Forum Forum prawneCywilne

alienty na pełnoletnie dziecko

alienty na pełnoletnie dziecko

pełnoletnia / 87.199.39.* / 2010-02-21 19:26
Witam,
już za 2 miesiące ukończę 18 lat i chciałabym wiedzieć czy mogę dostawać alimenty do moich rąk a nie rąk matki. ja wiem ile ojciec płaci alimentów bo poprosiłam go o dowody wpłaty (od początku), natomiast matka twierdzi, że nic mi dać nie może (kieszonkowe, na kino, na ciuch, na książkę) bo ojciec mało płaci.
i moje pytanie brzmi czy ja musiałabym pozwać ojca czy to ojciec może złożyć wniosek?

Bardzo proszę o odpowiedź
wiwan / 2010-02-22 19:20
Jeśli ojciec jest skłonny płacić Tobie bez pośrednictwa matki, to nie trzeba przechodzić drogi formalnej gdyż:
"uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 kwietnia 1977 roku, III CZP 14/77, OSNCP 1977/7 poz. 106, której jedna z podstawowych tez brzmi:
W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego."
Po prostu za dwa miesiące zaczyna adresować przekazy pocztowe na Ciebie lub zaczyna wpłacać na Twoje konto bankowe. I nie musi występować do sądu z wnioskiem o zmianę "odbiorcy" alimentów ani Ty go pozywać.

Najnowsze wpisy