Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Budowa bez pozwolenia - nowy pomysł ministra

Budowa bez pozwolenia - nowy pomysł ministra

Money.pl / 2006-12-19 09:07
Wyświetlaj:
los2 / 193.243.142.* / 2007-08-25 07:27
Będzie mnóstwo samowoli . Architekci będą dla kasy (chyba że inwestor kasą nie śmierdzi ) naciągać do granic, warunki określone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego , co spowoduje bardzo ciasną zabudowę, szczególnie na małych działkach (rozbudowy) ,co zacznie z czasem przypominać slamsy. Do tego dochodzi niska świadomość prawna osób trzecich. Urzędnicy z Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego już cieszą się na myśl : ile zarobią na łapówkach przy legalizacjach samowoli budowlanych.
Sam walczę z PINB już 3-ci rok i gdyby nie wyższe instancje miałbym rozbudowę wcześniejszej samowoli na granicy z Moją działką (legalizacja poprzez rozbudowę - klasyka ! ! , rękami Wydziału Architektury i Urbanistyki) I gbyby nie procedury przed wydaniem pozwolenia na budowę , byłbym załatwiony na cacy ( obniżenie wartośći rynkowej Mojej posesji i okna z widokiem na mur sąsiada ) Ta liberalizacja , przy zdolnościach omijania prawa przez ten "naród" , obróci się tak na prawdę przeciwko niemu. Życzę dużo zdrowia nowemu Ministrowi - kolejny fachowiec z "branży"- ogrodnik ,prawnik , ekonomista, kierowca a może rolnik - byle nie budowlaniec .
LESZEK 10 / 83.16.4.* / 2007-02-07 15:24
To jest mały pikuś!Znajoma kupiła za 1750 zł plan budynku.Kąt dachu 34 stopnie.Teraz według tego planu może co najwyżej wybudować budę dla psa. W pomniejszeniu oczywiście.Kto mieszka w Krakowie i okolicach,musi kupić plan z kątem dachu min. 35 stopni. Porąbane prawo,walnięci urzędnicy,trudniejsze budowanie.Oto Polska właśnie!!!
Inżynier budownictwa / 91.90.161.* / 2006-12-27 08:33
Od 1994 roku obowiązuje nowe prawo budowlane. Co roku jest nowelizowane, pod hasłami, aby było łatwiej budować. W rzeczywistości jest coraz gorzej.
Jesli myślicie że budowa na podstawie zgłoszenia będzie łatwiejsza to sie mylicie. Tak było z przyłączami. Kiedyś wymagały pozwolenia teraz zgłoszenia. Do wniosku o pozwolenie i do zgłoszenia urzędy wymagaja takich samych dokumentów. Róznica polega jedynie na tym, że nie muszą wydawać decyzji.
W projekcie ministerstwa są natomiast być 3 obowiązkowe kontrole na koszt inwestora, będzie więc drożej, a i pole do korupcji się powiększy ,czyli będzie bardzo fajnie, państwo zarobi i urzędnicy.
Obym sie mylił.
rybka / 2007-02-07 19:11 / Tysiącznik na forum
Z życia wziete:
Klient ma dom w stanie surowym, a pozwolenie na budowe od....trzech dni. Bank wymaga ksero dziennika budowy, ale kierownik budowy "dyga", bo jakos nie bardzo ma on sie do rzeczywistości. Tłumacze, że decyzja uprawomacnia samowolę, ale on nie bardzo wierzy. Dzwoni do Urzędu Miejskiego, gdzie potwierdzaja moje słowa. On nadal nie wierzy i jak powiedział:'boi sie prokuratora". Dziennik bedzie uzupełniał "sukcesywinie"
Ciekaw jestem co powie prokuratorowi, jak mu ktos z drabiby na budowie spadnie?
