To, że nie był i nie jest Pan na etacie nie jest przeszkodą w uzyskaniu renty- podlegał i podlega Pan ubezpieczeniu obowiązkowemu, składkę rentową odprowadza. Podstawą jest orzeczenie lekarza ZUS i...niestety wymagany minimalny okres składkowy i nieskładkowy. Jest tym dłuższy im później ( w życiu ubezpieczonego ) niezdolność do pracy nastąpiła ( art. 57, 58 ). Np. jest to 4 lata dla ubezpieczonego w wieku lat 25-30. Okres składkowy to przede wszystkim okres płacenia składki z DG. Okresy nieskładkowe to np. okres studiów. Przy czym, te drugie mogą być zaliczone co najwyżej w wysokości 1/3 okresów składkowych. Czyli w tym przykładzie mając 3 lata płacenia składek z 5 lat studiów można zaliczyć tylko 1 rok.
Ww. warunków nie trzeba spełnić, gdy niezdolność do pracy jest efektem wypadku ( art. 57a, 57b) w pracy, lub drodze z/do. Czyli jeśli ww uraz nastąpił w firmie, w czasie wykonywania DG i da się to udowodnić. Ale zdaje się było na to tylko 14 dni na zgłoszenie do ZUS.
Renta może być stała, okresowa. Nie wyklucza dalszego prowadzenia DG.
Przywołałem Ustawę z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych proszę poczytać:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html