Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Zwrot podatku VAT. Resort finansów szykuje projekt ws. podzielonej płatności

0
Podziel się:

Split payment ma przewidywać, że sprzedawca będzie otrzymywać kwotę netto na swój rachunek podstawowy, natomiast VAT wpływałby na jego specjalne konto VAT. Z tego konta firma mogłaby płacić VAT naliczony na fakturach, które otrzymuje od swoich dostawców.

Zwrot podatku VAT. Resort finansów szykuje projekt ws. podzielonej płatności
(Shutterstock/bleakstar)

Prace nad wprowadzeniem mechanizmu split payment, czyli podzielonej płatności wychodzą z fazy koncepcyjnej i wchodzą w fazę projektową - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Paweł Gruza. Wskazał, że dzięki temu firmy będą szybciej dostawać zwrot VAT.

Gruza przedstawił na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki i rozwoju informację o wpływie dokonanej w styczniu tego roku zmiany przepisów regulujących zwrot podatku VAT na kondycję polskich przedsiębiorców.

Poinformował, że z zebranych przez resort finansów danych wynika, że na tle innych krajów Europy nasz system zwrotu VAT, jest stosunkowo szybki.

- Nawet w krajach "starej Unii", niektóre państwa mają znacznie dłuższe terminy zwrotu VAT-u, nawet tryb przyspieszony jest u nich dłuższy niż nasz najdłuższy termin - powiedział.

Jego zdaniem patrząc na terminy zwrotów VAT trzeba brać pod uwagę nie tylko ostatnie zmiany, ale stan obecnej legislacji i praktyki w kontekście tego, co się dzieje w Europie.

Dodał, że w Niemczech w ogóle nie ma nominalnego terminu na zwrot VAT firmie, ale np. w Wielkiej Brytanii podatek zwraca się w terminie 10 dni.

- Średnia unijna jest faktycznie dłuższa niż to, co mamy w Polsce. Te delikatne zmiany nie zmieniają generalnego obrazu naszego systemu, który polega na tym, że stosunkowo szybko zwracamy VAT - podkreślił.

Wyjaśnił, że sensem ostatnich zmian, które ułatwiają wstrzymywanie zwrotu VAT, jest możliwość weryfikacji przez fiskusa łańcucha dostaw.

- Doprowadzono poprzez pasywność państwa do sytuacji, w której prosta czynność zbudowania odpowiednio wysokiej drabinki słupów udających działalność gospodarczą faktycznie uniemożliwiała prewencyjną weryfikację zwrotów - powiedział.

Według niego ten stan rzeczy "niewidomej skarbówki" utrzymywał się przez wiele lat, a państwo polskie traciło miliardy należnych dochodów. Podkreślił, że dziś fiskus ma nowe możliwości działania - prewencyjne.

- Mamy na uwadze sytuację płynnościową przedsiębiorstw, to oczywiste, niemniej jednak tak długo jak będą istotne wyłudzenia, tak długo organy muszą sięgać głęboko w transakcje - dodał.

Gruza zapowiedział kolejne zmiany przepisów. Poinformował, że ministerstwo wychodzi z fazy koncepcyjnej do projektowej przy budowie mechanizmu podzielonej płatności.

- To będzie polegać na tym, żeby poprzez wykreowanie bezpiecznej przestrzeni w infrastrukturze rachunków bankowych, w której może się poruszać VAT należny i naliczony przedsiębiorstw, spowodować przyspieszenie tych zwrotów - wyjaśnił. Dodał, że mowa jest o "istotnym przyspieszeniu".

Podkreślił, że na horyzoncie są rozwiązania systemowe, których brakowało w ostatnich latach, które spowodują wzrost bezpieczeństwa obrotu gospodarczego oraz przyspieszenie zwrotów.

Z przedstawionych przez ministerstwo posłom danych wynika, że w 2016 r. organy podatkowe dokonały zwrotów VAT na łączną kwotę prawie 94 mld zł, wstrzymano zwroty na ok. 3,5 mld zł. W okresie od stycznia br. do 20 marca urzędy z wstrzymanych w ubiegłym roku zwrotów VAT dokonały zwrotu ok. 50 mln zł. Na zwrot czeka cały czas ok. 1050. Wyjaśniono, że w grudniu 2016 zwrócono kwotę ponad 4 mld zł, która przypadała do zwrotu w styczniu br., ponadto przed terminem dokonano zwrotu ok. 2 mld zł przypadającego na luty br.

Zgodnie z dotychczasowymi informacjami resortu finansów, split payment ma przewidywać, że sprzedawca będzie otrzymywać kwotę netto na swój rachunek podstawowy, natomiast VAT wpływałby na jego specjalne konto VAT. Z tego konta firma mogłaby płacić VAT naliczony na fakturach, które otrzymuje od swoich dostawców. Różnica byłaby odprowadzana do urzędu skarbowego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)