Vlodar / 82.197.47.* / 2007-02-06 19:11
I tak powinno być - każdy obywatel ma prawo do dachu nag głową - obecnie budują ci co mają kupę szmalu - często newiadomego pochodzenia i łatwo twen szmal rozdają na łapówki urzędnikom.Wydziały architektury to po policji najbardziej skorumpowane działy administracji państwowej . W naszych warunkach klimatycznych każdy powinien mieć prawo do wybudowania domu na jaki go stać- a że zarabiamy mniej niż "murzyni" więc będziemy stawiąć mniejsze lepianki lub ziemianki aby mieć dach nad głową.Jeśli Rząd i ministry nie są w stanie dofinansować budownictwa to utrudnianie uzyskania dachu nad głową jest pozbawieniem człwieka prawa do życia.Więc jęsli ktoś posiada prawa do gruntu to powinien bez zezwolenia móc wybudować dom o pow.ca. 70m2 z lekkim stropem , pod warunkiem utrzymania wszystkich odległości od sąsiada lub uzyskanie zgody sąsiada w przypadku niemożności zachowania przepisowych odległośći.Powinny być w gminach zatwierdzone typowe darmowe plany domów , nadzór budowlany (to doradztwo w przypadku modernizacji takich planów za free( to znaczy za nasze podatki które administracja rządowa i samorządowa z nas wysysa).
DACH NAD ŁOWĄ DLA CZŁWIEKA BEZ ZEZWOLENIA i bez pozwolenia ryba dla głodnego - to są podstawowe prawa człowieka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
james1 / 194.63.132.* / 2007-09-24 07:30
popieram ale tam na gorze niestety debile
wswzystkich co skonczyli 40 precz od wladzy bedzie spokuj i porzadek
waldi4 / 87.199.15.* / 2007-02-10 21:09
Ja też się pod tym podpisuję szkoda,że to dopiero teraz sie coś z tym robi . Ludzie nie maja mieszkań. i co gorsza wcale sie ich nie buduje, to chociasz niech b ędą ludzkie przepisy.
Obawiam się, że urzędasy będą z tego niezadowoleni bo nie będą mieć okazji do brania łapówek
inż . bud. / 91.90.161.* / 2006-12-27 08:38
Erata
Jest "są natomiast być"
Powinno"są natomiast"

przepraszam
Rosik Jan / 217.116.100.* / 2006-12-26 11:34
Nie można dopuścić do tego żeby jeden budował z dachem spadzistym a drugi z płaskim lub jeden 5 pięter a drugi parterowy, Jak będą takie osiedl;a wyglądać ? Musi ktktoś mieć nadzór nad tym . Czy nowe zasady mają wprowadzić całkowitą dowolność ? Jeśli tak to jestem przeciwny temu
MONDEK POLAK / 195.117.13.* / 2008-05-03 13:09
jasne...pewnie jesteś jednym z urzędasów, nie podoba ci się wolność Polaka i jego prawo do własnego domu (ograniczone dzis tysiącem bzdurnych ,komunistycznych przepisów) jestem budowlańcem i wystarczy budować według dobrego projektu na WŁASNEJ ZIEMII i wara od tego urzędasom.
vlodar / 82.197.47.* / 2007-02-06 19:18
Janek a co ci to przeszkadza, że kążdy będzie budował z innym dachem - jeden lubi tęgie brunetki drugi szczupłe blondi i to tak ma być. Na domy wielokondygnacjowe powinno byś potrzebne zezwolenie i odpowiednia dokumentacja.
