Forum Forum podatkoweInne

Akcje a wpłata na konto

Akcje a wpłata na konto

Zuza_88888 / 2013-08-05 10:37
Witam,

Mam takie pytanie, mój tata dysponował pewną ilością akcji, które postanowił sprzedać. Oczywiście przy sprzedaży zostaną one opodatkowane. Czy te pieniądze ze sprzedaży mogą wpłynąć na moje konto? Kwota przekracza 50 000? Czy ja później będę się jeszcze gdzieś musiała tłumaczyć z uzyskania tej kwoty?

pozdrawiam.
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-08-05 14:16
W sensie prawnym to darowizna. Pojawia się więc kwestia podatku od niej po stronie obdarowanego - a co za tym obowiązku zgłoszenia darowizny do swego US i podatku, którego jako członek tzw. grupy 'zerowej' może uniknąć dokonując jej zgłoszenia w ciągu 6 miesięcy od darowizny wykonania, na formularzu SD-Z2 i dokumentując ją potwierdzeniem przelewu na konto obdarowanego.

Niedotrzymanie warunków zwolnienia skutkuje podatkiem, niedokonanie zgłoszenia w ogóle skutkuje możliwością wymierzenia podatku w karnej stawce 20% w razie rzypadku, gdy w trakcie czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego obdarowany powoła się na fakt nabycia określonych praw majątkowych w drodze darowizny, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony. Niezłożenie deklaracji podatkowej i nieuiszczenie podatku od darowizn może też skutkować odpowiedzialnością na gruncie kodeksu karnego skarbowego z tytułu popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.

Formularz SD-Z2 do podejrzenia i ewentualna stawka podatku:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
belladonna / 2013-08-05 18:25 / Tysiącznik profesjonalny
Reasumując tato nich Ci przekaże na konto tyt. darowizna, a Ty do 6 miesięcy składasz SD-Z2 w US i luzik :)

Najnowsze wpisy