Forum Forum prawneGospodarcze

Bardzo ważne pytanie, Prosze o odpowiedzi

Bardzo ważne pytanie, Prosze o odpowiedzi

skomentuj
Edmund112 / 83.28.107.* / 2010-05-10 22:02
Witam,

Proszę o wasze komentarze.

Mamy następująca sytuacje. Duża korporacja produkcyjna o zasięgu globalnym ma gł siedzibę w USA. Fabryki i krajowe centrale na całym świecie.W europie jest jej komórka finansowo usługowa(dział księgowy, marketingu, inwestycji) dla krajów CEEMA.

Jak taka komórka (CEEMA) może się rozliczać. Ponosi rokrocznie koszty działalności. Skąd bierze pieniądze na bieżące funkcjonowanie??...może to być ujmowane globalnie??

Możliwe rozwiązania:

1. Czy bezpośrednio obciąża kosztem podległe jednostki?? Wtedy poniesionym kosztom przeciwstawiane są przychody. CEEMA HQ możne generować zysk lub też w zależności od stosowanej polityki wycenić świadczone usługi po koszcie.
Możliwe jest że gł kosztami będzie chciała obciążyć kraje o małych stopach podatkowych....itd .

2. Czy jest finansowana z skonsolidowanego przychodu CEEMA.
Na koniec roku powstaje sprawozdanie dla regionu CEEMA. Koszty działalności komórki kontrolnej są wykazane i przeciwstawione przychodom całego regionu. W tym przypadku HQ nie buduje swojego własnego sprawozdania tylko od razu całej grupy.??

3. Ewentualnie z przychodów globalnych - koszty ujęte są w globalnym sprawozdaniu finansowym. Wykazuje w swoim sprawozdaniu indywidualnym straty(gdyż ponosi koszty a nie generuje przychodu). I potem jest ten wynik przekazywany do Centrali całej kapitałowej grupy w USA. Czy możliwe jest funkcjonowanie HQ CEEMA w takiej formule..tzn. aby co roku wykazywała stary??

Rozumiem że nie ma odgórnych regulacji dotyczących tej kwestii i pod uwagę brany jest skonsolidowany interes kormoracji/

Proszę o sugestie dotyczące tego tematu i w miarę możliwości o pomoc. Proszę o polecenie dobrych książek opisujących przedstawioną problematykę.

Dziękuję z góry za odpowiedzi!!
skomentuj

Najnowsze wpisy