Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Powrót do słynnej ustawy Wilczka. Morawiecki przedstawi "Konstytucję dla biznesu"

20
Podziel się:

Wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przedstawi przed Radą Ministrów program ułatwień dla przedsiębiorców, zwanych "Konstytucją biznesu".

Powrót do słynnej ustawy Wilczka. Morawiecki przedstawi "Konstytucję dla biznesu"
(Bartosz KRUPA/EAST NEWS)

Ustawa ma się opierać w dużej mierze na tzw. ustawie Wilczka, która stworzyła podstawy pod budowę gospodarki wolnorynkowej po upadku PRL - podaje "Puls Biznesu".

Naczelną zasadą planowanych przez ministra Morawieckiego zmian ma być ta z ustawy Wilczka: "Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone".

Drugą z zasad będzie domniemanie niewinności firm. Polega ona na tym, że urzędnik będzie musiał udowodnić danej firmie zasadność stawianych zarzutów i podejrzeń łamania prawa.

Dodatkowo w nowych regulacjach pojawi się także zapis nakazujący urzędnikom rozstrzygać wątpliwości prawne na korzyść przedsiębiorców.

"Puls Biznesu" podaje, że w ustawie pojawią się jeszcze takie przepisy, jak np. zwolnienie ze składek ZUS i zdrowotnych przez pierwsze sześć miesięcy od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej, stworzenie funkcji rzecznika praw przedsiębiorców, jak również usunięcie nakazu używania przez firmy pieczątek.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
kkk11
6 lat temu
brawo wreszcie po długich latach głupoty mądre posuniecie byle tylko nie znalazł sie drugi Balcerowicz cZy inny sługus koncernów by zahamować rozwój kto ma ine zdanie niech przypomni sobie ten czas gdy ta ustawa wilczka obowiązywała
Piwek
6 lat temu
Ale jak to zwolnienie ze skladek zus pierwsze 6mcy? przeciez mieliscie wprowadzic jednolity podatek, to z czego te zwolnienie? Ktos tu sie gubi w zeznaniach
wojtek
6 lat temu
super! pamiętam jak dwudziestoletni przedsiębiorcy w tamtym czasie zarabiali na samochód i mieszkanie w ciągu dwóch lat, a handlowali tym czym dziś handluje Media Markt, zas zostawić zyski małym przedsiębiorcom a nie zagranicznym machinom zdolnym do wystawienai armii prawników.
emerytka 102
6 lat temu
Tylko że my już mamy tyle ustaw które zabraniają że właściwie już nic nie można. Trzeba by 2/3 tego dziadostwa co poprzednicy uchwalili wywalić na zbity łeb. Może by wtedy trochę człowiek by odetchnął.
PRoweCwiczeni...
6 lat temu
Tak. tylko ze zalozenia sa w calkowitej sprzecznosci do ostatnio przyjetej - z wielkimi wiwatami - klauzuli przeciwko unikani opodatwkowania w ktorych to zapisach zanjduje sie jeden malutki ktore to .... daje pelna uznaniowosc urzednikowi badajacemu dany przypadek. czyli oczywiscie wszystko jest dozwolonie, ale to to juz urzednik nam ladnie zaprezentuje co dany urzednik o tym mysli. Bzdury PRowe ministra z wiedza zerowa.