Forum Forum inwestycyjneFundusze

130.000, portfel w pko/cs, dobrze czy nie?

130.000, portfel w pko/cs, dobrze czy nie?

Boogeyman / 62.21.66.* / 2007-08-31 16:16
Witam,
stalo sie tak jak myslalem, MOJE pieniadze lezaly na koncie rodzicow, i dzisiaj sie dowiedzialem ze je zainwestowali (mam 22lata, zeby nie bylo ze sam nie moge tym zarzadzac). Chcialem poczekac do polowy wrzesnia az sie sytuacja uspokoi i wtedy zainwestowac, ale mnie ubiegli. I wybrali tak:
50.000 w PKO/CS Akcji Nowa Europa
40.000 w PKO/CS Stabilnego Wzrostu
40.000 w PKO/CS Zrownowazony

Wszystko przez PKO, co o tym myslicie? Mozecie podac jakies koszty wyjscia, zmiany funduszy, bo stronce nic nie moge znalezc, a ojciec nie dostal jeszcze warunkow... Ogolnie porazka, ale co z tym zrobic.

Napiszcie co o tym sadzicie, zostac czy zmienic?

Pozdrawiam
Wyświetlaj:
analityk / 2007-09-02 23:16 / portfel / Bywalec forum
skoro już zainwestowali , to trudno , dobrze że nie w obligacje . moja rada spokojnie odczekaj jakiś czas , obserwuj i ucz się zanim podejmiesz właściwą decyzję, rodzice dokonali słusznego wyboru -lepsze takie zyski niż nieoprocentowane konto bankowe
Boogeyman / 62.21.66.* / 2007-09-03 12:48
Jak już pisałem wcześniej, nie chciałem tego trzymać na koncie, tylko poczekać jeszcze z 2tyg aż się sytuacja uspokoi i wrzucić w skandie i CS jako asset managment, ale trudno, zobaczymy co z tego pko wyjdzie ;)

pozdrawiam
analityk / 2007-09-03 21:11 / portfel / Bywalec forum
zanim zdec7ydujesz porównaj ofertę kilku firm typu SCANDIA , ze szczególnym uwzględnieniem doboru funduszy , możliwości doradztwa i stałej opieki ze strony firmy, bo bywa tak że koszty nie są najważniejsze.
jertom / 2007-09-02 22:42 / portfel / Bywalec forum
policzmy ok.82-86k w akcjach 44-48k jako tako bezpieczne i na dodatek w jednym tfi
duże ryzyko ale jeżeli na dłużej to kto wie
radziej / 2007-09-03 21:42 / Bywalec forum
naprawdę nie masz pojęcia o czym piszesz....
jan kowalski / 2007-09-02 17:16 / Tysiącznik na forum
pazernie, agresywnie i w bardzo przeciętnym TFI. Jeśli chodzi o koszty wyjścia?? no coż,, spore. Zanim podejmiesz jakieś pochopne decyzje, może warto zaczekać, przyjrzeć się sytuacji na rynku, nabrać doświadczenia, to zawsze będzie procentować.
I jeszcze jedno: to niemal reguła, że fundusze b. dobre w czasie hossy, słabną najbardziej w czasie korekty czy bessy. Może to być dla ciebie pocieszające, bo myślę, że odwrócenie trendu jest stosunkowo bliskie.
nowicjusz1982 / 2007-08-31 18:29 / Dzieciak *€* forum
50000 ak nowa europa
40,000 zrownowazony
40000 pko akcji albo malych i srednich spolek ( nnie jestem pewien czy misiek otwart jest jesli nie to akcji wziol bym
ja bym tak zrobil :)
jagódka / 81.190.108.* / 2007-08-31 22:10
a to rodzice zrobili prezencik;)
miss jest zamknięty, więc nic z tego.
prowizje zależą od typu jednostek, mądry doradca bankowy zaproponował typu A(prowizja przy wejściu),
osobiście nie polecam takiego rozdrobnienia w funduszach, a podział na 2: akcji i akcji nowa europa,
TaS / 2007-09-01 00:23 / Tysiącznik na forum
rosnie od tygodnia i Wy znów bezgranicznie w miski wierzycie...

