Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

To najlepszy czas na zwiększenie kosztów

0
Podziel się:

Im wyższe koszty uzyskania przychodu, tym niższa podstawa opodatkowania, a w efekcie - mniejsze zobowiązania przedsiębiorcy wobec fiskusa.

To najlepszy czas na zwiększenie kosztów
(Georgy Pchemyan/Dreamstime.com)

Im wyższe koszty uzyskania przychodu, tym niższa podstawa opodatkowania, a w efekcie - mniejsze zobowiązania przedsiębiorcy wobec fiskusa, co ma szczególne znaczenie przy podwójnej zaliczce podatkowej za listopad. Koszty uzyskania przychodu można zwiększyć dzięki zastosowaniu optymalnego sposobu amortyzacji.

Amortyzacji podlegają środki trwałe, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania. Należą do nich: budynki, budowle oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, a także inne przedmioty, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu czy dzierżawy.

Istnieje kilka sposobów amortyzowania środków trwałych:

1. Amortyzacja jednorazowa do 3,5 tys. zł - dotyczy środków trwałych, których cena zakupu nie przekracza 3,5 tys. zł.

2. Amortyzacja jednorazowa w ramach pomocy de minimis dla małych podatników i podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej - dotyczy środków trwałych, których cena zakupu przekracza 3,5 tys. zł i które mieszczą się w klasyfikacji środków trwałych (m.in.: maszyny, urządzenia produkcyjne, zespoły komputerowe, maszyny budowlane, kasy fiskalne, ekrany kinowe, kioski, budki, baraki).

Z amortyzacji tej mogą skorzystać podatnicy rozpoczynający działalność oraz mali podatnicy (u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku VAT nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej równowartości 1 mln 200 tys. euro).

3. W przypadku środków, których nie można objąć amortyzacją jednorazową, możliwe jest zastosowanie: stawek wynikających z ustawy o PIT (z możliwością ich podwyższenia i obniżenia), stawek ustalonych indywidualnie przez podatnika lub metody degresywnej. Należy jednak pamiętać, że środki trwałe amortyzowane według tych stawek muszą być zakupione jeszcze w październiku, by możliwe było uwzględnienie amortyzacji w zaliczce podatkowej za listopad.

Przykład amortyzacji samochodu osobowego o wartości 60 tys. zł: Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej na temat kosztów w firmie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t115553.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/ostatni;moment;na;optymalizacje;podatkowa;firmy,40,0,939304.html) To ostatni moment, by zapłacić mniej podaktu Październik i listopad to czas optymalizacji podatkowej w przedsiębiorstwach. Zaliczka za ten drugi miesiąc jest bowiem płacona w podwójnej wysokości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/od;stycznia;wplaty;zaliczek;podatkowych;na;nowych;zasadach,14,0,905230.html) Od stycznia wpłaty zaliczek podatkowych na nowych zasadach Zniknie podwójna zaliczka listopadowa. Zaliczka grudniowa będzie płatna do 20 stycznia kolejnego roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t82373.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/podatek;od;imprez;integracyjnych;uwaga;na;interpretacje;fiskusa,7,0,939271.html) Podatek od imprez integracyjnych. Uwaga na interpretację fiskusa Praktyka organów podatkowych jest sprzeczna z tym, co orzekają sądy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)