Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Zarobki w Polsce. Przeciętne wynagrodzenie w sierpniu 2018

73
Podziel się

W średnich i dużych firmach w sierpniu przeciętna płaca była na poziomie 4798,3 zł brutto - podał właśnie GUS. Choć to znacznie więcej niż rok temu, drugi miesiąc z rzędu obserwujemy spadek w statystykach.

W portfelu przeciętnego Polaka z roku na rok jest coraz więcej pieniędzy.
W portfelu przeciętnego Polaka z roku na rok jest coraz więcej pieniędzy. (Arkadiusz Ziolek/ East News)
bDACAQXp

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w skali roku średnie wynagrodzenie w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób wzrosło o 6,8 proc. To nieco wolniejsze tempo niż spodziewali się ekonomiści. Prognozy zakładały podwyżki na poziomie 7 proc.

Mimo lekkiego zawodu, ciągle wynagrodzenia rosną w wysokim tempie, zbliżonym do 7 proc. Od kwietnia dynamika utrzymywała się nawet powyżej tej granicy.

bDACAQXr

Mowa o podwyżkach wynagrodzeń w skali roku. Nieco gorzej wyglądają statystyki porównując postępujące po sobie miesiące. Sierpień jest drugim miesiącem, gdy średnia płaca okazała się niższa niż poprzednio.

W marcu odnotowaliśmy najwyższe płace w tym roku - przeciętna wyniosła 4886,56 zł. W czerwcu było to 4848,16 zł, w lipcu 4825 zł, no i teraz 4798,3 zł.

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce na przestrzeni ostatnich 5 lat

Oczywiście to kwoty brutto. W przypadku typowej umowy o pracę na rękę zostaje z tego około 3410 zł.

bDACAQXx

Co z resztą pieniędzy? 657,84 zł - tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 372,64 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 358 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego.

Inne kwoty wynagrodzeń można przeliczyć z brutto na netto z rozpiską składek korzystając z kalkulatora money.pl.

Zobacz także: Wysokie zarobki kuszą. Kto może szukać pracy w branży IT?

"Dane z rynku pracy po raz kolejny ukazują wysoki wzrost realnego funduszu płac, a co za tym idzie, utwierdzają oczekiwania na dalsze solidne wyniki konsumpcji" - czytamy w komentarzy ekonomistów BGK.

bDACAQXy

Najnowsze dane GUS pokazują średnie zarobki w skali całego kraju i dla wielu osób, szczególnie z mniej zamożnych regionów, mogą wydawać się zawyżone. Choć nie znamy jeszcze dokładnych statystyk za sierpień, wyniki za lipiec pokazały, że w zależności od województwa na poziomie przeciętnych wynagrodzeń różnice sięgają nawet 1700 zł brutto.

Ogółem zarobki we wschodniej części Polski stanowią około 80 proc. średniego wynagrodzenia w województwach o najlepiej rozwiniętym rynku pracy. Mapa zarobków bardzo wyraźnie pokazuje podział na Polskę A (zachód) i B (wschód).

Podwyżki płac odnotowywane przez GUS wynikają m.in. z coraz lepszej sytuacji na rynku. Widać, że w firmach ciągle brakuje rąk do pracy, co pokazują statystyki dotyczące zatrudnienia. W sierpniu było wyższe o 3,4 proc. niż rok wcześniej.

W sektorze przedsiębiorstw, a więc w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób, pracę ma 6 mln 231,1 tys. osób. To na podstawie ich wypłat GUS wylicza średnie wynagrodzenie.

bDACAQXz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDACAQXS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(73)
wawa
2 lata temu
wszystko zdrożało za rządów pis oni nie mają szans na wygranie wyborów to dopiero początek drożyzny bo rozkradli Polskę i zrobili taki syf w przepisach że ciężko będzie się pozbierać przyszłej władzy żeby wyjść na prostą
Łajdactwo
2 lata temu
Rozbroili gospodarkę socjalem a teraz próbują swoją głupotę przerzucić na przedsiębiorców. Proszę wycofać wprowadzone po cichu podatki i obniżyć opłaty i ceny w sklepach. Młody i zdrowy socjal pogonić do pracy. Za pracę uczciwie płacić, a nie narzucać podatki. Gdzie kwota wolna od podatku, sprawiedliwi inaczej?
jaki z paki
2 lata temu
zarobki o 0,6 % ceny o 24% dobra zmiana
bDACAQXT
gosc
2 lata temu
zarabiam więcej, ale mniej mogę kupić....to chyba nie jest sukces
Czy musi być ...
2 lata temu
Bądźmy ze sobą boleśnie szczerzy, iż typowa pensja w Polsce nie przekracza 2500 netto PLN. Na prowincji za to jeszcze jakoś przeżyjesz, ale za to w dużej aglomeracji, dobrze prosperującej, a przez to o wyższych cenach podstaw życiowych, przy obecnej drożyźnie UMIRASZ...
...
Następna strona