Ludzie opanujta się :)

a teraz bardziej konkretnie.

Nie wiem czy to dla CIebnie duża kwota czy mała, czy ma to być Twój kapitał na życiowy start czy bezpieczna polisa... a to dużo zmienia.

Polisa jest na lata i ma procentować po latach,
kapitał może być potrzebny już niedługo...

generalnie domyslam sie,ze Pani w banku namówiła Twoich Rodziców, a kont maja pewnie w pko :)
towarzystwo z dobra renomą i niezłymi wynikami. Portfel "nie taki znów ryzykowny"...

ale...

są też pewne minusy:
1. dużo duuuużo dużo za dużo akcji... przynajmniej wedle mojej opinii.
2. wszystko w jednej firmie, czyli strategia jedna, a tylko proporcja papierów inna (poza NE)
3. przy takiej kwocie lokata JEST NIEZBĘDNA...
4. taką kwotą można zbudować tzw. "ciekawy portfel" z INV FIZ GOLD, Tempeltonem... i kilkunastoma innymi :)

...

czy Twoi rodzice zapłacili prowizje na wejscie? bo to duzo zmienia jesli chodzi o kolejne ruchy :)
Boogeyman / 62.21.66.* / 2007-09-01 11:37
Zapłacili 1% od całej kwoty, na chwilę obecną jest to inwestycja na ok 5lat. Kwota dla mnie jest dość duża, więc nie chciałbym stracić jej większości, ale też nie chciałbym zarobić z 3% rocznie, bo to nie ma sensu. Co do pytania polisa czy na start, to będize to raczej kaska na start, a konkretnie na kupno mieszkania, lub jeśli fundusze ładnie pójdą to jakiś mały dom pod Poznaniem ;)
Wg mnie bez sensu zrównowarzony i stabilnego wzrostu, jeden z nich można by zamienić na sam akcyjny, wiem że pisałeś że teraz już jest za dużo w akcjach, ale na większości w stabilnego i zrownowazonego duzo nie osiagne.
Z chęcią bym wypłacił to i dał na Skandie i stworzył portfel chociażby z Arki, Legg Masson i PKO/CS ale czy tak zrobie to się okaże jak warunki i przyjdą i ile będzie za wyjście, bo podejrzewam że nie mało....

Pozdrawiam
gienz / 85.193.225.* / 2007-09-02 11:00
Pamiętaj jedno: im w dłuzszym horyzoncie inwestujesz tym bardziej ryzykowne instrumenty możesz dobierać. Jeżeli twój horyzont to 5 lat to powinien to być fundusz akcyjny. Co do funduszu to PKO/CS jest OK, tylko pamiętaj, aby całej kasy nie pakować do jednego - część do akcyjnego akcji polskich, część do akcyjnego akcji europy środkowej, a cześć do akcyjnego akcji MiŚ spółek (ale on PKO/CS jest obecnie zamknięty). W długim horyzoncie akcje MiŚ są najlepszą inwestycją (a obecnie jest niezły moment bo te spółki zostały trochę przecenione) bo one szybciej się rozwijają i szybciej dostosowują do warunków rynkowych niż spółki duże.
Przy takim horyzoncie czasowym nie powinienies za bardzo się przejmować bieżącą sytuacją, bo niepewność zawsze jest jak inwestujesz w akcje. Jak niepewność zastępuje hura optymizm to znak, że tez nie jest dobrze. Tak to jest z inwestycjami w akcje i fundusze akcyjne.
TaS / 2007-09-02 01:51 / Tysiącznik na forum
uwazaj,bo idziesz na cienka linie...

obecnie znow optymizm wzial góre i ludziska uwazaja,ze tylko akcyjne sa "dobre"...

zwiekszajac ilosc czystych akcji (w stabilnym do 40%, w akcyjnym do 100%) powodujesz,ze lina po ktorej idziesz zamienia sie w nitke...

rade ochłodzić rozgrzana głowę...

choc jak pójdziesz ostro i zarobisz... spiac spokojnie... to Twoj zysk...
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy