Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

ZUS ZLA - potwierdzenie niezdolności do pracy z powodu choroby

0
Podziel się:

ZUS ZLA jest dokumentem, który potwierdza niezdolność do pracy z powodu choroby. To po prostu zaświadczenie wydawane przez lekarza. Dzięki niemu można się ubiegać o zasiłek chorobowy.

Zaświadczenie ZUS ZLA jest wydawane przez lekarza
Zaświadczenie ZUS ZLA jest wydawane przez lekarza (pexels.com/rawpixel/ CC0)

Żeby wystawić zaświadczenie lekarskie, które potwierdza czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, może być wystawione tylko, gdy lekarz bezpośrednie zbada pacjenta. Takie zwolnienie może być wypisane również w sytuacji, gdy pracownik musi zaopiekować się chorym małoletnim dzieckiem.

Zaświadczenie lekarskie wystawia się w oryginale i dwóch kopiach. Pierwszą kopię dostaje ubezpieczony, drugą lekarz, a oryginał przesłać trzeba do ZUS-u w ciągu 7 dni od momentu otrzymania takiego zaświadczenia. Zaświadczenie ZUS ZLA ubezpieczony musi też dostarczyć płatnikowi składek. Ma na to nie więcej niż 7 dni od momentu, gdy takie zaświadczenie otrzymał. Warto wiedzieć, że przyjmuje się, że datą jego otrzymania jest data wystawienia. Chyba że ubezpieczony jest w stanie udowodnić, że otrzymał ten dokument później.

Niedotrzymanie terminu złożenia ZUS ZLA

Jeśli termin nie zostanie dotrzymany, to zasiłek chorobowy zostanie obniżony o 25 proc. od 8. dnia niezdolności do pracy, aż do momentu, gdy zaświadczenie będzie dostarczone. Ostatnim dniem jest upływ siódmego dnia. Nie bierze się tu pod uwagę dnia, w którym ubezpieczony otrzymał zaświadczenie ZUS ZLA.

Jak wystawić zwolnienie lekarskie?

Zaświadczenie lekarskie może być wystawione od dni, w którym nastąpiło badanie lub od dnia następnego, nie później niż 4 dnia po badaniu, gdy bezpośrednio po nim przypadają dni, które są wolne od pracy lub w sytuacji, gdy badanie przeprowadza się w czasie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.

Okres zwolnienia lekarskiego może być określony wstecznie maksymalnie na 3 dni. Wstecznie na dłuższy czas może wystawić zaświadczenie ZUS ZLA też lekarz psychiatra, jeśli stwierdzi zaburzenia psychiczne, które ograniczają zdolność do oceny własnego postępowania. Jeśli zaświadczenie lekarskie potwierdza pobyt w szpitalu, to wystawia się je w dniu wypisu. Jeśli pobyt jest dłuższy niż 14 dni, to takie zwolnienie musi być wystawione co 14 dni, żeby można było wypłacić zasiłek chorobowy.

W zaświadczeniu lekarz wypisuje kody literowe: A, B, C, D, E. Dotyczą one niezdolności do pracy. Kody te wpisywane są na wszystkich kopiach zaświadczeń. Dodatkowo lekarz musi też podać kod statystyczny choroby, który jest ustalony zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób Zdrowotnych.

Jak orzeka się o niezdolności?

To, czy zaświadczenia lekarskie są wystawiane prawidłowo, może sprawdzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W razie nieprawidłowości, które najczęściej mogą dotyczyć wystawienia zaświadczenia bez przeprowadzenia badania, ZUS ma prawo cofnąć lekarzowi możliwość wystawiania zaświadczeń lekarskich maksymalnie na 12 miesięcy. Kontrolować zwolnienia lekarskie może też pracodawca. W tym przypadku kontrola dotyczy tego, czy zaświadczenie jest prawdziwe.

Jeżeli mamy podejrzenie, że sfałszowano takie wyniki, to pracodawca musi wystąpić z prośną o wyjaśnienia do lekarza. Formalna kontrola dotyczy też tego, że zaświadczenie wydano właściwie.

Jeśli ZUS wykryje, że niezdolność do pracy skończyła się wcześniej niż data określona na zwolnieniu, to takie zaświadczenie lekarskie jest nieważne od tej daty.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)