jest ten ,,złoty haczyk". Tak to jest jak przepisy piszą biurokraci. Nie łatwiej wprowadzić przyśpieszoną amortyzację na budynki a nie 2,5% rocznie. Budynki nakręciły by budownictwo i dzięki temu całą gospodarkę a tak firmy duszą kasę na rachunkach
ANNA
8 lat temu
15 % TO ŻARTY DLA MAŁYCH FIRM , KIEDY DUŻE NA STREFACH I TAK NIE PŁACA . GDZIE WOLNA KWOTA NAJMNIEJ 30.000 ROCZNIE OD OSOBY. MŁODZI MAJA GDZIEŚ TEN KRAJ WYJEŻDZAJA ZA GRANICE GDZIE MAJA WOLNE KWOTY , PRZED EMERYTURĄ LUDZI GNĘBIĄ I JESZCZE LATA PRACY PRZEDŁUŻAJĄ. PO 40 LATACH UCZCIWEJ PRACY POPIERAM TYCH CO NA CZARNO ZARABIAJĄ , PRZYNAJMNIEJ NIE POZWALAJĄ SĘ OGRABIAĆ.
Jolla
8 lat temu
Dlaczego jedni maja 15 a inni 19% . Czy to zgodne z prawem i sprawiedliwe? Ządam od pisu prawa i sprawiedliwosci!