Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tak dobrych danych jeszcze nie było. KRD: średni czas oczekiwania na zapłatę - 3 miesiące

3
Podziel się:

W poprzednim kwartale czas oczekiwania na zapłatę był o 17 dni dłuższy.

Tak dobrych danych jeszcze nie było. KRD: średni czas oczekiwania na zapłatę - 3 miesiące
(Fotolia)

Średni czas oczekiwania na zapłatę w drugim kwartale 2016 r. wyniósł równe 3 miesiące. Tak dobrego wyniku w ponad 7-letniej historii badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw" jeszcze nie było - podaje KRD. W poprzednim kwartale czas oczekiwania na zapłatę był o 17 dni dłuższy.

- Tak znacząca poprawa to w dużej mierze efekt wyraźnego zmniejszenia się udziału należności przeterminowanych dłużej niż rok. W pierwszym kwartale sięgały one 13,4 procent ogółu należności w portfelach firm. W drugim kwartale odsetek ten wyniósł 9,7 procent. Tym samym, pierwszy raz w historii znalazł się poniżej bariery 10 procent - zauważa cytowany w komunikacie prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki - Na zapłatę najdłużej, bo przeciętnie 3 miesiące i 8 dni, tradycyjnie czekają mikroprzedsiębiorcy - dodaje.

W drugim kwartale tego roku na rekordowo niskim, sięgającym 20,8 procent, poziomie znalazł się także udział przeterminowanych należności w portfelach firm. To dwa punkty procentowe mniej niż w poprzednim kwartale. Najniższy poziom w historii zanotował również odsetek kosztów na cele związane z przeciwdziałaniem i skutkami opóźnień w płatnościach w łącznych wydatkach przedsiębiorstw. W drugim kwartale tego roku spadł on z 5,9 do 5,7 procent.

Koszty związane z nieregularną obsługą zobowiązań lub jej brakiem nie są takim samym obciążeniem dla finansów wszystkich firm. Najmocniej ciążą tym zatrudniającym do 9 osób, gdzie przeciętnie stanowią ponad 7 procent wszystkich wydatków przedsiębiorstwa. W przypadku średnich i dużych firm ten odsetek sięga od 3 do 5 procent.

- Najkrótszy w historii czas oczekiwania na zapłatę, odsetek przeterminowanych faktur, czy rekordowo niskie koszty związane opóźnieniami w płatnościach to w dużej mierze efekty wzrostu gospodarczego w Polsce, który mimo niewielkiego wyhamowania w pierwszym kwartale, wciąż pozostaje na solidnym poziomie. Takie wskazania mogą sugerować, że firmy w przyszłości chętniej będą przeznaczać pieniądze na inwestycje i rozwój - uważa, cytowany w komunikacie Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy.

KRD wskazuje, że nie wszystkie wnioski płynące z badania wyglądają równie optymistycznie. - W drugim kwartale zwiększył się procent firm sygnalizujących i prognozujących wzrost problemów z regulowaniem zobowiązań przez swoich kontrahentów. Ankietowani przedsiębiorcy w najbliższych miesiącach spodziewają się także pogorszenia swojej sytuacji finansowej - zaznaczono.

Grupa przedsiębiorstw deklarujących, że problem przeterminowanych należności u nich nie występuje albo się zmniejsza - z 43,8 do 39 procent. W tym samym czasie - z 11,5 do 13,7 procent - wzrósł odsetek badanych deklarujących coraz częstsze problemy z otrzymaniem zapłaty. - Z bardzo podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku prognoz przedsiębiorców na najbliższe miesiące - dodano.

- Pogorszenie subiektywnych wskaźników nie musi oznaczać, że w przyszłych miesiącach czy kwartałach, sytuacja się odwróci i problemy z nieterminowymi płatnościami zaczną przybierać na sile. Poprawa sytuacji, którą pokazują ostatnie raporty, mogła skłonić część przedsiębiorców do zachowania większej ostrożności i powściągliwości w swoich opiniach, czy prognozach. Po każdej hossie przychodzi bessa i wygląda na to, że właśnie takiego scenariusza mogą obawiać się firmy - tłumaczy Sędłak.

KRD dodaje, że grupujący wszystkie wskaźniki - zarówno te, które się pogorszyły, jak i te, które zanotowały poprawę - Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) wzrósł z 91,3 do 91,6 punktu. Tym samym znajduje się zaledwie 0,1 punktu procentowego poniżej historycznego maksimum zanotowanego w czwartym kwartale 2015 roku. INP to wskaźnik obrazujący poziom zatorów płatniczych w polskiej gospodarce. Im wyższą ma wartość, tym mniejsze problemy firmy mają z odzyskiwaniem należności. Badanie "Portfel należności polskich przedsiębiorstw" realizowane jest co kwartał od 2009 roku na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej oraz Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

msp
wiadomości
druki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Ja
6 lat temu
Wina Tuska...
greg385600
6 lat temu
Co z tego, że gospodarka rośnie, inflacja spada jak ludziom żyje się źle. Firmy upadają, ludzie tracą pracę. Musimy sami coś z tym zrobić by nam było lepiej. Jest książka "Emery.tura nie jest Ci potrzzebna" o zarządzaniu swoimi pieniędzmi, budowaniu majątku. Dobra lektura z praktycznymi przykładami
Nie stac cie ...
6 lat temu
"Średni czas oczekiwania na zapłatę w drugim kwartale 2016 r. wyniósł równe 3 miesiące." O to podobnie jak z czasem oczekiwania na pensje u niektorych Janoszow biznesu hehe...