Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Podanie o podwyżkę. Wzór dokumentu – co powinno się w nim znaleźć?

0
Podziel się:

Pytanie o podwyżkę jest niezręczną rozmową dla większości pracowników. Podczas gdy wiele firm ma politykę zwiększania płac, może ona nie odpowiadać twoim potrzebom. W takim wypadku konieczne jest podanie o podwyżkę. Wzór odpowiedniego pisma możesz napisać zgodnie z naszymi wskazówkami.

Podanie o podwyżkę warto sformułować w momencie, gdy mamy na swoim koncie sukcesy warte nagrodzenia
Podanie o podwyżkę warto sformułować w momencie, gdy mamy na swoim koncie sukcesy warte nagrodzenia (Shutterstock.com)

Jak przygotować się do złożenia podania o podwyżkę?

Czy istnieje magiczna formuła, która zagwarantuje, że twój szef odpowie "tak" na pytanie o podwyżkę? Niestety nie. Jednak dobre przygotowanie będzie miało spore znaczenie. Zanim rozpoczniesz rozmowę, rozważ:

  • politykę firmy;
  • przygotuj dowody swoich osiągnięć;
  • weź pod uwagę osobowość twojego szefa;
  • poznaj metody komunikacji przyjęte w firmie.

Z lepszego przygotowania wynikać będzie twoja pewność siebie. Jeśli wierzysz w swoje umiejętności i naprawdę zasługujesz na podwyżkę, negocjacje będą znacznie łagodniejsze.

Bądź zaznajomiony z zasadami firmy

Wiele firm nie przyznaje podwyżek z wyjątkiem regularnych ocen pracowników. Być może w twojej firmie przyjęty jest regulamin, który odpowiada także za kwestie związane z podaniem o podwyżkę.

Kiedy jest najlepszy czas, aby poprosić o podwyżkę? Jeśli odniosłeś ostatnio kilka sukcesów, to najlepszy moment. Większość szefów zauważy zalety nagrody w tych okolicznościach.

Pokaż, co udało ci się osiągnąć dla firmy

To nie jest dobry pomysł, aby uzasadnić podwyżkę słowami: „Potrzebuję pieniędzy”. Zamiast tego udowodnij, że zasługujesz na podwyżkę, podkreślając swoją wartość dla firmy. Dokumentuj swoje osiągnięcia, a następnie przedstaw swoją sprawę decydentowi, gdy nadejdzie odpowiedni czas. Bądź konkretny, używaj przykładów i podkreślaj imponujące wyczyny, takie jak:

  • przychody zarobione przez siebie dla firmy;
  • pieniądze, które zaoszczędziłeś dla przedsiębiorstwa;
  • zadowolenie klientów;
  • krótkie terminy, z których się wywiązałeś;
  • rozwiązania, które wdrożyłeś;
  • udoskonalone produkty lub usługi.

Analizuj oferty pracy. Nie wszystkie oferty pracy zawierają pensje, ale mogą zawierać widełki płac. Bardzo za to odzwierciedlają wartość rynkową pracownika w oparciu o lokalizację i dostępność umiejętności.

Wybierz najlepszy sposób komunikowania się

Spotkanie jest bardziej skuteczne niż list lub e-mail, ponieważ list jest nieelastyczną, jednokierunkową metodą komunikacji. Łatwiej też szefowi powiedzieć wówczas "nie". Wiadomość e-mail pomoże ci za to uporządkować myśli i rozpocząć rozmowę. Możesz wymienić w niej pewne swoje osiągnięcia. W tej samej wiadomości poproś o spotkanie w celu dalszej dyskusji.

Na spotkaniu

Bądź miły, ale stanowczy podczas negocjacji i nie bądź zbyt emocjonalny. Jeśli twój pracodawca nie zapewni ci satysfakcjonującej podwyżki, spróbuj wynegocjować benefity. Przykłady obejmują bonusy oparte na wynikach, dodatkowo płatny czas wolny, dodatki lub inne korzyści. Jeśli negocjacje zakończą się sukcesem, poproś o to na piśmie.

Podanie o podwyżkę – wzór

Podanie o podwyżkę powinno zawierać wszelkie elementy, które są niezbędna dla oficjalnego pisma (data, dane osobowe stron). Zacznij od wskazania na swoje zadowolenie z pracy, a następnie od razu przejdź do swoich zalet (wymień konkrety, nie ogólniki, które poświadczyć mogą, że jesteś cennym nabytkiem). Nie bój się stworzenia listy. Powołaj się na możliwość renegocjacji umowy, jeżeli na przykład było to poruszane na rozmowie rekrutacyjnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)