Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wniosek urlopowy. Jak powinien wyglądać i kiedy go złożyć?

0
Podziel się:

Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu. Żeby jednak go dostać, musi na ręce pracodawcy złożyć wniosek urlopowy. Jak to zrobić?

Nie obowiązuje żaden odgórnie narzucony wzór wniosków urlopowych
Nie obowiązuje żaden odgórnie narzucony wzór wniosków urlopowych (pexels.com/Mohammad Danish)

Jeśli pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, to zgodnie z kodeksem pracy, ma prawo do urlopu. Musi on być udzielony na dni, które normalnie byłyby dniami pracy w przedsiębiorstwie. Zwykle wszystko zaczyna się od planu urlopu. W planie urlopu pracownik deklaruje, kiedy chciałby skorzystać z dłuższego urlopu od pracy. Plan urlopów przygotowywany jest w celu dobrego zorganizowania pracy w firmie, by nie doszło do sytuacji, że wszyscy pracownicy wezmą urlop w tym samym czasie.

Po co składać wniosek urlopowy?

Trzeba pamiętać jednak, że plan urlopów, nawet jeśli został ułożony w sposób odpowiadający potrzebom pracodawcy i pracownika, nie jest automatycznie zezwoleniem na skorzystanie z urlopu. Za każdym razem urlop musi być potwierdzony zgodą pracodawcy. Żeby pracodawca taką zgodę wydał, musi otrzymać wniosek urlopowy. Wniosek urlopowy tak naprawdę zaczyna proces ubiegania się urlop. Przepisy nie określają, w jaki sposób powinien taki wniosek urlopowy wyglądać. Najczęściej każda z firm ma swój własny wzór wniosków urlopowych.

Wniosek urlopowy to informacja dla pracodawcy, że pracownik chciałby wykorzystać prawo do dni wolnych. Żeby jednak z nich skorzystać, musi uzyskać wyraźną zgodę pracodawcy.

Jeżeli pracownik złoży wniosek i rozpocznie urlop, nie otrzymawszy uprzednio na to zgody pracodawcy, dopuszcza się poważnego naruszenia obowiązków pracowniczych. Może się ono skończyć nawet wypowiedzeniem umowy o pracę. Zdarzają się przypadki, że skutkuje to zwolnieniem dyscyplinarnym.

Czym się wyróżnia wniosek urlopowy?

Wniosek urlopowy to dokument składany pracodawcy przez pracownika. Wyraża on w nim chęć skorzystania z urlopu. Właściwie napisany wniosek urlopowy musi zawierać imię, nazwisko, nazwę stanowiska, na którym jest zatrudniony pracownik, a także dane firmy i dokładną datę i miejsce złożenia wniosku.

W treści wniosku trzeba wpisać, o jaki rodzaj urlopu prosi pracownik, a także podać jego dokładny termin. Trzeba pamiętać, by we wniosku urlopowym ująć tylko dni robocze dla pracownika. Jeśli więc np. w okresie planowanego urlopu pracownikowi wypada np. wolny wtorek lub to taki dzień nie zalicza się do urlopu. Jeśli natomiast pracownik zwykle pracuje w sobotę, to ona będzie liczyła się do urlopu.

Wniosek urlopowy trzeba złożyć u pracodawcy. Nie można jednak automatycznie rozpocząć urlopu. Dopiero gdy pracodawca potwierdzi otrzymanie informacji i wyrazi zgodę na urlop, pracownik może z niego skorzystać. Samo złożenie wniosku urlopowego nie znaczy, że pracodawca musi na urlop się zgodzić.

Jest tylko jedna sytuacja, kiedy złożenie wniosku urlopowego musi być zaakceptowane przez pracodawcę. Dotyczy to sytuacji, kiedy matka lub ojciec powracają z urlopu macierzyńskiego (ojcowskiego).

Pracownik musi pamiętać, że jeśli wybierze się na urlop bez wyraźnej zgody pracodawcy, to może to skutkować rozwiązaniem umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia. Warto wiedzieć, że pracodawca może w każdym momencie odwołać pracownika z urlopu. Jeśli to zrobi, to musi zwrócić koszty, które poniósł w związku z tym pracownik. Chodzi np. o niewykorzystany, a opłacony wyjazd wakacyjny.

Wzór wniosku urlopowego

Jak już wspominaliśmy, nie ma jednego, obowiązującego wniosku urlopowego. Poniżej prezentujemy przykład takiego wniosku urlopowego.

.....................

Imię i nazwisko

........................

Miejscowość i data

WNIOSEK URLOPOWY

Proszę o udzielenie urlopu wypoczynkowego za rok ......... w liczbie ......... od ......... dnia do dnia .........

........................

Podpis pracownika

Wyrażam zgodę na urlop we wskazanym terminie.

...................................

Podpis osoby upoważnionej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)