Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rada Dialogu Społecznego proponuje zmiany w podatku handlowym

7
Podziel się:

Rada proponuje, by nowy podatek był roczny i naliczany po przekroczeniu planowanej kwoty wolnej.

Rada Dialogu Społecznego proponuje zmiany w podatku handlowym
(ŁUKASZ OSTALSKI/REPORTER)

Rada Dialogu Społecznego chce zmian w rządowym podatku od sprzedaży detalicznej. Gremium skupiające przedstawicieli strony społecznej, pracodawców i związków zawodowych, przyjęło stanowisko w tej sprawie.

Rada proponuje, by nowy podatek był roczny i naliczany po przekroczeniu planowanej kwoty wolnej. Rząd chce, by wysokość stawek była uzależniona od miesięcznej sprzedaży. Rada chce też opóźnienia wejścia w życie nowych przepisów. Proponuje wydłużenie vacatio legis z miesiąca do trzech. Wydłużony czas miałby pomóc przygotować się przedsiębiorcom do nowych obowiązków.

Strona społeczna wskazuje też na konieczność zminimalizowania ryzyka uznania rządowego projektu za niezgodny z prawem Unii Europejskiej. W ocenie pracowników i pracodawców, te ryzyka należy rozstrzygnąć przed wejściem w życie nowych przepisów.

Projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej zakłada wprowadzenie dwóch stawek podatkowych. Przychody od 17 do 170 milionów złotych będą opodatkowane na poziomie 0,8 procent. Od nadwyżki, czyli ponad kwotę 170 milionów złotych, podatek będzie wynosił 1,4 procent. Resort finansów szacuje, że w tym roku z tytułu tej daniny do kasy państwa wpłynie prawie 640 milionów złotych.

Zobacz także: Andrzej Faliński: zakaz handlu w niedzielę i nowe regulacje uderzą w polskie firmy

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
pracownicy zo...
6 lat temu
Z rządzących to tylko Stefan Batory i Władysław Jagiełło nam się przysłużyli.Reszta na modłę Henryka Walezego. Po rządach Masters of Debt uważam,że ciut za wcześnie pyszczyć na aktualną dyrekcję. Owszem, dają -ale po lekcji Kadafiego, wielu rura zmiękła.:)))
marek w-wa 51...
6 lat temu
A co z obniżeniem wieku emerytalnego. Rzecznik rządu Rafał Bochenek wypowiedział się wczoraj, że jest to nierealne w 2017 roku tak samo jak 8 tys. wolne od podatku. Słupki sondażowe rosną i 500 + załatwiono sprawę. Wczoraj skończyłem 65 lat i wg. ustawy 67 muszę czekać na emeryturę o 1 rok i 2 m-ce dłużej. Od ponad 3 lat jestem na rencie 75% emerytury ok. 2,3 tys. na rękę i będę stratny ok. 800 zł. na rękę.
oszukana
6 lat temu
Czyste wyborcze oszustwo dla wielu milionów Polaków ciężko pracujących. Dla młodych mundurowych emerytów i innych co nie płacili składek na ubezpieczenie są nadal pieniądze.Mają dobre emeryturki i pracują nadal w samorządach i ich jednostkach org. po dawnych układach i układzikach. W następnych wyborach społeczeństwo rozliczy za to i m.in za kwotę wolna od podatków. Opozycja zyska dzięki niedotrzymaniu obietnic wyborczych nowych zwolenników!!!! Miało być w ciągu roku - słowa tyle razy wypowiadane publicznie , a teraz....
Przedsiębiorc...
6 lat temu
Zabrakło jednego pytania w tej sondzie jak: głupota rządzących.
mic
6 lat temu
paliwo by tez wyłączyli, bo cisza o tym - a sprzedaz paliw tez ma byc opodatkowana tym !!