Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wezwanie do zapłaty. Wzór dokumentu

1
Podziel się:

Wezwanie do zapłaty jest często ostatnim momentem na uregulowanie zadłużenia, zanim wystąpimy na drogę sądową.

Wezwanie do zapłaty zwykle poprzedza przedsądowe wezwanie do zapłaty
Wezwanie do zapłaty zwykle poprzedza przedsądowe wezwanie do zapłaty (Fotolia)

Nie istnieje jeden wzór wezwania do zapłaty. Każdy przedsiębiorca może takie pismo sporządzić w wybranej przez siebie formie. To o czym trzeba pamiętać, to na pewno to by zawrzeć tam miejsce i datę sporządzenia takiego wezwania, dane faktury czy rachunku, które nie zostały opłacone. Trzeba też wyznaczyć termin spłaty i wskazać dokładny numer rachunku, na jaki płatność ma być uregulowana.

Warto pamiętać, by w wezwaniu wskazać konkretną fakturę albo umowę, która nie została rozliczona. Termin płatności zwykle nie powinien przekraczać dwóch tygodni od momentu dostarczenia wezwania do zapłaty.

Wezwanie do zapłaty a sąd

Często w wezwaniu do zapłaty stosuje się informację o możliwości oddanie sprawy do sądu, jeśli obowiązek zapłaty nie będzie zrealizowany. Wtedy dłużnik jest obciążony kosztami całego postępowania.

Dług można też sprzedać na giełdzie długów albo opublikować dane przedsiębiorcy, który jest nam winny pieniądze w bazach BIG. Przedsiębiorca, który upomina się o swoje pieniądze, ma prawo doliczyć odsetki.

Kiedy wysłać wezwanie do zapłaty?

Prawo nie określa, kiedy wezwanie do zapłaty można wysłać. W praktyce jednak warto zrobić to niedługo po tym, gdy mija termin zapłaty. Trzeba zdawać sobie sprawę, że im dłużej czekamy z wezwaniem do zapłaty i dochodzeniem swoich pieniędzy, tym mniejsza szansa na to, że uda nam się odzyskać pieniądze.

W przepisach nie znajdziemy również regulacji dotyczących tego, ile wezwań do zapłaty należy wysłać, zanim wystąpimy na drogę sądową. Najczęściej jednak wysyła się jedno zwykłe wezwanie do zapłaty, potem drugie przedsądowe wezwanie do zapłaty. Jeśli i to nie odniesie skutku, warto takiego opornego dłużnika od razu podać do sądu.

Wezwanie do zapłaty należy wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. W sytuacji, gdy sprawa trafia do sądu, potwierdzenie jest jednym z dokumentów, które dołącza się do pozwu.

Wierzyciel, który decyduje się na to, by wnieść sprawę do sądu, musi w dokumentacji podać informację o tym, czy próbowano polubownie rozwiązać sprawę wierzytelności. Samo wysłanie wezwanie do zapłaty może być uznane za jeden ze sposobów rozwiązania takiego sporu przed sądem.

Jak przygotować wezwanie do zapłaty?

Poniżej znajduje się wzór wezwania do zapłaty:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
ABI
miesiąc temu
jest wzór do popatrzenia a nie np. w word i specjalnie zrobione żeby nie skopiować. Jest pełno wzorów w internecie ale tutaj chcecie być najgorsi, oczywiście wychodzę od was i dziękuję, więcej nie zamierzam odwiedzać. To typowych kilka zdań ale chonicie swego ....