Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Startupy rozbiły bank. Takich pieniędzy rynek nie widział nigdy

26
Podziel się:

W 2019 roku polskie innowacyjne spółki dostały od funduszy 1,2 mld zł. To prawdziwy rekord. Rok wcześniej łączna suma inwestycji wyniosła jedyne 155 mln zł. - Ośmiokrotny wzrost jest imponujący i prawdopodobnie czyni nas liderem w Europie – komentuje ekspert.

W 2019 przeprowadzono 269 transakcji, w które zaangażowanych było 85 fundusze.
W 2019 przeprowadzono 269 transakcji, w które zaangażowanych było 85 fundusze. (flickr.com, Philippe Lewicki,PFR Ventures)

1,2 mld zł to łączna suma kapitału, jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. Tak wynika z danych zebranych przez PFR Ventures i fundusz Inovo Venture Partner.

W porównaniu z rokiem 2018, gdy łączna suma inwestycji wyniosła 155 mln, wartość inwestycji wzrosła ośmiokrotnie. Liderami rund pokazały się trzy firmy: DocPlanner (344 mln PLN), Brainly (120 mln PLN) oraz booksy (115 mln PLN).

Rekord za państwowe pieniądze

- Ten wzrost inwestycji jest imponujący i prawdopodobnie czyni Polskę liderem wzrostu w Europie. Pamiętać jednak należy że dzięki temu skokowi dopiero dołączyliśmy do europejskiej średniej. Inwestycje venture capital to nadal tylko pół promila polskiego PKB – komentuje dla money.pl Borys Musielak, współtwórca SMOK Ventures.

Zobacz także: Obejrzyj: Publiczne pieniądze na startupy. 280 mln zł na rozwój innowacyjnej gospodarki

- Żeby trend wzrostowy się utrzymał potrzebujemy więcej takich rund, jakie zrobił w zeszłym roku Docplanner, Brainly czy Booksy – dodaje.

Choć raport wskazuje, że 75 proc. zainwestowanych w Polsce pieniędzy pochodziło od prywatnych funduszy, to warto pamiętać, że te organizacje operują pieniędzmi, które same pozyskują od instytucji publicznych. Łącznie 225 z 269 transakcji bazowało na środkach od takich instytucji, jak NCBiR i PFR Ventures.

Skoro państwowe programy wytworzyły w 2019 roku górkę, to w przyszłym roku możemy mieć spadek inwestycji. Tak może się wydarzyć w sytuacji, gdyby jedne programy się skończyły, a kolejne jeszcze nie rozpoczęły.

Raport wskazuje ponadto, że koinwestycje, czyli wspólne inwestycje polskich i zagranicznych funduszy, stanowiły jedną czwartą wszystkich transakcji. Wśród najbardziej aktywnych funduszy międzynarodowych znalazły się Enern, Finch Capital, Speedinvest oraz Sunfish Partners (dwa z nich pozyskały finansowanie z PFR Ventures.)

Polska wciąż średniakiem

Tempo, w jakim w ciągu roku urosła skala inwestycji, czyni Polskę jednym z najszybciej rozwijających się ekosystemów startupowych. Jednak rundy finansowania, z których korzystali przedsiębiorcy na Zachodzie Europy, pokazują, jak wiele nas dzieli.

Wg portalu Crunchbase Daily w ubiegłym roku łączna wartość inwestycji w startupy w Europie wyniosła 36 mld dolarów. 40 proc. tej puli przypadło na Wielką Brytanię. Inwestorzy dofinansowywali tam spółki ponad 1,4 tys. razy na kwotę 14 mld dolarów. W Niemczech rok 2019 zakończył się 444 transakcjami (6 mld dolarów), a we Francji 425 (4,3 mld dolarów).

Zdaniem ekspertów, polscy przedsiębiorcy powinni poznawać partnerów topowych funduszy na świecie i działać od razu globalnie. Wskazują też, aby projektowali usługi i produkty, które poprawią jakość naszego życia i otoczenia. Na to zawsze znajdą się pieniądze.

- Oceniam, że szybsze niż spodziewaliśmy się tempo zmian klimatycznych i wyzwań z nim związanych powoduje, że inwestorzy chętniej lokują swoje oszczędności w projekty agor-tech, med-tech oraz odnawialne źródła energii. Te sektory będą kołem zamachowym roku 2020 – mówi money.pl Maciej Sadowski, prezes StartUp Hub Poland.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

inwestycje
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
Tak uważam
3 lata temu
Uważam że w Polsce na tym etapie rozwoju pieniądze powinny iść do tych co zajmują się przystosowaniem i wykorzystaniem wodoru jako żródla energi oraz tych co zajmują się magazynowaniem energii ze zródeł odnawialnych. Baterie i akumulatory o charakterze przemysłowym powinny być na pierwszym miejscu. Oczywi$cie inne przedsięwzięcia mają rację bytu o ile znajdą się na to pieniądze.
Światowiec
3 lata temu
Polski rynek tzw. "innowacyjnych start up'ów" to kompletna porażka. Od przeszło 10 lat pieniądze z funduszy (pośrednio pieniądze podatników UE, w tym Polski) w większej części wyrzucone w błoto. Polska w rankingu globalnych marek innowacyjności spada co roku. Żadnego jednorożca, a takie mają mini kraje jak Estonia, Łotwa, nawet Ukraina, nie mówiąc o krajach skandynawskich. Generalnie maszynka do robienia pieniędzy dla szemranych funduszy i słoneczny PR dla urzędników. Jest kilka fajnych firm skalujących, ale nawet one są w pułapce sztywnego systemu "darmowych pieniędzy". A kolejne mrd PLN w NCBR już czekają w kolejce..
korol
3 lata temu
Powinno byc rekord za pieniądze podatnika
jan
3 lata temu
1,2MLD z czego 570MPLN czyli połowa na 3 spółki - DocPlanner (344 mln PLN), Brainly (120 mln PLN) oraz booksy (115 mln PLN) - to jakaś kpina jest!!!! Palenie takiej kasy tylko po to żeby pokazać ile to my nie wdajemy!!!
sandacz
3 lata temu
ujadają jak wściekłe psy na rząd pisacy na zamówienie Partii Oszustów ! Zgniją we własnych hanstwie i utopią sie w wulgaryzmach..
...
Następna strona