Pozdrawiam Vlodar
skiciu / 82.160.85.* / 2006-12-20 08:30
Na działkach pracowniczch od dawna buduje się różne dacze, gdyż tam nie potrzeba żadnych zezwoleń, projektów. Powstają domy, których budowy nikt nie kontroluje. Są ograniczenia co do wielkości, ale tym nikt się ni przejmuje. Na działce rekreacyjnej nie można nic pobudować bez zezwolenia. Posiadacze działek rekreacyjnych już teraz dyskryminowani. Czy projekt przewiduje jakieś udogodnienia dla tej grupy?
pieknylolo83 / 2006-12-19 17:50 / Bywalec forum
Dobry pomysl ale nalezy mimo wszsytko zostawic mozliwosc do zablokowania inwestycji jezeli nie bedzie ona zgodna z planem zagospodarowania, szybsza niz sądową !!
jliber / 212.180.147.* / 2006-12-19 09:07
Brzmi świetnie.
kokon / 80.136.201.* / 2006-12-19 19:10
brzmi swietnie, czekam z niecierpliwoscia na final - sasiedzi potrafia byc ogromnie zlosliwi tylko z samej przekory, ze sami nie moga budowac
Marqus / 217.8.162.* / 2006-12-19 10:19
g. prawda - koło mnie zaczęto budowę , której projekt jest niezgodny z warunkami zabudowy terenu ( developer upublicznił projekt ). Sprawy "przeszły" przez urzędy nie wiem jakim cudem, ale się domyślam. W sytuacji którą pochwalasz nie byłoby jakiejkolwiek możliwości kontroli.
patis / 217.113.224.* / 2007-09-07 13:12
kolo mnie rowniez zaczeto budowe domu na dzialce ktora kiedys nie byla dopuszczona na dzialke budowlana moj dom stoi w granicya sasiad przykleja swoj do mojego i pomimo ze moj dom ma dach prostyjego bedzie spadzisty okna na innej wysokosci wyglada to okropnie ale nic nie mozna zrobic bo urzad ma w kieszeni on podnosi teren zalewaja mnie jego wody gruntowe i co pozostaje mi je tylko wylewac i nie widze w tym nic swietnego sory jesli ktos zaciera rece i czeka na taki wlasnie final i zapewniam ze z mojej strony nie ma tu zadnej zlosliwosci
jliber / 212.180.147.* / 2006-12-19 11:28
Znaczy, obecnie, mimo że przechodzi przez urzędników, nie ma tak naprawdę kontroli. Przypadek o którym mówisz to sytuacja gdzie powinno się takie domy wyburzać. Projekt ministra niczego w tym zakresie nie zmienia.
Marqus / 217.8.162.* / 2006-12-19 11:46
zdobyłem pozwolenie na swoją budowę i wybudowałem , uważam że da się to zrobić tym bardziej, że od tego czasu są spore ułatwienia. Nie lubię urzędników, ale jednak czasem się przydają. W sytuacji bez urzędników - sprawy sądowe ciągnęłyby się latami bo jak rozumiem pozostałoby mi tylko powództwo cywilne.
pieknylolo83 / 2006-12-19 17:48 / Bywalec forum
Jezeli opisywana zmiana weszlaby w zycie to sprawa przez ciebie poruszona tez bylaby niezgodna z prawem, wowczas zglaszasz taką budowe w odpowiednim urzedzie i oni juz powinni sie tym zajac. Tak ja to widze, jaka bedzie ta zmiana - tego nie wiem. Pozwolenia na budowe nalezy zniesc. Jezeli jest plan zagospodarowania a inwestor zachwuje wszystkie warunki z planu to OK. Jeżeli nie to powinien dostac po dupie i portfelu !!
L. Rosik / 217.116.100.* / 2006-12-26 11:38
ale musi być chyba jakiś nadzór ,żeby domy były dopasowane do siebie , żeby obok domów z dachami spadzistymi nie było domów z dachami płaskimi lub obok wielopiętrowych parterowe
ros / 83.22.84.* / 2008-04-02 20:40
Od tego jest plan zagospodarowania przestrzennego.Tam wszystko jest uregulowane.
L. Rosik / 217.116.100.* / 2006-12-26 11:38
ale musi być chyba jakiś nadzór ,żeby domy były dopasowane do siebie , żeby obok domów z dachami spadzistymi nie było domów z dachami płaskimi lub obok wielopiętrowych parterowe

Najnowsze wpisy