Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zasiłek pogrzebowy. Kiedy się należy i jak się o niego ubiegać?

5
Podziel się:

Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej. Zobacz, ile wynosi i jak się o niego postarać.

Zasiłek pogrzebowy może zostać wypłacony członkom rodziny
Zasiłek pogrzebowy może zostać wypłacony członkom rodziny (pixabay.com / CC0)

Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej. Ile wynosi taki zasiłek i jak można się o niego postarać?

Kiedy należy się zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy jest wypłacany w razie śmierci osoby ubezpieczonej, a także jeśli śmierć ubezpieczonego nastąpiła po tym, jak ustało ubezpieczenie, a śmierć przytrafiła się w chwili, gdy pobierany był zasiłek chorobowy lub świadczenia rehabilitacyjnego. Trzeba jednak wiedzieć, że zasiłek pogrzebowy należy się wyłącznie z jednego tytułu.

Zasiłek pogrzebowy może być wypłacony dopiero w momencie, gdy koszty pogrzebu zostały już pokryte. Koszty pogrzebu mogą być pokryte przez pracodawcę, dom pomocy społecznej, gminę albo związek wyznaniowy. Jeśli więcej niż jedna osoba płaci za pogrzeb, to zasiłek dzieli się na te osoby.

Zasiłek pogrzebowy może zostać wypłacony członkom rodziny. Członkami rodziny są małżonek osoby zmarłej, rodzice, osoby przysposabiające, a także dzieci, zarówno własne, ale i przysposobione, a także rodzeństwo; dziadkowie lub wnuki.

Wysokość zasiłku pogrzebowego

Zasiłek pogrzebowy przez lata wynosił 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia, które obowiązuje w momencie śmierci osoby, której pogrzeb organizowano. Obecnie jest to jednak kwota 4 tys. zł.

Kiedy nie dostaniemy zasiłku pogrzebowego?

Żeby zasiłek pogrzebowy był wypłacony, trzeba zgłosić wniosek o to w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której pogrzeb organizowaliśmy. Jeśli nie jest możliwe zidentyfikowanie zmarłego albo też jest znaczne opóźnienie w odnalezieniu zwłok, to prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po 12 miesiącach od momentu sporządzenia aktu zgonu.

Jednak zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego można uzyskać świadczenie w terminie dłuższym niż rok od śmierci osoby. Mówimy o tym szczególnie w sytuacji, gdy nie można było zorganizować pogrzebu w ciągu roku od śmierci, bo np. bardzo późno odnaleziono ciało. Dlatego możliwe jest uzyskanie zasiłku pogrzebowego, jeśli zwłoki odnajdą się albo do identyfikacji zmarłego doszło po 12 miesiącach.

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

Żeby zasiłek pogrzebowy został wypłacony, trzeba wypełnić druk ZUS Z-12 i złożyć go w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zanim go wypełnimy, to trzeba zapoznać się z pouczeniem, zawartym w dokumencie. Do wniosku dodajemy też skrócony odpis aktu zgonu, a także* oryginały rachunków z kosztami pogrzebów* albo też kopie rachunków, które są potwierdzone przez bank. Trzeba też dodać dokument, potwierdzający pokrewieństwo albo powinowactwo nas z osobą zmarłą. Może to być dowód osobisty albo skrócony akt stanu cywilnego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
.,kjhgf
3 lata temu
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, zasiłek pogrzebowy dostanie się po pogrzebie? Sama nazwa wskazuje że to jest na koszta pogrzebowe, przeciez umarły nie wezmie kredytu na pogrzeb żeby go na nastepny dzień zwrócić.
obiezyswiat
5 lata temu
W innych krajach nie ma zasilku pogrzebowego.Ludzie latami sami odkladaja na pogrzeby.
Zofia
5 lata temu
To PLATFORMA OBYWATELSKA z TUSKIEM na czele zmniejszyła zasiłek pogrzebowy. Pamiętajcie o tym w czasie wyborów.
uuuuuuuuuuuuu...
5 lata temu
A kiedy wzrośnie? 4000 to śmiesznie niska kwota. Myślę że w pierwszej kolejności rząd powinienem zająć się tą sprawą. Tak więc do dzieła drodzy parlamentarzyści.
No!
6 lat temu
Nareszcie jakieś optymistyczne wiadomości.