Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zawieszenie emerytury

0
Podziel się:

Każdy emeryt ma prawo dorobić do świadczenia. Nie tylko pracując dla kogoś, ale i prowadząc swoją firmę. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jeśli dochody uzyskiwane w ten sposób będą zbyt wysokie, emerytura może zostać zawieszona.

Jeśli emeryt zdecyduje się na dorabianie, musi zgłosić ten fakt do ZUS-u
Jeśli emeryt zdecyduje się na dorabianie, musi zgłosić ten fakt do ZUS-u (pixabay.com / CC0)

Jeśli emeryt zdecyduje się podjąć pracę albo działalność gospodarczą musi poinformować o tym ZUS. Takie czynności bowiem podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Zawiadomienie, które emeryt wysyła do ZUS-u, ma pomóc w sprawdzeniu, czy emerytura nie powinna być zawieszona.

Chodzi tu więc o pracę na etacie, współpracę w ramach umowy agencyjnej, prowadzenie działalności gospodarczej, pracę w charakterze adwokata, uzyskiwanie wynagrodzenia za zasiadanie w radzie nadzorczej, a także w przypadku pełnienia służby w służbach mundurowych.

Praca emeryta a zawieszenie emerytury

Zasada jest prosta. Jeśli przychód, który będzie osiągał emeryt, nie przekroczy 70 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia, to świadczenie emerytalne będzie wypłacone w całości. Będzie tak dotąd, dopóki nie będą spełnione przesłanki, nakazujące zmniejszyć lub zawiesić prawo do emerytury.

Zmniejszenie emerytury nastąpi w sytuacji, jeśli prognozowany przychód przekroczy 70 proc., ale będzie niższy niż 130 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli tak się stanie, ZUS zmniejszy świadczenie.

Emerytura zostanie zawieszona w całości, jeśli przewidywany przychód będzie większy niż 130 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia. Zawieszenie będzie skuteczne tak długo, aż dochód nie spadnie poniżej 130 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Limity dorabiania nie obowiązują w przypadku kobiet, które ukończyły 60 lat i mężczyzn po 65. roku życia, a także osób, które pobierają rentę inwalidy wojennego albo rentę rodzinną po tym inwalidzie. Limitami nie muszą się też przejmować inwalidzi wojenni, którzy nie mogą pracować ze względu na służbę wojskową.

Emerytura nie będzie ani wstrzymana, ani zawieszona w przypadku osób, które ukończyły wiek emerytalny, zanim zaczęły pracę zarobkową albo przed tym, jak przeszły na emeryturę. Nie ma tu znaczenia, w jakiej wysokości przychody osiągają. Oznacza to, że jeśli osoba odeszła na emeryturę, gdy ukończyła odpowiedni wiek, to może dorabiać, ile tylko chce. W takim wypadku nie podlega bowiem żadnym ograniczeniom.

Zawieszenie emerytury pomostowej

Emerytura pomostowa będzie zawieszona niezależnie od wysokości przychodu, jeśli uprawniony do tego świadczenia podejmie pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które są oznaczone w ustawie o emeryturach pomostowych.

Bez ograniczeń mogą dorabiać osoby, które osiągają przychody na podstawie umów, które nie podlegają ubezpieczeniom społecznym. Chodzi tu np. o umowę zlecenie czy o dzieło.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne zostanie zawieszone na analogicznej zasadzie jak u emerytów, w zależności od tego, jak wysoki będzie przychód, który nauczyciel będzie osiągał. Obowiązują tu te same zasady, o których pisaliśmy na początku. Świadczenie to będzie zawieszone, niezależnie od przychodu, jeśli nauczyciel podejmie pracę w publicznym lub niepublicznym przedszkolu, szkole publicznej lub niepublicznej, która ma uprawnienia szkoły publicznej albo w publicznych lub niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)