Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd podniesie stawki VAT 2011. Na wszystko, oprócz żywności

0
Podziel się:

Koalicja rozważa ewentualną, czasową podwyżkę VAT. - Zmiany próbujemy wprowadzić jak najłagodniej - zapewnia marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

Rząd podniesie stawki VAT 2011. Na wszystko, oprócz żywności
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

aktualizacja 18:25

Koalicja rozważa ewentualną, czasową podwyżkę VAT. Nie będzie podwyżki składki rentowej - mówił po spotkaniu Platformy Tomasz Tomczykiewicz. _ - Zmiany próbujemy wprowadzić jak najłagodniej - _ zapewnia marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

Chodzi o podwyżkę o 1 pkt proc. na okres do 3 lat na wszystko poza żywnością i być może lekami - wynika z wypowiedzi uczestników czwartkowego posiedzenia zarządu PO.

Szef klubu Platformy Obywatelskiej podkreślił, że ta podwyżka będzie mieć charakter tymczasowy. Podkreślił również, że w przyszył roku na pewno nie będzie podwyżek podatków PIT i CIT, oraz składki rentowej.

Tomczykiewicz mówi, że choć plan jest czteroletni to decyzje, które zostały dziś podjęte dotyczą przyszłorocznego budżetu. Według szefa klubu PO nie można wykluczyć zmian w przyszłości.

Poseł powiedział, że takie postanowienia zapadły na 3-godzinnym spotkaniu klubu PO. Jego zdaniem Platforma pracuje nad takimi rozwiązaniami cięć budżetowych, które będą jak najmniej odczuwalne dla obywateli. Jutro Wieloletni Plan Finansowy ma być tematem posiedzenia rządu.

Schetyna nie boi się, że opozycja zje Platformę

Zdaniem marszałka Sejmu Wieloletni Plan Finansowy, jaki ma przyjąć rząd jest możliwie najmniej dotkliwy dla obywateli. Grzegorz Schetyna zapowiedział także że w najbliższy wtorek dojdzie do spotkania Marszałka Sejmu, premiera Donalda Tuska i szefów klubów parlamentarnych, podczas którego omawiane będą szczegóły planu.

Grzegorz Schetyna zaznaczył, że zmiany dotyczące podwyżki VAT nie oznaczają podwyżki cen żywności. Schetyna nie sprecyzował czy jednoprocentowa podwyżka będzie dotyczyła wszystkich stawek VAT-u.

_ - Minister Rostowski zapowiedział, że będziemy chronić żywność, żeby nie było dolegliwości. Czy najwyższa stawka 22 proc. czy także inne, to jest pytanie - _ relacjonował Schetyna. Dodał, że uczestnicy posiedzenia zarządu PO rozmawiali także o tym, by VAT na budownictwo nie był zwiększany.

Pytany o to czy nie obawia się że opozycja i społeczeństwo _ zjedzą _ PO za podwyżkę podatków odpowiedział, że jego zdaniem Platforma próbuje możliwie najłagodniej przeprowadzić zmiany finansowe.

PiS domaga się informacji o planach rządu

Prawo i Sprawiedliwość domaga się informacji od premiera na temat sytuacji finansów państwa. Klub PiS zwrócił się do marszałka Sejmu o uzupełnienie najbliższego posiedzenia, które odbędzie się w przyszłym tygodniu, o punkt dotyczący przedstawienia informacji.

Rzecznik klubu Mariusz Błaszczak tłumaczył, że wymagają tego ostatnie informacje o rządowych propozycjach obciążeń fiskalnych.

Argumentował on, że wszelkie decyzje dotyczące obciążeń medialnych powinny być poprzedzone merytoryczną i wyczerpującą debatą publiczną i parlamentarną.

Lewica gotowa do rozmów o zmianach

Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski oczekuje, że rząd jak najszybciej przedstawi założenia planu finansowego klubom parlamentarnym. Napieralski zaznacza, że lewica jest gotowa do rozmów na temat głębokich reform.

Napieralski zaznaczył, że o ewentualnym poparciu zmian będzie mówił dopiero wtedy kiedy znane będą szczegóły planu finansowego. Szef SLD dodał, że lewica może zgodzić się na podwyżkę składki rentowej, bo już wcześniej była przeciwna jej obniżaniu.

Wieloletni Plan Finansowy ma być jutro tematem posiedzenia rządu. Do końca tego miesiąca plan musi być przyjęty przez Rade Ministrów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t46863.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/unia;obniza;podatek;od;firm;podnosi;za;to;vat,74,0,637770.html) Unia obniża podatek od firm, podnosi za to VAT Pomiędzy rokiem 2000 a 2010 aż 12 krajów członkowskich UE podniosło stawki VAT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t89172.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podarunki;dla;dlugoletnich;malzonkow;beda;zwolnione;z;podatku,199,0,628679.html) Podarunki dla długoletnich małżonków będą zwolnione z podatku? Takimi podarunkami gminy honorują małżonków _ o długoletnim pożyciu _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85811.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/czeka;nas;podwyzka;podatkow,235,0,617707.html) Czeka nas podwyżka podatków? Podniesiona ma być składka zdrowotna. W zmian ministerstwo proponuje ulgi na polisy.
podatki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)