Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wynagrodzenie chorobowe a wysokość składek do ZUS

0
Podziel się:

Pieniądze wypłacane pracownikowi za czas niezdolności do pracy nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Wynagrodzenie chorobowe a wysokość składek do ZUS
(Udoudo/Dreamstime.com)

Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (wynagrodzenie chorobowe), wypłacane pracownikom nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i nie powinno być wliczane do tzw. trzydziestokrotności czyli kwoty granicznej w naliczeniu ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.

Wliczanie tego wynagrodzenia do podstawy wymiaru składek jest nieprawidłowe i może doprowadzić do powstania po stronie płatnika zaległości wobec ZUS.

Przykład

_ W 2006 r. pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę wliczono do kwoty granicznej w naliczeniu ubezpieczenia emerytalnego i rentowego kwotę wynagrodzenia chorobowego płatnego przez zakład pracy (jest to przecież przychód pracownika). ZUS obecnie to zakwestionował. Proszę o zajęcie stanowiska, czy stanowisko ZUS jest słuszne. Czy okresy w których nie jest potrącana składka, nie podlegają wliczaniu? _

ZUS ma w tym przypadku rację. Nie wolno tu mylić przychodu do celów podatkowych z przychodem stanowiącym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Niestety nierozróżnianie tych pojęć może spowodować problemy. Istotnie wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, przysługujące pracownikowi na podstawie art. 92 kp, podlega opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy, ale nie może być przyjmowane do - jak to sformułowano w pytaniu - _ wyliczenia kwoty granicznej w naliczeniu ubezpieczenia emerytalnego i rentowego _.


Obliczając składki należy przede wszystkim stosować przepisy ubezpieczeniowe. Stosownie do ustawy systemowej (art. 18) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Natomiast o tym, które z przychodów podatkowych nie stanowią przychodów wchodzących do podstawy wymiaru składek, decydują już tylko i wyłącznie przepisy ubezpieczeniowe.

W roku kalendarzowym składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odprowadza się tylko do pewnej wysokości. Ograniczona jest kwota łącznej podstawy wymiaru składek ze wszystkich tytułów posiadanych przez ubezpieczonego w danym roku. Ta maksymalna kwota zwana jest tzw. 30-krotnością W 2006 r. kwota ta wynosiła 73560 zł i w tym roku, jak w każdym innym nie powinien być do niej doliczany przychód pracownika w postaci wynagrodzenia chorobowego. **

Podstawa prawna:

  • ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 992 ze zm.),
    • ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
    • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t90498.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/abolicja;w;zus-ie;tym;razem;tylko;dla;kobiet,107,0,882283.html) Abolicja w ZUS-ie. Sprawdź, kogo dotyczy Tylko do pierwszego sierpnia istnieje możliwość umorzenia zaległych składek na Fundusz Pracy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t34416.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/nadplacony;zus;jakie;komplikacje,35,0,850723.html) Nadpłacony ZUS. Jakie komplikacje? Wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek płatnik może złożyć nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania zawiadomienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/poczatkujacy;przedsiebiorcy;beda;zwolnieni;ze;skladek,242,0,832498.html) Początkujący przedsiębiorcy będą zwolnieni ze składek? Do Sejmu trafił projekt ustawy, który ma zachęcić bezrobotnych do otwierania własnych firm.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)