Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pełnomocnictwo obowiązuje tylko w jednej sprawie

0
Podziel się:

Przedsiębiorca, który wyjeżdża na dłużej niż 2 miesiące, musi powołać pełnomocnika do doręczeń urzędowych pism.

Pełnomocnictwo obowiązuje tylko w jednej sprawie
(Otnaydur/Dreamstime.com)

Podatnik może do pewnych czynności podatkowych powołać pełnomocnika, który może go reprezentować przed organami podatkowymi. Pełnomocnikiem może zostać wyłącznie osoba fizyczna, posiadająca zdolność do czynności prawnych. O wyznaczeniu pełnomocnika podatnik zobowiązany jest poinformować fiskusa na piśmie - pod rygorem nieważności. Złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa wymaga każdorazowo wniesienia opłaty skarbowej - pełnomocnictwo nie może bowiem być wykorzystane do kilku czynności.

Tylko w jednym zakresie

Pełnomocnik, chcąc występować w imieniu podatnika, musi dysponować dokumentem potwierdzającym umocowanie go do działania w imieniu podatnika i wskazującym konkretny zakres jego działania. Najczęściej pełnomocnik powoływany jest w przypadku wszczęcia wobec podatnika postępowania podatkowego - w takiej sytuacji pełnomocnictwo może zostać zgłoszone ustnie do protokołu. Pełnomocnik, tak samo jak podatnik, może zostać ukarany karą porządkową za niewykonanie czynności określonej w wezwaniu urzędu skarbowego.

Podpis na deklaracji i odbieranie listów

Poza reprezentowaniem podatnika w postępowaniu podatkowym, pełnomocnik może być także wezwany przez fiskusa do jednorazowego złożenia wyjaśnień, zeznań lub dokonania określonej czynności osobiście, jeżeli jest to niezbędne dla wyjaśnienia stanu faktycznego. Pełnomocnik posiada prawo do podpisywania się na np. korektach deklaracji podatkowych przedsiębiorcy, może być także adresatem pism skierowanych do podatnika przez urząd skarbowy – zarówno tych w formie papierowej, jaki i elektronicznej.

Warto także pamiętać, że jeśli przedsiębiorca zamierza wyjechać za granicę na okres co najmniej 2 miesięcy, spoczywa na nim obowiązek ustanowienia pełnomocnika do doręczeń urzędowych pism.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe terminy wystawiania faktur Obowiązujące od stycznia 2013 r. zmiany w zakresie terminów wystawiania faktur dotyczą m.in. podatników handlujących z zagranicznymi kontrahentami.
Od pączków też trzeba odprowadzić podatek Według MF zwolnienie z podatku jest możliwe, gdyby zakup sfinansowano z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Ryczałt nie dla każdego samozatrudnionego Nierzadko zdarza się, iż pracodawca oferuje swojemu pracownikowi, aby ten swe dotychczasowe obowiązki wynikające z pracy najemnej zaczął wykonywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)