Forum Forum emerytalneZUS

2 spolki i ZUS

2 spolki i ZUS

simkamen / 2014-01-22 21:17
Witam,

Mam pytanie do osob ogarniajacych ta strefe zyciowa czyli ZUS

Otwieram niedlugo 2 spolki - 1 spolka z 1 wspolnikiem, ktory juz kiedys posiadal swoja firme ( to moja pierwsza) 2 spolka z 2 wspolnikami - jeden z nich rowniez posiadal kiedys firme.

Poprawcie mnie zatem jak sie myle : jezeli chcemy w spolce pierwszej z 1 wspolnikiem wyplacac sobie wynagrodzenie na zasadzie dewidenty to ZUS comiesiecznego placic nie musimy ? gdyz nie jestesmy w niej zatrudnieni. Jezeli natomiast chcielibysmy np po 6 miesiach w momencie jak spolka bedzie przynosila zyski pobierac jakas tam kwote co miesiac to wtedy oboje z osobna musimy przejsc na jakas czesc etatu i oplacac wtedy zus .. zgadza sie ? Jezeli tak to w jakiej wysokosci ? czy ja jako iz jest to moja 1 spolka bede placil mniejszy zus a wspolnik normalny ?

2 spolka - podobny temat tylko pytanie moje jest takie - jezeli w spolce 1 placilbym zus jako zatrudniony to czy w spolce 2 przy takiej samej opcji rowniez bym zus placil ? czy zus placi sie tylko raz bez roznicy ile spolek posiadam ?

Bede wdzieczny za pomoc - jezeli moja wypowiedz jest malo sensowna to opisze to w inny sposob
wiwan / 2014-01-23 12:41
Podstawowe pytanie- jaki jest/będzie status prawny spółki 1 i spółki 2. Z o.o., komandytowa, jawna, itd. czy 'zwykła' cywilna ?

Najnowsze wpisy