Forum Polityka, aktualnościGospodarka

12 złotych za godzinę to minimalna granica przyzwoitości [FELIETON]

12 złotych za godzinę to minimalna granica przyzwoitości [FELIETON]

Wyświetlaj:
stary Polak / 88.199.192.* / 2016-02-03 17:02
99% dorosłej populacji Polaków (w wieku powyżej żłobkowego) zna te prawdy od kilkunastu lat.
Dobrze ze elity, w tym dziennikarze dojrzeli do poziomu przedszkolaka.

Na co państwu, gospodarce firma której właściciel nie ma rentowności zdolnej do opłacenia pracy na śmiesznym poziomie 12 zł/godz? jeśli z kolei właściciel okłamuje urząd podatkowy - to powinien siedzieć.
Jolka - katolka / 174.113.84.* / 2016-02-03 16:58
Nie ma się co martwić. Na miejsce tych zwolnionych Polaków znajdą się Ukraińcy, albo nowi emigranci z Syrii, którzy z pocałowaniem ręki, wykonają ich pracę, "na czarno" za 5 złotych na godzinę.
FanEkonom / 83.25.59.* / 2016-02-03 16:43
większość szpitali, szkół i innych instytucji korzysta z usług firm zatrudniających na umowy zlecenie podniesienie płacy minimalnej wpłynie więc na koszty działalności tych instytucji. Pogorszy kondycje samorządów i szpitali zmniejszy możliwość świadczenia usług medycznych. Jestem za tym aby pracownicy zarabiali godnie jednak retoryka że niskie płace powodują koszty z kieszeni podatnika to po prostu mit.
Na mało płatnej pracy korzystamy wszyscy no może poza tymi co ją świadczą. Jeżeli ktoś ma inne zdanie to proszę założyć firmę, zatrudnić pracowników i płacić im nawet 100 zł na godzinę.
Najczęściej jest tak że ekspertami od ekonomi pracy są osoby które same nigdy nie prowadziły żadnej firmy.
Proponuję zacząć działać, najlepiej od razu.
Ja@ / 217.99.157.* / 2016-02-04 00:02
FanEkonom masz przykład ludka "eksperta" o nicku "kliotek".
kliotek / 89.229.171.* / 2016-02-03 19:33
Pacanie martwisz się że wpłynie to na koszty działalności tych instytucji, kondycję samorządów, a nie martwią cię ludzie którzy pracują za grosze? Wiesz ile w samorządach zarabiają ludzie? Prawdopodobnie sam jesteś właścicielem takiej firemki i doisz swoich pracowników. Sam napisałeś że korzystają wszyscy, po za tyni co ją świadczą. Wracając do tego że każdy może założyć firmę, to może każdy kto nie jest w stanie płacić swoim pracownikom, może zawiesić działalność i iść pracować do takiej samej firmy. Czy Ty masz przymus prowadzić działalność ? Czy ty masz przymus zatrudniać pracowników? Bo wątpię że prowadzisz działalność charytatywną.
fit / 92.28.70.* / 2016-02-03 15:57
tu niby podniosą a ceny popełzną do góry nic w przyrodzie nie ginie a tym bardziej przyroda nie znosi próżni popatrzmy na banki co się dziele
Marcin 565 / 31.1.108.* / 2016-02-03 15:53
2100 płaci pracodawca aby pracownik otrzymał 1280zł i od tego zacznijmy dlaczego aż tyle trzeba oddać państwu i nie mieć nic w zamian. Druga kwestia to podniesienie pensji realnie ożywi gospodarkę bo w tej chwili np mogę kupić chleb i pasztet i tylko 2 firmy coś tam na mnie zarabiają po podwyżce kupię jeszcze pomidorkami majonez i ogórki i 4 firmy zarobią. Chyba prościej nie umiem wytlumaczyc
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Roskun / 192.193.116.* / 2016-02-04 09:45
To jest jedna strona medalu.Druga jest taka że spowoduje to podwyżkę cen prduktów, o czym o dziwo nawet sam autor felietonu wspomniał. To oslabi naszą konkurencyjność na arenie międzynarodowej. Co więcej tych których siłowa podwyżka nie obejmuje stracą ponieważ z moja obecną pensją mogę sobie kupić wszystkie produkty przez Pana wymienione, a po podwyżce może się okazac że np z majonezu będę musiał zrezygnować lub tez będę go kupował mniej. I taka sytuacja będzie dotyczyć większości uczestników rynku, czyli w konsekwencji gospodarka zostanie osłabiona.
Podniesienie płac powinno nie być starowane prawnie a stymulowane gospodarczo poprzez np unowocześnienie gospodarki
Wildkoala / 192.193.116.* / 2016-02-03 15:46
Panie Piotrze Wójciku
Kończ waść i sobie wstydu oszczędź!
Portal Money.pl wydawałoby się powinien trzymać poziom, dlatego dziw mnie bierze że pozwala się wypowiadać lewicującemu, nieukowi hołdującemu zasadzie „nie znam się to się wypowiem”. Tego pana nawet bym nie zatrudnił do pisiana kartek świątecznych(tym bardziej za 12pln za godzine) a co dopiero felietonów na temat gospodarki-tematu równie obcego dla autora jak zapewne fizyka nuklearna.
Już na początku widać zdanie które jest stekiem bzdur i głupot „Firmy, które mogłaby zarżnąć godzinowa stawka minimalna wysokości proponowanych przez rząd 12 złotych, nigdy nie powinny powstać, gdyż nie stanowią żadnej wartości dodanej dla polskiej gospodarki.”
Błąd, błąd i jeszcze raz błąd! Spora część firm zatrudnia za stawkę 8 pln brutto a nawet i mniej. Sam w takiej pracowałem, dzięki czemu moglem podreperować swój budżet. Takie życie. Szefowa nie rozbijała się drogimi samochodami. Chętnie płaciłaby więcej ale była co miesiąc karana za swoją przedsiębiorczośc różnymi „podatkami”.
„We wszystkich innych dziedzinach życia kogoś, kto użala się nad faktem, że nie będzie mógł już swobodnie łamać prawa....”
Kolejne KŁAMSTWO autora. Nie dochodziło tu do łamania prawa. Prawo na to pozwalało Ale kogo to obchodzi jak pan „komunitarysta”(wyraz bliskoznaczny z socjalistą) będzie mógł wprowadzić co nieco grozy do swoich marnych wypocin.
Dodatkowo jakby autor nie zauważył że płaca minimalna 1750 brutto oznacza niecałe 1300 netto co w przeliczeniu daje około 8 pln „na rękę” na godzinę! Czyli „śmieciówki” przestaną się opłacać ze swoją płacą 12 pln za godzine. Etat również odpada ze względu na wysokie koszty zatrudnienia. Czyli albo zwolnić albo płacić pod stołem!
Niemcy. Kolejny przykład ignorancji ze strony pana Piotra Wójcika. Mieszkając w tym kraju nieraz przeglądałem oferty pracy. Rozmawiałem z moimi niemieckim znajomymi. I tak kasa w popularnym McDonaldzie dawała zarobić koło 10-12 euro na godzine. Podobnie kelner(plus napiwki). Pracy poniżej 8 euro by się podjęli mówiąc ze to za mało. Nawet rozkładanie towaru w sklepie jest płatne lepiej. Stawka minimalna nie jest wysoka jak pan mówi. Jest ona adekwatna do cen i nie budzi szoku. Ochrania tylko tych najmniej zarabiających. O jakiej katastrofie pan pisze?! Chyba katastrofalnego stanu swojej (nie)wiedzy.
Co więcej porównywanie do Niemiec jest ostatecznym gwoździem do trumny dla tego „tekstu”. Niemcy mogli sobie pozwolić na taką a nie inna stawkę godzinową, gdyż u nich pracownik statystyczny wytwarza dobra i usługi o wyższej wartości! U nas, proponowana stawka przewyższałaby tą wartość co skutkowałoby zwolnieniem.
Pomijam już kompletną bzdurę, że gdyby część ludzi byłaby na garnuszku państwa to mieliby czas na przeszkolenie się do innego zawodu. Państwo by im to opłaciło? To gratuluje. Sami? Z czego skoro nie pracują?
Ja@ / 217.99.157.* / 2016-02-04 00:07
Drogi "Wildkoala" .....

to co opisałeś wież mi lub nie do "mistrzów ekonomi" i tak nie dotrze :) Ale chylę czoło bo opisałeś wszystko metodą "łopatologiczną".

Bardzo dobra robota.
przemkoo21 / 46.215.133.* / 2016-02-03 15:24
kiedyś o ile mnie pamięć nie myli Roosevelt przeprowadził guzkowy wykład o ekonomii. naciągną gumę, jest hossa, pozwolił się jej skurczyć jest bessa. Zrozumieć, dlaczego, w biednym kraju jet bieda, bo jest bieda. znaczy nie ma siły napędzającej gospodarkę, i nawet kilkoro znanych mi "właścicieli", którzy teoretycznie na tym korzystają potrafiło przyznać, ze kiedy w latach 80 musieli wszystko płacić i to lepiej niż w państwowej robocie ludziom, to i tak, zastawało im o wiele więcej niż teraz, bo ludzie mogli to, co oni wytworzyli kupić.
Emeryt RPA / 83.25.184.* / 2016-02-03 15:19
Bardzo dobry artykuł trafnie określający na czym my budujemy zieloną wyspę jak to określała poprzednia ekipa rządząca.Porównajmy chociażby płace prezesa PKO BP którego stawka godzinowa wynosiła 1615 zł lub prezesów pozostałych spółek skarbu państwa.Kiedyś dziennikarz zadał pytanie byłemu komisarzowi w Unii Europejskiej (niejakiemu Lewandowskiemu) czy ustalona płaca minimalna jest właściwa ,padła odpowiedz że za wysoka (przypomnę że ten geniusz zarabiał w tym czasie ponad 80 tyś zł na miesiąc). Dzisiaj ten sam człowiek napuszcza komisarzy w Unii aby pomogli mu bronić demokracji w naszym kraju bo przecież spodobał mu się kraj skrupulatnie kolonizowany przez kapitał obcy przy współudziale takich ludzi jak on.Brońmy więc dalej takich pasożytów jak chociażby Lewandowski,wybierajmy ich dalej jako europosłów a oni urządzą was że będziecie pracować za kromkę chleba i wcisną wam teorię że tak musi być bo jesteśmy krajem biednym,na nic nas nie stać.
XXXXXXXX458 / 91.216.213.* / 2016-02-03 15:19
Dla rydzyka są miliony to i bezrobotnym można płacić ,nie trzeba pracować .
logika / 88.156.134.* / 2016-02-03 15:13
jak jeden ludek glupi to drugi go skubie... nie rozumiem w czym problem... jak gdzies malo placa to tam nie ide pracowac, a nie na sile pakuje sie i potem jecze, ze malo...
biedaczka / 79.188.191.* / 2016-02-03 15:21
Jeśli miałbyś mieszkanie na wsi i troje dzieci na utrzymaniu to nie miałbyś wyboru. 6 zł za godzinę to zmowa firm, każdy to wie, ale jak masz do wyboru umrzeć z głodu, bo nie licz, że państwo ci pomoże, to co byś wybrał? W Urzędach Pracy, by się ciebie pozbyć oferują ci pracę na 1/8 etatu, gdzie jak policzysz koszty dojazdu, to musiałbyś dołożyć, a jak zrezygnujesz to nie masz zasiłku i ubezpieczenia zdrowotnego, wolisz więc przyjąć 6 zł niż nic.
hey / 195.177.85.* / 2016-02-03 15:11
Polscy pracodawcy nachetniej by wogóle nie płacili swym pracownikom lub za parcę dawaliby im tylko bony towarowe . A tak naprawdę stawka 12 zł na godzinę to minimum płacowe w Polsce . PIP za każde zatrudnienie pracownika na czarno lub płacenie mu poniżej 12 zł powinien nakładać na pracodawcę kary pieniężne za każdego pracownika np 10.000 zł . Być może wtedy pracodawcy by płacili uczciwie . Niestety mamy do czynienia z polską demokraja , która polega na dymaniu pracownika .
poli844 / 77.115.26.* / 2016-02-03 15:10
Proponuję wypłacać wynagrodzenie za pracę brutto. Zobaczymy ilu będzie płacić ZUS i podatek do US.
11111111101 / 178.36.111.* / 2016-02-03 15:08
U nas w okolicach włocławka płacą 4zł/godz. tak że tego...
gw / 194.181.110.* / 2016-02-03 15:07
A niekwestionowane " autorytety" ekonomii, typu Balcerowicz, czy szefostwo Lewiatana, mówią, że to doszczętnie rozwali gospodarkę. Jeszcze długo nie można podnosić płac. Ta 100 w 2016 toż to dramat.

Najnowsze wpisy