Forum Forum emerytalneZUS

Brak umowy z OFE

Brak umowy z OFE

dwoogee / 2011-06-14 11:37
Witam

Dostałem ostatnio pismo z ZUS że nie posiadam ważnej umowy z OFE mimo iż obowiązek posiadania takiej umowy mam od 01.01.2007

Zdziwiłem się ponieważ pamiętałem że taką umowę podpisywałem. Zacząłem sprawę wyjaśniać i wygląda to następująco:

Dawno dawno temu podpisałem umowę z jednym OFE, ale ponieważ jeszcze wtedy nie pracowałem ta umowa została uznana za nieważną bo nie płaciłem składek. W momencie kiedy zacząłem pracować pamiętając że podpisywałem już umowę z jednym OFE podpisałem umowę na zmianę OFE z ING. ZUS nie uznał tej umowy ponieważ nie byłem członkiem żadnego OFE więc nie mogłem go zmienić i powinienem podpisać umowę przystąpienia do OFE a nie zmiany. ING podobno mnie o tym informował ale ponieważ wtedy mieszkałem w akademiku list do mnie nie dotarł więc nie miałem takiej świadomości.

W rezultacie moje składki leżały nieoprocentowane na koncie w ZUSie.

Po dostaniu tego pisma z ZUS niezwłocznie podpisałem deklarację przystąpienie do OFE (ING) i dowiedziałem się że wszystkie moje składki zostaną tam przelane. Tylko że tracę w ten sposób pieniądze które zarobiłby dla mnie OFE gdyby składki przekazywane były na bieżąco.

Po długich godzinach szukania udało mi się dowiedzieć że w przypadku gdy składki nie były przekazywane z winy ZUS to powinni przelać zaległe składki wraz z odsetkami.
Pomimo tego że Panie w ZUSie twierdzą że to tylko i wyłącznie moja wina, to dowiedziałem się również że powinienem być wylosowany do OFE od razu w 2007 roku, a to że tak się nie stało to już jest tylko i wyłącznie wina ZUSu.

I teraz moje pytania:

W jaki sposób mogę to załatwić (wyegzekwować od ZUSu przelanie składek wraz z odsetkami)?

O jakich odsetkach jest tu mowa czy to są odsetki ustawowe (11,5%) czy np odsetki w takiej wysokości jaką zarobiłby dla mnie OFE?

pozdrawiam
Wyświetlaj:
INGA72 / 83.30.13.* / 2011-07-05 21:40
Nie wiem jakie będzie rozstrzygnięcie Twojej sprawy, ale patrząc obiektywnie:
1. podpisałeś umowę z OFE w okresie kiedy nie podlegałeś ubezpieczeniom więc albo nie poinformowałeś o tym przedstawiciela OFE, albo go okłamałeś że już pracujesz , albo przedstawicie OFE był fujarą i nie wiedział że taki jest wymóg ustawowy żeby członkostwo było skuteczne, albo przedstawiciel OFE liczył wyłącznie na kasę za podpisanie z Tobą umowy,
2. ZUS informuje OFE o braku możliwości przyjęcia podpisanej z Tobą umowy ze względu na brak tytułu ubezpieczeniowego więc to OFE jest zobowiązane wyjaśnić z Tobą zaistniałą sytuację, a jeżeli nie ( i tak przeważnie jest ) to OFE odsyła Ciebie do ZUS i tam na bieżąco dowiedziałbyś się o przyczynie odmowy przyjęcia z OFE ( mógłbyś odpowiednio szybko zareagować, aby sytuację w porę naprawić ). Ponadto jeżeli OFE kierowało do Ciebie korespondencję na nieaktualny już adres to nie ich wina, a wyłącznie Twoja, że nie dokonałeś jego aktualizacji w OFE któremu zaufałeś i zamierzałeś powierzyć swoje pieniądze.
3. W tamtym czasie ( w 2007) ZUS nie informował ludzi, którzy mieli już świadomość obowiązku przynależności do OFE o konieczności wyboru OFE ( bo przecież Ty taką świadomość miałeś ale i nie zainteresowałaś się własną sprawą przez 4,5 roku.
4. Pamiętaj, że najłatwiej jest zwalić winę na kogoś, żądać odszkodowań, odsetek, zadośćuczynienia, przeprosin, a może warto spojrzeć na sprawę obiektywnie DAŁEŚ PLAMĘ i na przyszłość pilnuj swoich interesów.
TERAZ SPÓJRZ NA TO W TEN SPOSÓB -NIE WAŻNE CO SIĘ STAŁO, ALE WAŻNE ŻE DA SIĘ TO NAPRAWIĆ i dobrze że ZUS wysłał do CIEBIE pismo bo OFE by długo jeszcze CIEBIE nie poinformowało o zaistniałej sytuacji
wiwan / 2011-06-14 11:59
Obowiązek wylosowania dla Ciebie OFE przez ZUS wynika z art. 39 Ustawy o systemie ub.społecznych. Odbywa się ono 2 razy w roku, 10 stycznia i 10 lipca, od następnego dnia składki sprzed losowania i wszystkie następne są już do niego odprowadzane.
W zależności więc od daty, gdy powstał Twój obowiązek ubezpieczeniowy tj. podjęcia pracy, okres pozostawania bez OFE w praktyce wynosi maksimum 1/2 roku.

Więc to ewidentna wina ZUS.

Obowiązek naliczenia odsetek i ich wysokość wynika z art. 47, ust. 10 a i następnych ww ustawy. Wysokość jest niższa niż ustawowych. W tym okresie- rzędu 5% rocznie. Najnowsze ( IV-VI 2011 r.) to 4,21% w stosunku rocznym (MP 2011 nr 27,poz. 301).

