Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa cywilnoprawna

1
Podziel się:

Umowa cywilnoprawna regulowana jest przez kodeks cywilny. Jej forma może być dowolna. Istnieje bowiem zasada swobody umów. Umowa cywilnoprawna może być zawarta również dla potrzeb wykonania konkretnego zadania, czy pracy. Wtedy umową cywilnoprawną będą umowa o dzieło czy umowa zlecenia.

Umowa cywilnoprawna może zostać zawarte w jednym z trzech trybów
Umowa cywilnoprawna może zostać zawarte w jednym z trzech trybów (pixabay.com / CC0)

To, jak powinna wyglądać umowa cywilnoprawna, możemy przeczytać w kodeksie cywilnym. Podlega ona zasadzie swobody umów, to znaczy, że warunki, na które zgodzą się strony, mogą być do niej wpisane i muszą być akceptowane. Oczywiście, jeśli nie łamią one prawa. W odniesieniu do rynku pracy umowy cywilnoprawne często są kojarzone z umowami zlecenie czy o dzieło jako te odróżniające się znacząco od umowy o pracę, która powoduje nawiązanie stosunku pracy. Jednak o tym, czy w przypadku umowy mamy do czynienia ze stosunkiem pracy decyduje nie to, jak konkretny kontrakt nazwiemy, ale w jakich warunkach praca ta jest realizowana.

Umowa zlecenie a umowa o pracę

Najważniejszą różnicą między umową cywilnoprawną a umową o pracę jest to, że nie istnieje tutaj kwestia podporządkowania wykonawcy temu, kto pracę powierza. Oznacza to, że pracujący na podstawie umowy zlecenia może wykonywać zadania w dowolnych godzinach i miejscu. Zleceniodawca nie może mu nakazać pracy w określonym miejscu. Jeśli jednak takie coś by się przytrafiło, zleceniodawca może odpowiadać za popełnienie wykroczenia związanego z prawami pracowniczymi. Po kontroli może być uznane, że pracownik ma stosunek pracy.

Umowa cywilnoprawna zaczyna obowiązywać, gdy obie strony osiągną konsensus i złożą oświadczenia, w których wyrażą wolę podpisania takiej umowy.

Zasada swobody umów

Zasada swobody umów zakłada, że treść umowy, a także wybór tego, z kim chcemy ją podpisać, jest dowolny. Ważne by umowa nie wykraczała poza ustalone normy prawa. Przy niektórych czynnościach, np. transakcji związanej z nieruchomościami, istnieje konieczność podpisania aktu notarialnego. Umową cywilnoprawną może być też umowa pożyczki. Ona nakazuje pożyczkodawcy do wydania przedmiotu pożyczki, a biorącemu nakazuje jej zwrot. Jeśli mamy na myśli* umowę cywilnoprawną związaną z pracą*, to należy przygotować ją w formie pisemnej, w której zawrzemy datę rozpoczęcia i zakończenia tej umowy, charakter pracy i kwotę wynagrodzenia.

Umowa zlecenia w zakresie współpracy związanej z wykonywaniem pracy pozwala nie odprowadzać składek na fundusz pracy, czy na fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

Jak podpisujemy umowę cywilnoprawną?

Kodeks Cywilny pozwala zawrzeć umowę cywilnoprawną w 3 różnych trybach: ofertowym, aukcji lub przetargu, czy negocjacji. Tryb ofertowy polega na tym, że jedna ze stron oświadcza drugiej, że chce z nią zawrzeć umowę i sama proponuje określone postanowienia. Tryb aukcji, przetargu, zakłada, że uczestnicy tejże składają oferty zawarcia takiej umowy. Jest ona jednak podpisana z tymi, którzy zaproponowali najkorzystniejszą ofertę. Negocjacje natomiast pozwalają na zawarcie umowy wtedy, gdy strony, które w tych negocjacjach uczestniczą, "dogadają się" we wszystkich punktach.

Jak rozwiązać umowę cywilnoprawną?

Umowa cywilnoprawna może zostać rozwiązana przez:

  • wypowiedzenie umowy – w takiej sytuacji rozwiązanie następuje po okresie wypowiedzenia, który jest określony w umowie;
  • umowę rozwiązującą – jest dozwolona ze względu na swobodę umów. Jeśli obie strony ustalą, że w ten sposób chcą rozwiązać inną umowę, to następuje to w momencie podpisania umowy rozwiązującej.
msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
samo życie
4 lata temu
Ale kabaret. Osoba z mojej rodziny ma 1/2 etatu na umowę zlecenie na"starych zasadach" -bez składek ZUS, które opłaca pracodawca w innej firmie - umowa o pracę. Umowa zlecenia jest aneksowana co kilka lat na kilka kolejnych lat. I co kto zrobi pracodawcy? Teraz brak świadczenia pracy i umowa "zawisła w próżni".