Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Oszustwo kontrahenta nie zwalnia od zapłaty VAT

0
Podziel się:

W przypadku, gdy nabywca wyłudził towar, sprzedawca mimo wszystko musi zapłacić wynikający z faktury podatek.

Oszustwo kontrahenta nie zwalnia od zapłaty VAT
(Otnaydur/Dreamstime.com)

W przypadku, gdy nabywca przez oszustwo wyłudził towar, sprzedawca mimo wszystko musi zapłacić wynikający z faktury podatek.

Aby uznać sprzedaż za podlegającą opodatkowaniu wystarcza, by nastąpiło dostarczenie towarów kontrahentowi, związane z powstaniem u niego zobowiązania finansowego. Fakt, że nabywca podał fałszywe dane, co uniemożliwia odzyskanie od niego należności za tę dostawę, nie zmienia obowiązku podatkowego - twierdzi w interpretacji podatkowej dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.

Podatnik, zadając pytanie, argumentował brak obowiązku zapłaty VAT tym, że prawo przewiduje, że czynności będące przestępstwem, a takim jest oszustwo, czyli wyłudzenie towaru bez zapłaty, nie podlegają opodatkowaniu. W doktrynie wskazuje się, że rezygnacja z opodatkowania tego rodzaju czynności spowodowana jest faktem, że państwo - nie mogąc wyrażać w ten sposób swojej tolerancji dla pewnego rodzaju działalności sprzecznej z prawem - rezygnuje z ujmowania jej w kategoriach przedmiotu opodatkowania.
Dokument nazwany _ fakturą _, a zawierający fikcyjne dane nieistniejącego nabywcy trudno uważać za fakturę w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - twierdził wnioskodawca.

Zdarzenie gospodarcze jakim jest dostawa towarów zaistniało, a do obrotu prawnego wprowadzono faktury VAT. Sprzedaż dokonana więc została zgodnie z wszelkimi wymogami prawnymi i spełnia warunki do uznania ją za sprzedaż w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

_ Mimo braku zapłaty za towar, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał w dniu wystawienia przez Wnioskodawcę faktury VAT. Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 - 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. W myśl natomiast art. 19 ust. 4 jeżeli dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi _ - czytamy w interpretacji.

vat
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)