Forum Forum prawneZmiany w prawie

Czy komornik moze zabrać samochód?

Czy komornik moze zabrać samochód?

skomentuj
werka_k3 / 85.202.99.* / 2009-03-30 16:07
Mój teść jest wpisany w dowodzie jako współwłaściciel auta. w tej chwili teściowej grozi komornik, bo nie spłacała kredytu. Teściowie mają wspólność majątkową.
Ja jestem właścicielem samochodu. czy w przypadku ściągania należności przez komornika może on zająć mi samochód?
Zastanawiam sie żeby auto przerejstrować na siebie ale nie wiem czy to coś da? Proszę o odpowiedź.
Wyświetlaj:
po / 93.105.86.* / 2009-03-30 17:55
Witam.Nie zabierze jeżeli jest niezbedne do wykonywania pracy.Powodzenia.Może zostać wpisane i opieczetowane lecz dale bedzie Pan uztkował samochod.
werka_k3 / 85.202.99.* / 2009-03-31 16:02
A co w przypadku odwrotnym? Tzn, kiedy teść byłby właścicielem a ja współwłaścicielem?
Czy sprzedaż samochodu np. komuś z rodziny, coś pomoze? Proszę o odpowiedź. Chcę uniknąć sytuacji w której komornik wyciagnie łapę po samochód na który ciężko pracowałem. Co robić?
po / 93.105.86.* / 2009-03-31 18:41
Witam. Dz.U. Nr 243 z dnia 27.12.2006 r. poz. 1763

§ 3. Notariusze, jako płatnicy podatku od darowizny dokonywanej w formie aktu notarialnego albo zawartej w tej formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody, określają w treści sporządzanych aktów notarialnych podstawę prawną pobrania podatku i sposób jego obliczenia, a gdy czynność jest zwolniona z podatku - zamieszczają podstawę prawną zwolnienia oraz w przypadku:

1) darowizny - określają przedmiot darowizny, jej wartość, grupę podatkową wynikającą z osobistego stosunku łączącego obdarowanego z darczyńcą;
2) nieodpłatnego zniesienia współwłasności - określają przedmiot czynności, wartość rzeczy lub prawa majątkowego w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności przysługującego nabywcy przed jej zniesieniem, grupę podatkową wynikającą z osobistego stosunku łączącego zbywcę z nabywcą.

Aby nie zapłacić podatku od darowizny należy.:
- darowizny i spadki przekraczające 9637 zł (od jednej osoby w ciągu pięciu lat), trzeba w terminie miesiąca zgłosić "właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego", czyli naczelnikowi urzędu, w którym się rozliczasz z podatków. druk SD-Z1(dosyć obszerny)

W pierwszej są teraz teściowie, synowa i zięć. Jest tu także najbliższa rodzina,

Sumując darowiznę należy zgłosić w US ,wypełnić formularz i nie placi sie podatku.Jak nie zgłosi się darowizny podatek wynosi dla I grupy (wartość darowizny - 9637 = pozostala kwota do podateku w/g progów
1) 3% ;
2 )-pow 10278 zł -5%
3 )-pow 20556 zł -7%
Powodzenia.

.
skomentuj

Najnowsze wpisy