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,205,1585.html
ajka86 / 2011-07-20 11:23
czy ZUS nas poinformuje o wylosowanym dla nas OFE?
wiwan / 2011-07-20 11:51
Tak. Takie info ZUS przesyła ubezpieczonemu. Również OFE informuje nas o tym, że staliśmy się jego członkiem.
ajka86 / 2011-07-20 14:23
przy wylosowanym OFE musimy pozostać przez dwa lata, ale czy chodzi o czas od daty zapisu przez dwa lata kalendarzowe czy może te lata ciągłości składkowej?
wiwan / 2011-07-20 20:27
Ustawa o OFE o takim ograniczeniu milczy, więc można dokonywać zmian dowolnie często.
Być może chodzi o to, że zmiana przy krótszym członkostwie wiązała się z opłatą transferową.

Od maja 2011 jest ona zniesiona na skutek słynnej nowelizacji, która m.in. wprowadza zakaz akwizycji, IKZE oraz zmianę podziału składki emerytalnej pomiędzy ZUS a OFE.
dwoogee / 2011-07-05 11:35
Dzięki za odpowiedź

Dostałem odpowiedź z ZUS'u oto co napisali:

"... Przepisy ustawy przewidują wprawdzie, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonuje wyznaczenia otwartego funduszu emerytalnego w drodze losowania osobie, która zawarła stosownej umowy z OFE - bez określania, kiedy dany ubezpieczony powinien zostać objęty procedurą losowania"

Czyli co ZUS może nawet przez kilkadziesiąt lat nie przelewać składek do OFE i nie poinformować o tym osoby która te składki płaci?

Przeczytałem tę ustawę od początku do końca i faktycznie nie ma tam wyznaczonego terminu w jakim osoba ubezpieczona ma mieć wylosowany OFE.

Czy sprawa jest już przegrana?
Czy można jakiś organ ustawodawczy zapytać o interpretacje tej ustawy i o to jaki jest według nich ten termin?

Z góry dzięki za odpowiedź.

pozdrawiam
wiwan / 2011-07-05 12:12
Bezczelność zakładu w tej sprawie jest zdumiewająca.

Art. 39 w swym ust.5 odsyła do szczegółowego rozporządzenia. Trzeba już akrobacji prawnej by wykazać, że art. 39 ustawy o s.u.s w połączeniu z tym rozporządzeniem nie mówi jasno o tym, że jest to losowanie NAJBLIŻSZE.

Nie wiem, czy jest sens się odwoływać czy od razu założyć sprawę w sądzie pracy i ub. społecznych.
Tu rozp. do podparcia.

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,2000,015,190.html

i jego nowela, bez wpływu na Twoją sprawę, ale do kompletu:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;gospodarki;pracy;i,dziennik,ustaw,2004,047,455.html

Dla mnie na 100% do wygrania.
dwoogee / 2011-07-20 10:35
Ciąg dalszy sprawy.

Zadałem takie samo pytanie w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Oto co mi odpisali:

"...Żaden przepis nie określa jednak terminu w jakim Zakład zobowiązany jest wszcząć w odniesieniu do danego ubezpieczonego procedurę losowania i tym samym skierować wezwanie o którym mowa wyżej."

Czyli potwierdzają wersję ZUS'u

Chciałbym napisać skargę do sądu pracy, ale przeczytałem to rozporządzenie i nie znalazłem gdzie jest wprost napisane że ma być to najbliższe losowanie. Może to dlatego że nie jestem zbyt biegły w języku prawniczym.

Jakbyś mógł mi jeszcze powiedzieć na który paragraf z tego rozporządzenia się powołać byłbym wdzięczny.

A i wielkie dzięki za dotychczasową pomoc, Jestem Twoim dłużnikiem.

A i jeszcze jedną czy można gdzieś złożyć skargę na niekompetencje urzędniczą i nieznajomość obowiązujących przepisów?

pozdrawiam
dwoogee / 2011-07-20 10:42
Przypuszczam że chodzi o paragraf 4 i 5 ale w sumie nie jest tam wprost napisane że musi to być najbliższe losowanie.

Można to jedynie wywnioskować z tego że przed każdym losowaniem które odbywa się ostatniego dnia roboczego każdego kwartału sporządza się listę ubezpieczonych do losowania. Dobrze rozumuję?
wiwan / 2011-07-20 11:00
Moim zdaniem tak właśnie.
4'1- oczywiste, że lista obejmuje wszystkich, którzy nie dopełnili
7'1- liczba losowanych, 7'2 od pierwszej osoby na liście,

A jeśli nawet się uprzeć, że niejasne- to 7'3- wyznacza się uprzednio nie rozlosowane.

Jak napisałem w połączeniu z art. 39 ustawy- trzeba wiele zaangażowania, by wykazać, że może to być dowolne losowanie w mglistej przyszłości.
Umówmy się, rzadko wszystko w aktach prawnych jest coś napisane wprost i stąd SN i TK mają tyle roboty, jak choćby dziś z kodeksem wyborczym. Nie jest też wprost napisane, że wciągniecie na listę może być w dowolnym terminie ;-).
Poza tym liczy się w prawodawstwie duch i intencja prawodawcy. Intencja, że w związku ze zmianą ustaw emerytalnych i powstaniem obowiązku OFE jest jak najszybsze tego obowiązku zrealizowanie jest chyba nie do podważenia.

Polecam też wpis INGI 72 w tym wątku, bo ma to wpływ na terminy, na czym ja się nie skupiałem...

Niekompetencji dałby spokój, zwłaszcza przed choćby pozwem do sądu pracy i ub. społecznych.

Najnowsze wpisy